Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe – gdzie są stosowane?
Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) cieszą się dużym zainteresowaniem z powodu wysokiej wydajności prądowej, długiego czasu eksploatacji, dużej gęstości energetycznej oraz bezpieczeństwa. Ogniwa cylindryczne w typowych rozmiarach 18650, 26650 oferuje firma Lithium Werks, która przejęła od firmy A123 produkcję cylindrycznych ogniw LFP.
Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe – cechy szczególne
Akumulatory Li-FePO4 często stosuje się w zastosowaniach wysokoprądowych. Ich nominalne napięcie wynosi 3,3V, dzięki czemu mogą być eksploatowane w zakresie napięć od 3,6V do 2,0V. Jedną z największych zalet ogniw jest ich czas eksploatacji – osiąga on do kilku tysięcy cykli ładowania/rozładowania.
Do najważniejszych cech akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych należy niskie samorozładowanie, szybki proces ładowania, duża pojemność, długi cykl życia oraz brak efektu pamięciowego. Na rynku dużym uznaniem cieszą się akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (Li-FePO4 lub LFP) firmy Lithium Werks. Cechują się one bardzo dobrą pracą z wysokim prądami, długą żywotnością i dobrymi wynikami w zakresie bezpieczeństwa. Ponadto ogniwa LFP wykazują zwiększoną w stosunku do innych technologii litowo-jonowych odporność na niewłaściwe warunki eksploatacji.
Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe Lithium Werks – oferta
W ofercie firmy znajdziemy ogniwa cylindryczne w typowych rozmiarach 18650 i 26650; oraz gotowe moduły zasilania LFP 12V – 48V pod marką Lithionbattery.
Akumulatory Lithium Werks – ogniwa cylindryczne znajdują zastosowanie w:
- elektronarzędziach,
- sprzęcie medycznym,
- urządzeniach przenośnych,
- systemach back-up i magazynowania energii,
- rozwiązaniach zasilania do napędów elektrycznych.
Moduły akumulatorowe LFP Lithionbattery znajdują zastosowania w:
- pojazdach użytkowych z napędem elektrycznym,
- systemach do magazynowania energii w sieciach energetycznych,
- aplikacjach krytycznych typu stand-by
Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe Lithium Werks LFP – historia firmy
Firma Lithium Werks istnieje na rynku od 2017 roku. W roku 2018 przejęła od firmy A123 produkcję cylindrycznych ogniw LFP. Swoim klientom oferuje zaawansowane ogniwa litowo-jonowe i systemy magazynowania energii, które charakteryzują się dużą gęstością energii, dobrą żywotnością i doskonałymi wynikami w zakresie bezpieczeństwa.
Firma nastawiona jest na globalną działalność. Lithium Werks posiada swoje oddziały w Holandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, a także Chinach. Celem przedsiębiorstwa było umożliwienie przejścia z paliw kopalnych na czyste odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna czy wiatrowa.
Celem Lithium Werks od samego początku była szybka ekspansja. Umowy zapewniły stabilne dostawy ogniw akumulatorowych z fabryki będącej w 100% własnością firmy w Chinach, dla zakładów produkcji modułów w USA i Chinach, a także własność i licencje na ponad 400 patentów obejmujących zarówno istniejące baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP), jak i materiały do produkcji baterii wysokonapięciowych, które mogą stać się przełomowymi rozwiązaniami w przyszłości.
Do końca 2018 roku Lithium Werks zaopatrywał ponad 200 klientów w 50 krajach, dostarczając do tej pory ponad 200 milionów ogniw akumulatorowych. W ten sposób udało się stworzyć fundament dla szybkiej ekspansji wspartej dalszymi aliansami strategicznymi, przejęciami i wzrostem organicznym.
W 2020 roku Lithium Werks sprzedał swoje aktywa w zakresie modułów Valence i BMS firmie Lithion Power Group, producentowi ogniw oraz akumulatorków i zestawów akumulatorowych. W wyniku sprzedaży Lithium Werks będzie się intensywnie koncentrować na dalszym rozwoju swoich najlepszych w swojej klasie materiałów Nanofosfatowych, produkcji ogniw, rozwiązań OEM, zwiększaniu nakładów na badania i rozwój oraz dalszym poszerzaniu i wzmacnianiu swojego portfolio patentów na katody litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP).
Dodaj komentarz