Menu
 • Menu

  Chmura Krajowa – Historia wejścia chmury w codzienne życie

  W ciągu ostatnich kilkunastu lat rozwój chmury pozwolił na uzyskanie możliwości, o których w przeszłości nikomu nawet się nie śniło. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że pierwsze wzmianki o tym rozwiązaniu pojawiały się już zdecydowanie wcześniej.

  Chmura Krajowa

  Przełom tysiąclecia

  Przetwarzanie danych w chmurze zostało spopularyzowane przez firmę Amazon.com, która w 2006 roku wprowadziła na rynek swój produkt Elastic Compute Cloud. Dzięki temu serwisowi WWW, który dostarczał skalowalną moc obliczeniową w chmurze obliczeniowej, użytkownicy z wielu krajów świata mogli przechowywać w nich szereg danych. Pierwsze symptomy wprowadzenia do życia codziennego tego rozwiązania miały miejsce już dekadę wcześniej.

  W 1996 roku amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe Compaq po raz pierwszy użyło sformułowania ,,przetwarzanie w chmurze”, publikując formalny dokument, w którym zawarło przewidywane nowości technologiczne, możliwe do implementacji w każdym komputerze. Trzy lata wcześniej, w 1993 roku, terminu ,,chmura” użyto z kolei do platform dla przetwarzania rozproszonego. Odpowiedzialny za to był duet firm General Magic i AT&T, które zastosowały go do opisu swoich sparowanych technologii Telescript i PersonalLink.

  Kolejne usprawnienia

  Druga połowa pierwszej dekady XXI wieku upłynęła pod znakiem kolejnych innowacji w zakresie wykorzystywania chmury. W 2006 roku Amazon utworzył spółkę zależną, Amazon Web Services, wprowadzając do użytku elastyczną chmurę obliczeniową (EC2). Dwa lata później Google wydał wersję beta platformy developerskiej i hostującej aplikacje webowe, Google App Engine. Od początku swojego istnienia działała ona na zasadzie chmury obliczeniowej, gromadząc dane w wirtualnej przestrzeni.

  Przełom w kontekście implikacji oprogramowania open-source do wdrażania chmur prywatnych i hybrydowych nastąpił w 2008 roku. Dokonała go NASA, decydując się na to rozwiązanie w projekcie RESERVOIR, finansowanym przez Komisję Europejską. Był to swoisty pokaz siły chmury obliczeniowej i zaprezentowanie jej możliwości na jeszcze większą skalę.

  Kolejne lata, kolejne funkcje

  Od 2010 roku wiele największych firm z sektora IT ogłaszało kolejne inicjatywy. W tymże roku Rackspace Hosting i NASA wspólnie uruchomiły projekt otwartego oprogramowania w chmurze, znany jako OpenStack. Rok później IBM ogłosił platformę IBM SmartCloud, która działała przede wszystkim na zasadzie przetwarzania w chmurze. Zaś w 2012 roku Google wydał zapoznawczą wersję komponentu infrastruktury Google Compute Engine, która po półtora roku doczekała się ogólnej dostępności.

  Z biegiem czasu przetwarzanie w chmurze nie tylko było udoskonalane o kolejne możliwości, ale także decydowało się na nie coraz więcej firm. Działo się tak z uwagi na szereg możliwości, odpowiadających potrzebom dzisiejszych czasów, opartych głównie na komputeryzacji i rozwiązaniach IT. Funkcje użytkowe, które oferuje między innymi Chmura Krajowa, dają użytkownikom okazję do magazynowania olbrzymiej ilości danych. A to wszystko za sprawą wirtualnej przestrzeni, która w kolejnych latach z pewnością stanie się podstawowym elementem działalności jeszcze większej liczby podmiotów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *