Nadążać za zmianami
Jako samorząd podejmujemy działania mające na celu dostosowanie się do obecnych wyzwań, jednocześnie zaspokajając potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń. W tym celu stawiamy na równowagę pomiędzy aspektami gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi – mówi Jerzy Kocój, burmistrz Błażowej.
Co warto wskazać po stronie zysków i strat w bilansie gminy zamykającym 2024 r.?
Jerzy Kocój: Patrząc na zaplanowane przez błażowski samorząd zeszłoroczne inwestycje, trzeba podkreślić, że kilka bardzo ciekawych przedsięwzięć udało się zrealizować. Na wiosnę oddaliśmy do użytku budynek wielofunkcyjny przy błażowskim stadionie. Dalszej rozbudowy, połączonej z termomodernizacją, doposażeniem i rozbudową parkingu doczekał się błażowski żłobek. Rozpoczęły się także prace związane z jedną z największych inwestycji ostatnich lat, jaką jest budowa nowej oczyszczalni ścieków w Nowym Borku wraz z dalszą rozbudową gminnej kanalizacji sanitarnej. Dobiegają końca scalenia gruntów w Nowym Borku i Lecce. Zgodnie z harmonogramem prowadzona jest budowa nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Nowym Borku, gdzie już niedługo usłyszymy pierwszy gwizdek. Jak co roku dużo środków przeznaczyliśmy na przebudowę dróg gminnych. Za kwotę ponad 5 mln zł powstało kilka kilometrów nowych tras asfaltowych. Zakończyły się prace związane z rozbudową kanalizacji sanitarnej w aglomeracji błażowskiej. Na podstawie tych kilku przykładów mijający rok oceniam bardzo pozytywnie.
Z jakim nastawieniem wchodzi pan w nowy rok 2025?
Jerzy Kocój: Sytuacja geopolityczna, w której aktualnie się znajdujemy jako kraj, budzi pewien niepokój. Zmiana władzy w Stanach Zjednoczonych, konflikt zbrojny za wschodnią granicą, nie do końca ustabilizowana sytuacja na Bliskim Wschodzie, kryzysy gospodarcze w wielu krajach europejskich to na pewno czynniki, które budzą szereg obaw i poczucie niepewności. A w Polsce dodatkowo trwa kampania prezydencka, której efekty są niewiadomą. Mam nadzieję, że już wkrótce większość tych sytuacji ustabilizuje się i pozwoli dostrzec pozytywne aspekty zachodzących zmian.
Jakie wyzwania czekają samorząd gminy Błażowa?
Jerzy Kocój: Do najważniejszych z nich trzeba zaliczyć dokończenie hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Nowym Borku oraz rozpoczęcie budowy podobnej hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kąkolówce i wybudowanie boiska wielofunkcyjnego ze sztuczną murawą typu Orlik przy Zespole Szkół w Błażowej. Oprócz rozbudowy infrastruktury sportowej w bieżącym roku dużo inwestycji będzie realizowanych w sektorze wodno-kanalizacyjnym. Kontynuujemy rozbudowę wodociągu w Nowym Borku Przylasku, trwają prace przy dalszej rozbudowie sieci kanalizacji sanitarnej i budowie nowej oczyszczalni ścieków oraz prace projektowe nad kolejnymi etapami rozbudowy tych sieci.
Ponad 2 mln zł błażowski samorząd chce zainwestować w bezpieczeństwo informatyczne gminy − w cyberbezpieczny samorząd. Jak co roku ważnym aspektem naszej pracy będą działania związane z rozbudową i przebudową sieci dróg gminnych. Planujemy też modernizację oświetlenia ulicznego w całej gminie poprzez wymianę wszystkich starych lamp oświetleniowych na nowe energooszczędne oprawy. Z czasem będziemy dalej rozbudowywać oświetlenie uliczne przy drogach powiatowych i gminnych. Już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę kilku zabytkowych obiektów z terenu naszej gminy, głównie kapliczek.
Jak co roku dbając o wyposażanie naszych strażaków, planujemy konkretne zakupy, które poprawią zasoby sprzętowe naszych jednostek. Wiele ważnych inwestycji dla mieszkańców gminy jest na etapie prac projektowych i dokumentacyjnych. Oczekujemy także na rozstrzygnięcie kilkunastu naborów na dofinansowanie, które umożliwi nam realizację tych zadań. Już wkrótce będziemy składać kolejne wnioski o dofinansowania gminnych inwestycji.
Jakie bieżące działania samorządu wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju i transformację energetyczną?
