Menu
 • Menu

  Czy Polacy pamiętają o backupie?

  Kopia zapasowa danych jest czymś tak ważnym, że nawet doczekała Światowego Dnia Backupu, który obchodzimy 31 marca. Celem ustanowienia tego dnia było m.in. zwrócenie uwagi na konieczność posiadania backupu. Choć tworzenie kopii plików w naszym kraju staje się coraz bardziej popularne, to w dalszym ciągu daleko nam do ideału. Czy Polacy pamiętają o  backupie danych?

  Kopia zapasowa

  Utracone pliki, skradzione telefony

  Według danych umieszczonych na stronie World Backup Day każdego dnia dochodzi do awarii 60 tys. komputerów, a 200 tys. smartfonów ginie lub zostaje skradzionych, skutkiem czego jest utrata posiadanych danych. Jeśli chodzi o pliki indywidualnych użytkowników, to często można je łatwo odzyskać dzięki kopiom danych w chmurze, o ile one były wykonywane. W odróżnieniu jednak od utraty prywatnych plików, takich jak zdjęcia czy muzyka, utrata plików firmowych może doprowadzić do paraliżu biznesu. Backup ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim dla osób prowadzących działalność.

  Czy Polacy tworzą kopie zapasowe?

  W 2018 roku, z okazji Światowego Dnia Backupu, firm Kroll Ontrack przeprowadziła badanie dotyczące tworzenia kopii zapasowych. Zadała pytania swoim klientom i partnerom biznesowym dotyczące tego, jak chronią oni swoje dane.

  Ponad 30 proc. respondentów w ogóle nie tworzy kopii zapasowych. Tych, którzy je generują, zapytano o to, gdzie przechowują backup:

  • na dyskach HDD – ponad 50 proc.,
  • w chmurze – 23 proc.

  Tworzenie kopii to jedno, ale ważna jest też częstotliwość wykonywania backupu, ponieważ dawno utworzona kopia nie umożliwi odzyskania najświeższych danych. Badani tworzą backup:

  • codziennie – 58 proc.,
  • raz w tygodniu – 20 proc.,
  • raz w roku – 3 proc.

  Jakiego rodzaju kopie zapasowe wykonują respondenci? Następujące:

  • pełne – 42 proc.,
  • przyrostowe – 25 proc.,
  • różnicowe – 15 proc.,
  • backup migawkowy – 7 proc.

  Mimo tego, że badani podejmowali działania zmierzające do ograniczenia ryzyka utraty danych, w 2017 roku 20 proc. ankietowanych musiało sobie poradzić z problemem poważnej ich utraty. Zaledwie 43 proc. z nich odzyskało wszystkie lub prawie wszystkie pliki. 11 proc. badanych przywróciło od 40 do 75 proc. danych, a pozostali utracili wszystkie pliki lub ich większość. Jak to możliwe, skoro posiadali kopie zapasowe? Tutaj pojawia się kwestia testowania backupu. Nie przyniesie efektu próba odtworzenia danych, jeśli backup jest uszkodzony. Jak często Polacy testują kopie zapasowe? Robią to:

  • raz w tygodniu – 27 proc.
  • raz w miesiącu – 32 proc.
  • raz w roku lub w ogóle – pozostali.

  Jak rozwiązać problem tworzenia kopii zapasowych?

  Dzięki dostępnym obecnie rozwiązaniom backup danych nie powinien stanowić dla nikogo większego problemu. Jedną z aplikacji, którą możesz wykorzystać do tworzenia kopii zapasowej wszystkich istotnych dla ciebie danych, jest Acronis Backup. Dzięki temu programowi są one przechowywane w bezpiecznej chmurze, a dostęp do nich masz przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. W ten sposób możesz tworzyć kopie plików z iPhone’a czy z urządzeń z Androidem, wykonasz również backup serwera VPS czy serwera dedykowanego. Musisz tylko wybrać, jak dużej potrzebujesz powierzchni. Z pomocą tego rozwiązania stworzenie kopii danych wymaga dosłownie kilku kliknięć, identycznie wygląda kwestia przywracania plików. Za sprawą Acronis Backup proces związany z kopiami zapasowymi można zautomatyzować. Do wyboru są kopie pełne, przyrostowe, miesięczne i inne – możesz sam określić harmonogram ich powstawania. To rozwiązanie, które zdejmuje z barków prowadzącego biznes obowiązki związane z tworzeniem kopii danych. Co więcej, do chmury można podłączyć nieograniczoną ilość urządzeń. Jedynym ograniczeniem jest dostępna w danym pakiecie powierzchnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *