Zmiany i adaptacja projektu domu typowego
Każdy projekt gotowy musi zostać dostosowany do działki, na której inwestor planuje budowę domu. Takie działania noszą nazwę adaptacji projektu. W tym czasie można również dokonywać zmian w projekcie, tak aby dostosować go do potrzeb i oczekiwań rodziny.
Badanie geotechniczne
Jedną z podstawowych kwestii jest dostosowanie fundamentów domu do rodzaju gruntu na działce. W gotowym projekcie projekt fundamentu stworzony jest na podstawie przyjętych odgórnie założeń związanych z jakością oraz nośnością gruntu. Jeśli akurat grunt na działce spełnia podstawowe wymogi, adaptacja będzie prosta i nie będzie konieczności projektowania fundamentów na nowo. Jeżeli jednak pojawią się nieścisłości, konieczne będzie dostosowanie fundamentów do typu gruntu.
Możliwość sprawdzenia jakości i nośności gruntu dają badania geotechniczne. Opinia geotechniczna staje się podstawą do adaptacji fundamentów w projekcie domu.
Ważną kwestią jest również usytuowanie przyszłego domu względem poziomu działki, drogi wjazdowej oraz działek sąsiednich. Jeśli dom zostanie posadowiony zbyt nisko, problemy pojawią się w sezonie jesienno- wiosennym, kiedy woda deszczowa zacznie spływać w kierunku domu. Analogicznie, jeśli dom zostanie wzniesiony zbyt wysoko, wzrosną nie tylko koszty budowy, ale również jego proporcje mogą zostać zaburzone.
Dlatego tak ważna jest konsultacja z geotechnikiem. Porady ekipy budowlanej mogą być cenne, ale tylko osoba, która posiada odpowiedni sprzęt, może wykonać precyzyjne obliczenia.
Jeżeli wybrany projekt nie spełnia warunków opisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, już na etapie adaptacji pojawia się konieczność zmian w dokumentacji. Czasem są one na tyle poważne, że warto przemyśleć zasadność zakupu właśnie tego projektu.
Zmiany w projekcie
Każdy gotowy projekt posada prawa autorskie, ale nie oznacza to, że nie można na nim dokonywać zmian. Gdyby tak było, byłby mało funkcjonalny, a w związku z tym nie atrakcyjny dla potencjalnego kupca. Bardzo rzadko bywa tak, że twórca projektu stosuje szereg ograniczeń, ponieważ w ten sposób tworzy projekt niemal nieużyteczny.
Zazwyczaj autor pozostawia szeroki wachlarz zmian w rękach nowego nabywcy. Wówczas architekt, który będzie adaptował projekt inwestora, nie będzie potrzebował zgody jego autora na dokonywanie zmian, poprawek. Jeśli inwestor planuje więcej zmian, najlepiej przed zakupem skonsultować się z autorem projektu i sprawdzić na jak duże zmiany wyrazi przyzwolenie.
Najwięcej ograniczeń pojawia się w kwestii wyglądu zewnętrznego domu, jego elewacji, bryły. Najchętniej przystają na zmianę wielkości okien, drzwi oraz ich usytuowania. Podobnie jest w kwestii ścian wewnętrznych, które zazwyczaj można dowolnie przesuwać lub likwidować.
Autor oryginalnego projektu nie ma też zazwyczaj nic przeciwko zmianie materiałów wykończeniowych, czy też materiałów budowlanych. Tutaj nie będzie problemu, zwłaszcza jeśli zostaną wymienione na materiały o tych samych parametrach, np. zamiana wełny mineralnej na styropian, czy bloczków betonu komórkowego na pustaki ceramiczne.
Granica zmian w projekcie jest płynna, dlatego należy uważać, by jej nie przekroczyć, ponieważ część zmian jest trudna do wprowadzenia w życie lub też wymaga dodatkowych pomiarów, zezwoleń. Tak jest m.in. w przypadku zmiany materiału, który w konsekwencji doprowadzi do zmiany grubości ściany, jak również gdy wykonawca chce dokonać zmiany ściany jednowarstwowej na dwu, czy nawet trójwarstwową. Proces taki wymaga poważnego przeprojektowania ścian, fundamentów, czy stropów. Często również zmiany sposobu oparcia konstrukcji dachu.
Najbardziej kosztowne zmiany, które warto przemyśleć to zmiany w konstrukcji budynku, m.in. zamiana technologii z murowanej na szkieletową, czy zmiany w projekcie, które mają przekształcić dom parterowy w dom z poddaszem użytkowym.
Łatwiej stanowczo zmniejszyć, czy też powiększyć dom, który posiada dach dwuspadowy. Jeśli dach jest wielospadowy lub kopertowy zmiany są bardzo trudne do zrealizowania. Zmiany takie wymagają najczęściej wykonania dodatkowych rysunków zamiennych i przeliczenia na nowo elementów konstrukcyjnych więźby dachu.
Podobnych zabiegów będzie wymagać wykonanie podpiwniczenia. Pojawią się zmiany w fundamentach, konieczne będzie wykonanie dodatkowego stropu nad piwnicą, dodatkowego biegu schodów lub też oddzielnych schodów do piwnicy.
Podobnie poszerzenie garażu o dodatkowe stanowisko powoduje duże zmiany w dokumentacji. Zmianie ulegają fundamenty, elewacja, przekroje oraz więźba dachu.
Jeśli zmiany są duże i wymagają wielu dodatkowych pozwoleń, warto poszukać innego, bardziej zbliżonego do wymagań inwestora. Koszty zmian mogą bowiem okazać się niewspółmierne do efektu, który chce osiągnąć inwestor.
Artykuł został przygotowany przez firmę MG Projekt specjalizującą się w opracowywaniu dokumentacji budowlanej i wykonawczej.
Zobacz gotowe projekty domów jednorodzinnych MGProjekt: http://www.mgprojekt.com.pl
[…] wonderful ᴡay to pick ԝhich ρlant life yoᥙ need to insulated dog house plans includᥱ in yoᥙr landscaping is to ցⲟ to a gardening heart. Shouⅼd you aren’t capable […]
ciekawy artykuł. W nim, znalazłem wiele ciekawych informacji
you beloved this write-up and you would like to get much more data with regards to log -storey; http://www.rynekinwestycji.pl/zmiany-i-adaptacja-projektu-domu-typowego/, kindly pay a visit to our own web