Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Czym jest księga wieczysta i co musisz o niej wiedzieć?

księga wieczysta

Foto: Fotolia

Na co dzień księgi wieczyste przeglądają prawnicy i notariusze. Jeżeli zamierzasz zakupić nieruchomość, to również powinieneś zajrzeć do takiego dokumentu. Dowiedz się dlaczego.

Jeżeli chcesz zakupić np. mieszkanie, to najbezpieczniej będzie, jeżeli jest już dla niego prowadzona księga wieczysta. Dlaczego? Ponieważ będziesz mógł m.in. sprawdzić, kto jest właścicielem lokalu.

Jesteś właśnie w trakcie poszukiwań mieszkania, które mógłbyś zakupić? Sprawdź, z jakich działów składa się księga wieczysta i kiedy przejrzeć jej zawartość.

Czy samodzielne przeglądanie księgi wieczystej ma sens?

Skoro nie specjalizujesz się w zagadnieniach prawnych i nie masz wiedzy na temat ksiąg wieczystych, to pojawia się pytanie, czy samodzielne przeglądanie zawartości takiego dokumentu to dobre rozwiązanie. Owszem, a powodów jest kilka.

Załóżmy, że jesteś zainteresowany zakupem domu jednorodzinnego. Chcesz, aby nieruchomość nie była zadłużona i nie były na niej ustanowione służebności. Aby zaoszczędzić pieniądze, na tym etapie możesz samodzielnie sprawdzić zawartość ksiąg wieczystych dla nieruchomości, które cię zainteresowały. Dopiero później, na etapie uzgadniania szczegółów ze sprzedającym, powinieneś zwrócić się do specjalisty, który potwierdzi, że nieruchomość nie jest zadłużona.

Aby zdobyć podstawowe informacje na temat ksiąg wieczystych, powinieneś zapoznać się z zawartością tego serwisu edukacyjnego: Ksiegiwieczyste.edu.pl. Znajdziesz tam wiele cennych informacji, np. dowiesz się, w którym dziale księgi wieczystej może być zamieszczana wzmianka o toczącej się egzekucji z nieruchomości.

Działy księgi wieczystej – co musisz o nich wiedzieć?

Księga wieczysta składa się z czterech działów. Takie rozwiązanie gwarantuje uporządkowanie informacji dotyczących nieruchomości.

Dział I został zarezerwowany dla informacji pochodzących z ewidencji gruntów (oznaczenie nieruchomości) i informacji na temat praw związanych z nieruchomością.

Jeżeli szukasz informacji o właścicielach lub użytkownikach wieczystych nieruchomości, to powinieneś zajrzeć do działu II. Znajdziesz tam dane zarówno aktualnych, jak i poprzednich właścicieli (w odpisie zupełnym).

Ograniczone prawa rzeczowe to zawartość III działu księgi wieczystej. Tam są publikowane informacje m.in. o tym, czy np. sąsiedzi mają prawo przejazdu przez działkę.

Informacje o ustanowionych na nieruchomości hipotekach znajdziesz w IV dziale księgi wieczystej. Jeżeli np. dom jednorodzinny będziesz nabywał na kredyt, to bardzo prawdopodobne, że bank dokona zabezpieczenia właśnie poprzez ustanowienie hipoteki.

O czym powinieneś pamiętać?

Księgi wieczyste są prowadzone przez sądy rejonowe, a dokładniej – wydziały ksiąg wieczystych. Aby zapoznać się z treścią księgi wieczystej, nie musisz jednak udawać się do sądu rejonowego, w obrębie którego nieruchomość jest położona, a to dlatego, że od kilkunastu lat w Polsce jest prowadzona informatyzacja ksiąg wieczystych.

Jeżeli znasz numer księgi wieczystej, to z powodzeniem możesz przeglądać jej zawartość, korzystając z bazy danych znajdującej się na internetowej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.