Jerzy Kocój: Jako samorząd podejmujemy działania mające na celu dostosowanie się do obecnych wyzwań, jednocześnie zaspokajając potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń. W tym celu stawiamy na równowagę pomiędzy aspektami gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi. Jestem przekonany, że takie działania, jak racjonalna gospodarka wodno-kanalizacyjna, recykling odpadów, panele słoneczne, estetyka przyjazna środowisku i zagospodarowanie zielonych przestrzeni, przyczynią się do ochrony naszego społeczeństwa przed skutkami globalnego ocieplenia. W najbliższym czasie planujemy szczególnie dużo inwestycji związanych z zieloną energią. Duże nadzieję wiążę także z powstającą spółdzielnią energetyczną, którą obecnie tworzymy z sąsiednią gminą.

Jerzy Kocój, burmistrz Błażowej. Fot. Urząd Gminy w Błażowej
Na ile możliwości budżetowe gminy pozwalają odpowiadać na potrzeby mieszkańców? Jakie obszary jakości życia skupiają najwięcej uwagi samorządu?
Jerzy Kocój: Można śmiało powiedzieć, że możliwości finansowe samorządów zawsze są mniejsze niż potrzeby lokalnych społeczności. W naszej gminie jest podobnie. Przed nami bardzo ważne inwestycje wodno-kanalizacyjne. Widzimy, że zmiany klimatyczne powodują zmniejszające się ilości wody pitnej, obniżają się poziomy wodonośne, co powoduje coraz większe nakłady potrzebne do pozyskiwania dobrej jakości wody. Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej także wymaga bardzo kosztownych inwestycji. Co roku sporo inwestujemy w poprawę nawierzchni dróg gminnych i chodników. Jednocześnie dużo wysiłku podejmujemy, aby przygotować tereny pod budownictwo mieszkaniowe.
Co jest kluczem do tego, aby skutecznie przyciągać do gminy turystów?
Jerzy Kocój: Myślę, że najważniejszym czynnikiem przyciągającym turystów jest atrakcyjność naszych terenów, a dodatkowo łatwy dostęp do informacji o danym produkcie. Jako samorząd intensywnie pracujemy, aby oba te elementy jak najlepiej funkcjonowały. Gmina Błażowa leży na obszarze Pogórza Dynowskiego. Znajdują się tu malownicze tereny, przez które przebiegają ścieżki przyrodnicze, rezerwaty przyrody „Mójka” oraz „Wilcze”, a także liczne pomniki przyrody.
Na terenie gminy Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Rzeszowie wyznaczyło szlak pieszy turystyczny w kolorze zielonym na odcinku Hyżne – Ostra Góra (Mokłuczka) – Błażowa – Kąkolówka – Rezerwat „Wilcze” o długości ok. 26 km. Trasy nordic walking w gminie Błażowa liczą prawie 30 kilometrów i posiadają zróżnicowany stopień trudności. Na terenach leśnych wytyczono ścieżki dydaktyczne oraz wyznaczono miejsca odpoczynku w postaci parkingów i przystanków turystycznych, na których istnieje możliwość np. zorganizowania ogniska. Szlak rowerowy Green Velo ma długość ok 12,8 km. Ponadto w gminie działa kilka muzeów, a dodatkową zachętą dla turystów jest cieszący się ogromnym powodzeniem punkt widokowy w Kąkolówce.
Jak ocenia pan obowiązującą od 2018 r. zasadę dwukadencyjności władz samorządowych?
Jerzy Kocój: Wprowadzona ustawą z 11 stycznia 2018 r. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów, czyli organów wykonawczych gmin, została połączona z wydłużeniem kadencji do 5 lat. Miała ona na celu zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Obecna kadencja samorządu, która się kończy w 2029 r., będzie ostatnią dla mnie i dla wielu samorządowców. Pełniąc funkcję w samorządzie, jestem zobligowany do przestrzegania przepisów wynikających z obecnie obowiązującego prawodawstwa.
Czy jest pan za zniesieniem tego limitu dwóch kadencji sprawowania władzy? Czy powrót do dyskusji nad tematem, podjęty ostatnio na senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej, pozwala sądzić, że jest szansa na zmianę?
Jerzy Kocój: Czy jest szansa na zmianę, to decyzja polskich parlamentarzystów, których nota bene dwukadencyjność nie obowiązuje. Wybory wójta czy burmistrza to wybory bezpośrednie. Jeżeli miejscowa społeczność popiera działania obecnych włodarzy, to dlaczego ograniczać te możliwości i odbierać kredyt zaufania?
Rozmawiał Mariusz Gryżewski
Dodaj komentarz