Menu
Menu

Apartamenty ReVital: Nowoczesne mieszkania dla aktywnych i szansa na zysk dla inwestorów

Do niedawna niewiele osób miało świadomość, czym są serwisowane mieszkania senioralne. Obecnie, w obliczu zmieniających się potrzeb mieszkaniowych coraz starszego i coraz bardziej wymagającego społeczeństwa, widać aktywność w tym segmencie rynku nieruchomości zarówno po stronie osób zainteresowanych mieszkaniami dostosowanymi do ich potrzeb, jak i inwestorów − mówi Karol Bulenda, członek zarządu Origin Investments.

Karol Bulenda, prezes zarządu Origin Investments

Karol Bulenda, członek zarządu Origin Investments

Origin Investments będzie budować pierwsze w Warszawie serwisowane mieszkania dla seniorów. Proszę przybliżyć ten projekt.

Karol Bulenda: Już ok. 10 lat temu, gdy rozpoczynaliśmy działalność, naszym dalekosiężnym celem było wprowadzenie na polski rynek i rozwijanie rozwiązań z zakresu senior living, czyli mieszkalnictwa senioralnego. Teraz ten cel realizujemy. Mamy na swoim koncie dwa prężnie działające ośrodki specjalistycznej rehabilitacji w Otwocku i w Krakowie. Aktualnie zamierzamy skupić się na tworzeniu serwisowanych mieszkań dla aktywnych seniorów pod marką Apartamenty ReVital. Nasza nadmorska inwestycja w Mechelinkach w pobliżu Trójmiasta, w której partneruje nam giełdowa spółka Pekabex, jest na półmetku realizacji. Powstaje tam obiekt wielofunkcyjny obiekt, na który składają się mieszkania senioralne, centrum rehabilitacji oraz apartamenty na pobyty krótkoterminowe.

To ważne, by na wczesnym etapie rozwoju polskiego rynku mieszkalnictwa senioralnego tworzyć wysokie standardy i inicjować jakościowe projekty. Dlatego chcemy, żeby w Warszawie powstał tętniący życiem obiekt, odpowiadający naszym założeniom dotyczącym komfortu aktywnych seniorów. Projekt w Warszawie zakłada stworzenie prestiżowego obiektu z Apartamentami ReVital przy ul. Grochowskiej 1, w miejscu stanowiącym architektoniczną bramę najważniejszej arterii warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Powstanie tam prestiżowy, 10-kondygnacyjny budynek ze 120 lokalami, uwzględniający potrzeby aktywnych, wymagających seniorów. Jego atutem będzie m.in. doskonała lokalizacja, pozwalająca na szybki dojazd transportem publicznym – zarówno tramwajem, jak i autobusem – do ścisłego centrum Warszawy. Bliskość Trasy Siekierkowskiej i Trasy Łazienkowskiej, łączących oba brzegi Wisły, zapewni sprawne poruszanie się po całym mieście. Mieszkańcy będą mogli korzystać ze świetnie rozwiniętej infrastruktury handlowej i rekreacyjnej.

inwestycja w Mechelinkach

Co wyróżnia Apartamenty ReVital od innych mieszkań dostępnych na rynku?

Karol Bulenda: Obiekt przy Grochowskiej 1 to inwestycja od początku projektowana z myślą o bezpieczeństwie i komforcie mieszkańców. Na jej potrzeby zaadaptowano najlepsze rozwiązania, które od wielu lat sprawdzają się w tego typu obiektach na Zachodzie. Serwisowane mieszkania to rozwiązanie bazujące na modelu independent living, pozwalającym seniorom żyć niezależnie, we własnym lub wynajmowanym apartamencie, w bezpiecznym otoczeniu motywującym do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, a zarazem z dostępem do dyskretnego wsparcia. W budynku przewidziano szereg przestrzeni wspólnych. Na różnych kondygnacjach mieszkańcy będą mogli korzystać m.in. z wygodnej sali klubowej wraz z aneksem kuchennym, sal do ćwiczeń, relaksu i rehabilitacji, kawiarni oraz unikatowego w skali Warszawy przestronnego tarasu na ostatnim piętrze, z którego będą mogli podziwiać panoramę stolicy.

