Menu

Menu

Dlaczego warto inwestować w technologię smart?

Coraz więcej sprzętów i urządzeń, które znamy i wykorzystujemy na co dzień, jest modernizowanych, a ich nazwa zyskuje przedrostek „smart”. Czym są wszystkie smartwatche, smartfony i smart domy? Nowe, inteligentne technologie wnikają coraz bardziej w nasze życiu, a poniżej przeczytasz, czy warto w nie inwestować.

smart dom

Technologia smart, czyli jaka?

Coraz rzadziej przeglądając oferty sklepów internetowych, czy stacjonarnych można znaleźć urządzenia elektroniczne, których nazwa nie zaczyna się od „smart”. Co to oznacza? Smart, czyli mądry, wskazuje na inteligentną technologię, której celem jest ułatwienie codziennego życia użytkowników. Sprzęty i urządzenia z tym przedrostkiem w nazwie już nie są zwykłymi produktami. Są wyposażone w skomplikowane procesory i systemy, które sprawiają, że urządzenie łączy w sobie różne funkcje, umożliwia wykonywanie szereg różnorodnych czynności, a w niektórych wypadkach wydaje się niemal samodzielnie myśleć. Technologia smart opanowuje rynek już od kilku lat. Obecnie niemal każdy sprzęt, którego używamy do rozrywki i pracy ma swój inteligentny odpowiednik. Twój tradycyjny zegarek może zastąpić smartwatch, zamiast telefonu komórkowego lepiej mieć smartfona, a zwykły telewizor wypierają zestawy smart TV. Nawet domy stają się smart.

Czy warto inwestować w inteligentne sprzęty i korzystać z rozwoju technologii? Z pewnością tak, ponieważ wszystkie te urządzenia tworzone są z myślą o przyszłym użytkowniku. Ich celem jest nie utrudnianie, a ułatwianie codziennego życia.  Zamiast laptopa i komórki, wystarczy, że zabierzesz ze sobą smartfona. Podczas treningów nie musisz mieć przy sobie odtwarzacza muzyki, zegarka, pulsometru i krokomierza. Wszystko to zapewni Ci smartwatch. Ranking tych urządzeń, pomoże Ci wybrać właściwy spośród licznych modeli i cieszyć się inteligentną technologią.

Smartwatch

Smartwatch to, obok smartfona, najpopularniejszy sprzęt bazujący na inteligentnej technologii. Łączy on w sobie wiele funkcji i przydaje się przede wszystkim osobom, które prowadzą aktywny tryb życia. Smartwatche wykorzystują inteligentną technologię, aby łączyć funkcje tradycyjnego zegarka (wyświetlanie aktualnej godziny) z możliwościami innych urządzeń. Jedna nieduża opaska na nadgarstku może mierzyć tętno podczas wysiłku, monitorować przebieg treningu, zapisywać dane z GPS, a nawet odbierać połączenia z telefonu i umożliwiać sterowanie odtwarzaczem muzyki. Większość z nich może także kontrolować sen i wszystkie jego fazy.

Smartfon

Obecnie niemal każdy korzysta ze smartfonu, ponieważ stały się one niezwykle popularne. Łączą one w sobie kilka funkcji, bez których teraz nie wyobrażamy sobie życia. Tradycyjny telefon komórkowy pozwalał jedynie na wykonywanie połączeń z dowolnego miejsca i wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych, czyli SMSów. Smartfon przejął te funkcje i dodał do nich wiele nowych. Łączy on możliwości aparatu fotograficznego oraz komputera. Daje dostęp do Internetu, ma zainstalowany nadajnik GPS i pozwala poruszać się po całym świecie. Niejeden smartfon zastępuje również komputer podczas pracy, ponieważ można na nim tworzyć i edytować dokumenty oraz prowadzić rozmowy online. Dla wielu osób jest to także urządzenie zastępujące czytnik e-booków.

Smart TV

Telewizory smart to urządzenia, które podobnie jak inne inteligentne sprzęty, łączą w sobie kilka funkcji. Przede wszystkim, oprócz odbierania sygnału telewizji naziemnej lub satelitarnej, mogą one łączyć się z siecią przez WiFi. Umożliwia to przeglądanie stron internetowych na dużym ekranie, odtwarzanie filmów i seriali z platform streamingowych, czy korzystanie z popularnych portali społecznościowych.

Smart dom

Korzystając z inteligentnych technologii, warto zastanowić się także nad wykorzystaniem ich w swoim domu. System smart pozwala podłączyć kilka urządzeń do jednej sieci, co ułatwia sterowanie nimi. Najczęściej jest to oświetlenie, ogrzewanie, żaluzje, czy zamki w drzwiach i oknach. Inteligentny system w domu może także samodzielnie kontrolować pracę poszczególnych urządzeń, wyłączać je, gdy nikogo nie ma i uruchamiać o określonych godzinach. Jest to dobry sposób na zabezpieczenie budynku podczas wyjazdu na wakacje. Do systemu smart można podłączyć wiele różnych urządzeń i sterować nimi nawet na odległość. Wystarczy do tego smartfon, dostęp do Internetu i odpowiednia zainstalowana aplikacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.