Menu

Menu

Czym są profile z tworzyw sztucznych i jak się je wykonuje?

Tworzywa sztuczne to materiały, których występowania na świecie nie da się nie zauważyć. Każdego dnia niemal we wszystkich dziedzinach życia na nie napotykamy i niewyobrażalne jest nie mieć z nimi kontaktu.  Popularnymi przedmiotami, które wykonywane są właśnie z tego typu materiału są profile. Ich występowanie zaobserwować możemy w wielu branżach, takich jak budowlana czy meblowa. Wszystkie te produkty powstają na zasadzie procesu tłoczenia i w zależności od ich późniejszego zastosowania określana jest ich plastyczność i twardość. Trzeba również podkreślić, że profile mogą być wykonywane w dowolnych kształtach wedle projektu klienta.

profile z tworzyw sztucznych

Czym jest ekstruzja? 

Proces tworzenia profili pcw jest określany właśnie jako ekstruzja. Alternatywą tego wyrazu może być również wytłaczanie. Zabieg stosowany jest głównie do produkcji długich przedmiotów. Całość składa się z kilku etapów, nie mających w sobie zbyt wielu komplikacji. 

Początkowo, konieczne będzie wybranie odpowiedniego tworzywa sztucznego, z którego ma powstać nasz profil. Określony polimer jest podgrzewany do jakiejś temperatury, co znacznie wpływa na jego uplastycznienie i możliwość różnorakiej formacji do momentu zaschnięcia.  

Teraz zostaje już tylko przebrnięcie przez maszynę nadającą kształtu. Jak to jednak działa? Otóż półpłynny materiał jest stale tłoczony przy pomocy głowicy mającej za zadanie go uformować. Następnie długi pas tworzywa wkracza w kalibratory, które nadają mu już prawidłowego kształtu i całość odłożona na miejsce zasycha.  

Na co dzielimy tworzywa sztuczne? 

Podział tworzyw sztucznych jest ogromny i ciężko byłoby wymienić wszystkie rodzaje w jednym wpisie. Trzeba jednak przytoczyć chociaż kilka podstawowych, na które napotykamy najczęściej. Większość tworzyw, z których wytwarza się profile to termoplasty. Ich właściwości umożliwiają przybranie formy półpłynnej i uplastycznienie po nadaniu im wysokiej temperatury. Dokładnie z termoplastów wykonuje się profile pcw, czyli przedmioty wytworzone z polichlorku winylu. Materiał ten jest zdecydowanie odporny na działanie różnego rodzaju środków chemicznych, a także bardzo wytrzymały, jak na plastik. 

Nie da się ukryć, że większość polimerów biorących udział w produkcji profili to te syntetyczne, a nie naturalne. Możemy zaliczyć do nich jeszcze polietylen, polistyren, czy chociażby polipropylen. Oprócz polimerów spotkać możemy się również z elastomerami, czyli po prostu gumami. Ich zaletą jest fakt, że nawet w formie zaschniętej możemy je rozciągać, a one do określonej granicy są w stanie wrócić na swoje miejsce. 

Rodzaje profili plastikowych 

Klient ma oczywiście opcję wyboru struktury i właściwości, które ma zawierać profil. W pierwszej kolejności dane materiały możemy rozróżnić na zasadzie twardy-miękki. Tą cechę określa się na podstawie skali Shore’a. 

Następną cechą, którą ma posiadać profil jest jego kompozytowość. Oznacza to, że stworzony jest on z dwóch materiałów, spośród których jeden ma być nośnikiem, a drugi pełnić funkcję mechaniczną. Można również wybrać, czy produkt ma być spieniony, co świetnie wpływa na zdolność izolacji.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.