Menu
Menu

Dziedziczenie z OFE po zmarłym małżonku

Dziedziczenie z OFEŚrodki zgromadzone na rachunku w Otwartym Funduszu Emerytalnym nie przepadają po śmierci członka OFE – część z nich trafia do małżonka zmarłego. W jakich przypadkach takie dziedziczenie jest możliwe i co trzeba zrobić, by otrzymać należną kwotę?

Dziedziczenie z OFE – kiedy środki przysługują małżonkowi?

W myśl ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych wszystkie środki zgromadzone na koncie członka OFE, po jego śmierci zostają podzielone na dwie części. Jedna z nich przypada osobie wcześniej przez niego wskazanej (czyli inaczej uposażonej), a druga trafia do małżonka zmarłego, z tytułu wspólności majątkowej. Należy jednak zaznaczyć, że środki przysługują mu tylko wtedy, o ile były one przedmiotem owej ustawowej wspólności i zostały zgromadzone w trakcie jej trwania. Małżonek dziedziczy również wtedy, gdy jest osobą uposażoną. W takiej sytuacji powinien on otrzymać drugą część środków, która zostaje wtedy przekazana na wskazany rachunek bankowy. Dostępna jest również możliwość doręczenia pieniędzy przekazem pocztowym.

Sposób przekazania pieniędzy

Osoby, którym przysługują środki z tytułu wspólności majątkowej, dostaną je w formie transferu na swoje rachunki w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Jeżeli jednak małżonek zmarłego nie posiada takiego rachunku, wówczas zostaje on dla niego utworzony, by można było przesłać należne pieniądze. Uzyskana w ten sposób kwota będzie doliczona do emerytury z OFE.

Wypłata ma miejsce w jednym z czterech miesięcy – lutym, maju, sierpniu oraz listopadzie, najpóźniej ostatniego dnia roboczego danego miesiąca. W każdym przypadku transfer ma miejsce w tym miesiącu, który wypada najszybciej od momentu złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów. Należy jednak pamiętać, że wypłata nie nastąpi wcześniej niż po upływie miesiąca od dnia ich dostarczenia, najpóźniej zaś może zostać uregulowana trzy miesiące później.

Wymagane dokumenty

Dziedziczenie środków umieszczonych na rachunku OFE będzie miało miejsce tylko wtedy, gdy małżonek zmarłego dostarczy konieczne dokumenty. Potrzebny będzie:

  • odpis aktu zgonu (skrócony),
  • odpis aktu małżeństwa (skrócony),
  • oświadczenie dotyczące stosunków majątkowych (stanowiące dowód, że nie miały miejsca żadne zmiany w tych stosunkach),
  • dokument tożsamości uprawnionego małżonka (dowód osobisty lub paszport).

W zależności od funduszu mogą być wymagane jeszcze dodatkowe dokumenty, np. wypełnione wzory wniosków albo formularze dyspozycji wypłaty. Może się zdarzyć, że w czasie trwania małżeństwa doszło do zmian w stosunkach majątkowych. Bez względu na to, czy nastąpił wtedy podział środków z rachunku OFE czy nie, w obu sytuacjach należy dostarczyć poświadczenie, że zmiany miały miejsce.

W tym pierwszym przypadku będzie potrzebny także dokument potwierdzający podział środków dostępnych na rachunku Otwartego Funduszu Emerytalnego. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie http://dziedziczenieofe.pl/dziedziczenie/. Można się stamtąd dowiedzieć m.in. jak przebiega dochodzenie spadkowe i uzyskać kontakt do pełnomocnika specjalizującego się w udzielaniu pomocy osobom starającym się o środki z OFE.

Jedna odpowiedź do “Dziedziczenie z OFE po zmarłym małżonku”

  1. Renata pisze:

    A co jessli był rozwód.komu należą się środki,rodzeństwo,dzieciom?w końcu środki zgromadził zmarły a nie panstwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM