Menu
Menu

Rynek prywatnych akademików w Warszawie

Z roku na rok w Polsce wzrasta liczba studentów – zwłaszcza przybywających do naszego kraju z zagranicy. Obecnie liczbę żaków szacuje się na ponad 1,35 mln osób. W 2016 roku w Polsce studiowało 66 tys. obcokrajowców, a w ciągu kolejnych dwóch lat liczba ta może wzrosnąć nawet do 100 tys. Zdecydowana większość studentów – zarówno Polaków, jak i osób z zagranicy – studiuje w Warszawie.

prywatny akademik w Warszawie

Podaż miejsc w publicznych akademikach maleje, a chętnych przybywa

Publiczny rynek akademików nie nadąża za dynamicznymi zmianami następującymi w sektorze edukacji wyższej, a także boryka się z poważnymi problemami natury ekonomicznej oraz zarządczej. Systematycznie w Polsce maleje liczba dostępnych miejsc w akademikach publicznych, a kolejne placówki i ich segmenty są modernizowane, zamykane, a nawet całkowicie wyłączane z użytku. Taki stan rzeczy powoduje, że obecnie na zakwaterowanie w akademikach prywatnych może liczyć zaledwie 15% studentów dziennych.

Z tego też względu wciąż młody, jednak niezwykle perspektywiczny rynek prywatnych akademików stanowi jedną z ważniejszych alternatyw dla akademików zarządzanych przez uczelnie oraz dla stancji. Jest to jednocześnie doskonała okazja inwestycyjna dla instytucjonalnych i prywatnych inwestorów, którzy poszukują ciekawych okazji inwestycyjnych z wysoką stopą zwrotu. W samej Warszawie w fazie budowy i planowania znajduje się łącznie 4 prywatne akademiki.

Co piąty student studiuje w Warszawie

Województwo mazowieckie stanowi najważniejszy i najliczniejszy ośrodek akademicki w Polsce. Prawie co piąty student w roku akademickim 2016/2017 uczył się właśnie w województwie mazowieckim; najpewniej w Warszawie. Nie bez znaczenia jest fakt, że w stolicy zlokalizowane są dwa największe uniwersytety w Polsce – Uniwersytet Warszawski liczący ok. 45 tys. studentów oraz Politechnika Warszawska, na której uczy się ponad 32 tys. studentów.

Rynek prywatnych domów studenckich w Polsce wciąż raczkuje

Rynek prywatnych akademików w Polsce jest obecnie we wczesnej fazie rozwoju, a znaczna część prywatnych domów studenckich zarządzana jest przez uczelnie. Warto zwrócić uwagę na znaczny spadek liczby studentów zakwaterowanych w publicznych akademikach. Od 2000 roku ich liczba spadła o niemal 30%.

W całej Polsce funkcjonuje obecnie ok. 40 prywatnych akademików kwaterujących blisko 4,5 tys. studentów. Większość z tych nieruchomości należy do pojedynczych inwestorów będących osobami prawnymi i fizycznymi, a poziom obłożenia prywatnych miejsc noclegowych dla żaków wynosi ponad 90% i rośnie.

W większości krajów rozwiniętych Europy Zachodniej rynki prywatnych akademików są bardziej dojrzałe oraz nasycone. Przykładowo Wielka Brytania jest pod tym względem najbardziej rozwiniętym i najstarszym rynkiem – niemniej, sektor ten nieustannie się rozwija. W latach 2013-2016 liczba miejsc w prywatnych akademikach w Wielkiej Brytanii wzrosła aż o 43%. Warto zwrócić uwagę również na stopę zwrotu. W najlepszych lokalizacjach w Londynie nieruchomości te zapewniły stopę zwrotu na poziomie nawet 5%.

Wczesna faza rozwoju polskiego rynku prywatnych akademików powoduje, że jak grzyby po deszczu powstają kolejne inwestycje – zwłaszcza w centralnych ośrodkach edukacyjnych, jakim jest Warszawa. Nowo powstałe prywatne akademiki cieszą się dużym obłożeniem, atrakcyjnym stosunkiem ceny do oferowanego standardu, a także świetnym zlokalizowaniem. Szukasz najlepszych ofert akademików w Warszawie? Z Bookistry to prostsze niż myślisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.