Menu
Menu

Dane o produkcji przemysłowej za marzec 2019 zaskoczyły ekonomistów

Dane o produkcji przemysłowejDane o produkcji przemysłowej za marzec stanowiły spore zaskoczenie dla ekonomistów. Jest to już trzeci z kolei miesiąc, w którym rzeczywiste wyniki były lepsze od prognozowanych. Jak podaje Polskie Radio 24, w marcu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 5,6 procent rok do roku zaś w porównaniu z lutym była większa o 9,8 proc.

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie najnowsze dane o produkcji przemysłowej. Okazały się one o wiele lepsze od większości prognoz. Podobne zaskoczenie miało miejsce w lutym i styczniu 2019 roku. W marcu analitycy prognozowali wzrost na poziomie 4,5 proc. rok do roku i o 8,8 procenta w porównaniu do lutego.

Jak pisze Polskie Radio 24, spośród kategorii wyodrębnionych przez GUS Wzrost odnotowano m.in w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 37,4 proc., urządzeń elektrycznych – o 15,4 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 14,1 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – po 9,6 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 9,5 proc., wyrobów z metali – o 9,0 proc.

Dane o produkcji przemysłowej pokazują spadek ilości wytwarzanej energii

W 6 działach zanotowano spadek produkcji w marcu. Na przykład produkcja skór i wyrobów skórzanych zmniejszyła się o 12,1 proc., wydobycie węgla kamiennego i brunatnego spadło o 10,2 procenta, zaś wytwarzanie i zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę spadło o 3,0 proc.

Według danych GUS produkcja dóbr inwestycyjnych zwiększyła się o 9,9 procenta, natomiast dóbr zaopatrzeniowych o 7,8 proc. W przypadku dóbr konsumpcyjnych wzrost nastąpił zarówno w przypadku dóbr trwałych (3 proc.), jak i nietrwałych (2 proc.). Zmniejszeniu uległa natomiast produkcja dóbr związanych z energią (-2,3 proc).

Jak ocenił cytowany przez Polskie Radio 24 ekonomista Pekao Piotr Piękoś: Utrzymywanie się tak mocnego wzrostu produkcji jest zaskakujące, biorąc pod uwagę oczekiwane od dłuższego czasu pogorszenie koniunktury.

Zaskakujące dane o produkcji przemysłowej nadeszły mimo słabej kondycji gospodarczej największych partnerów handlowych Polski. Chociaż spowolnienie dotknęło między innymi naszego największego odbiorcę – Niemcy, firmy nastawione na sprzedaż eksportową radziły sobie bardzo dobrze. Jako przyczyny podaje się niedowartościowanie złotego i słaby wzrost kosztów pracy.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: Polskie Radio 24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.