Jak jest harmonogram realizacji inwestycji i kiedy wprowadzą się pierwsi mieszkańcy?

Karol Bulenda: Nabyliśmy działkę z pozwoleniem na budowę obiektu typu PRS. Obecnie pracujemy nad modyfikacją pierwotnego projektu architektonicznego, aby części wspólne dopasować do wskazanych wyżej funkcji oraz powiększyć lokale z funkcją mieszkalną, gdyż w stosunku do założeń typowego PRS nasze apartamenty są przeznaczone do długoterminowego zamieszkiwania, a więc muszą być większe i bardziej komfortowe. Realizacja projektu potrwa ok. 2,5 roku.

Czy to dobry czas na tworzenie w Polsce mieszkań dla seniorów? Czy rynek jest na nie gotowy?

Karol Bulenda: W miastach  widzimy ogromny popyt na takie rozwiązania. Do niedawna niewiele osób kojarzyło, czym są serwisowane mieszkania senioralne. Obecnie, w obliczu zmieniających się potrzeb mieszkaniowych coraz starszego i coraz bardziej wymagającego społeczeństwa, widać aktywność w tym segmencie rynku nieruchomości zarówno po stronie osób zainteresowanych mieszkaniami dostosowanymi do ich potrzeb, jak i inwestorów. Inwestorzy dostrzegają atrakcyjność i perspektywiczny rozwój tego rynku.

Apartamenty ReVital mogą kupić docelowi mieszkańcy oraz inwestorzy zainteresowani ich długoterminowym wynajmem, z nami jako operatorem. Warto podkreślić, że zainteresowanie najmem lokalu serwisowanego, a nie jego zakupem, gwałtownie rośnie. Tym samym to doskonałe aktywo inwestycyjne. Atutem niewątpliwie jest brak sezonowości przychodów i wahań koniunktury obserwowany na rynku najmów mieszkań serwisowanych na Zachodzie. Dochody z mieszkań dla seniorów pozostają konkurencyjne w porównaniu ze standardowym budownictwem mieszkaniowym. Mieszkania senioralne zapewniają długoterminowy, bezpieczny strumień dochodów z wynajmu, który w wielu przypadkach może być uzupełniony dodatkowymi przychodami z usług. Stabilność wynajmów dla seniorów, którzy przeważnie będą mieszkać w takich lokalach do końca życia, oznacza dla inwestora nie tylko bezpieczeństwo przychodów, lecz także niższe koszty utrzymania nieruchomości.

Z punktu widzenia mieszkańców takich apartamentów i tworzonego przez nich rynku odbiorców atrakcyjność i gotowość rynku wynika po pierwsze z tego, że takie apartamenty są dokładnym spełnieniem ich oczekiwań i potrzeb. Zapewniają rozrywkę, towarzystwo, pomagają zadbać o zdrowy tryb życia. Po drugie rozwiązanie to jest dostępne niemal dla każdego. Bardzo popularnym rozwiązaniem na świecie jest po prostu wynajęcie swojego dotychczasowego mieszkania. Z czynszu opłacanie mieszkania serwisowanego wraz ze wszystkimi udogodnieniami. Biorąc pod uwagę różnice w metrażu, zwykle jest to zmiana niemal bez różnicy dla budżetu domowego.

Czy poza Mechelinkami i Warszawą planują państwo kolejne inwestycje?

Karol Bulenda: Aktywnie poszukujemy lokalizacji w dużych miastach. Biorąc pod uwagę nasze zaplecze – zespół deweloperski i operatorski, mamy ambicje, żeby prowadzić równolegle 4 projekty. Jest więc potencjał, żeby niezwłocznie przystąpić do realizacji 2−3 z nich, szczególnie że projekt warszawski jest po najtrudniejszym etapie prac przygotowawczych i uzyskiwania pozwoleń.

Rozmawiał Piotr Nowacki

Zdjęcia: Origin Investments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.