Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Dobry plan i konsekwencja

Powiat świdwiński fascynuje burzliwą historią, urzeka pomorską naturą i nęci setkami kilometrów podróżniczych szlaków. To w połączeniu z gospodarnością i gościnnością mieszkańców sprawia, że dobrze się tu żyje i miło wypoczywa. Zapraszamy inwestorów, turystów i wszystkich, którzy chcieliby powiat świdwiński uczynić swym domem, bo kto raz do nas zawita, zawsze będzie chciał wracać – mówi Mirosław Majka, starosta świdwiński.

Mirosław Majka, starosta świdwiński

Powiat świdwiński od 10 lat utrzymuje się w czołówce Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów Polskich. W ostatniej edycji uplasował się na 4. miejscu. Co sprawia, że pozycja powiatu stale się umacnia?

Mirosław Majka: To efekt konsekwentnej realizacji szeregu dobrze zaplanowanych działań o strategicznym znaczeniu – termomodernizacji i rozbudowy obiektów użyteczności publicznej, inwestycji związanych z wykorzystaniem OZE, remontów dróg i ulic, organizacji lokalnych imprez kulturalnych i sportowych. Powiat skutecznie pozyskuje środki finansowe ze źródeł zewnętrznych − unijnych i krajowych. Dzięki dotacjom powstaje m.in. Centrum Nauki „Cordis”, jedna z największych inwestycji w historii powiatu. W przebudowanym trzykondygnacyjnym budynku znajdą się sale naukowo-laboratoryjne, sala ekspozycyjna oraz sala konferencyjna. Odwiedzający będą mogli zdobywać wiedzę nie tylko w teorii, ale również doświadczalnie.

Kolejnym nowatorskim projektem było utworzenie przez powiat Strefy Aktywności Biznesowej w Świdwinie. Połączenie możliwości samorządu powiatowego i potencjału przedsiębiorców pozytywnie wpłynie na rozwój rynku pracy, a w przyszłości również na jakość życia mieszkańców. We wrześniu 2020 r. do dyspozycji inwestorów oddaliśmy 7 działek o powierzchni od 0,3 do 5,27 ha, położonych przy drodze wewnętrznej, uzbrojonych w sieć wodną i kanalizacyjną. Strefa zlokalizowana jest przy drodze powiatowej, w odległości 500 m od drogi wojewódzkiej. Obszar został włączony do projektu Polska Strefa Inwestycji i objęty preferencjami fiskalnymi.

Centrum Nauki „Cordis”

Przygotowanie terenów inwestycyjnych to jedno, ale dziś ogromny wpływ na decyzję przedsiębiorcy o lokalizacji inwestycji ma również dostęp do rynku pracowników. Czy powiat jest w stanie sprostać wymaganiom pracodawców w tym zakresie?

Mirosław Majka: Powiat świdwiński tak jak inne regiony zmaga się z problemem demograficznym. Stąd wyjątkowa troska o tworzenie komfortowych warunków, aby zachęcić mieszkańców do pozostania w powiecie świdwińskim. Stale rozbudowujemy i unowocześniamy bazę ponadpodstawowych obiektów szkolnych. Wzbogacamy ofertę edukacyjną szkół średnich o dodatkowe zajęcia, kursy i szkolenia, finansujemy kształcenie nauczycieli w zakresie praktycznej nauki zawodu, realizujemy programy stypendialne dla najzdolniejszych uczniów, pokrywamy koszty staży i praktyk zawodowych. Wsłuchujemy się w potrzeby pracodawców, konsultujemy z nimi nasze pomysły i ściśle współpracujemy w ich realizacji, aby zwiększyć szanse młodych ludzi na rynku pracy, a przedsiębiorcom ułatwić znalezienie wykwalifikowanych pracowników.

Strefa Aktywności Biznesowej

Położenie powiatu jest zaletą czy raczej przeszkodą dla rozwoju lokalnego ruchu turystycznego?

Mirosław Majka: Myślę, że zaletą. Nasze jeziora, będące częścią Pojezierza Drawskiego, nie tak „zadeptane” jak mazurskie, powoli są odkrywane. Z kolei odległość 50 km od Kołobrzegu i nadmorskich plaż to żaden problem – mamy bardzo dobre drogi dojazdowe. W godzinę można dojechać nad morze. A po całym dniu na plaży można wrócić nie na deptak, nie na molo, nie w miejski gwar, ale w zacisze i spokój otoczenia jezior, rzek i lasów.

Park zdrojowy

Nasz region jest wyjątkowy właśnie dlatego, że jest tak różnorodny. W XIII-wiecznym zamku w Świdwinie znajdują się ośrodek kultury, pracownie, biblioteka, izba muzealna, sala koncertowa. Organizowany jest tu m.in. turniej poetycki im. Jana Śpiewaka „O Szczebel Baszty Świdwińskiego Zamku”, drugi pod względem długości trwania turniej poetycki w Polsce. Podzamcze jest też polem „Bitwy o krowę”, sięgającej 1469 r., kiedy to mieszkańcy Świdwina i Białogardu stoczyli krwawy bój o skradzioną krowę. Wydarzenie to stało się pretekstem do corocznego turnieju, w ramach którego mieszkańcy obu miast kultywują dawne tradycje, walcząc o trofeum – krowie rogi. Dużą atrakcją jest też wieża widokowa. Do naszych czasów w Świdwinie zachowała się Brama Kamienna – jedna z trzech gotyckich bram, które 600 lat temu strzegły dostępu do miasta.

Jesteśmy też wiodącym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego. Sanatoria w Połczynie-Zdroju – jednym z najstarszych miast uzdrowiskowych w Polsce − od ponad 300 lat wykorzystują terapeutyczne właściwości solanki, borowiny i wód mineralnych.

Rozmawiał Piotr Nowacki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.