Menu
Menu

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Polacy coraz częściej decydują się na wzięcie kredytu hipotecznego nawet w młodym wieku. Skąd ten boom? Okazuje się, że raty kredytu hipotecznego często równoważą się lub są nawet niższe niż wysokość miesięcznego czynszu wynajmowanej nieruchomości.

Chociaż dla wielu osób kusząca jest opcja zakupu własnego mieszkania, wiele z nich wiąże swoje decyzje kredytowe z zakupem działki i budową domu. Choć potencjalnego kredytobiorcę czeka sporo formalności na drodze do kredytu i upragnionego gniazdka, efekt końcowy jest spektakularny. Z czym łączy się kredyt hipoteczny na budowę domu i co warto o nim wiedzieć? O tym w naszym artykule.

Kredyt hipoteczny na budowę domu – szczegóły

To, co różni kredyt hipoteczny na budowę domu od kredytów na zakup domów lub mieszkań, to przede wszystkim konieczność posiadania działki budowlanej, na której ów dom ma się znajdować. Bez wyboru i zakupu takiej działki przed rozpoczęciem procedur kredytowych, bank nie wyrazi zgody na dofinansowanie budowy, a co za tym idzie – nie uruchomi wniosku.

Już na początku drogi na potencjalnego właściciela nowobudowanego domu czeka zatem spory wydatek w postaci kupna działki budowlanej. Na korzyść tego rozwiązania przemawia jednak fakt, że taka działka zazwyczaj jest włączona do wysokości wkładu własnego, jest swoistym zabezpieczeniem i pozwala starać się o nawet wyższy kredyt.

W przypadku kredytu hipotecznego na budowę domu bank nie zawsze będzie wymagał szeregu formalności takich jak przedkładanie zezwolenia na budowę lub potwierdzenie własności ziemi.

Kredyt na budowę domu

Coraz częstszym rozwiązaniem wprowadzanym przez banki jest nowy rodzaj kredytu – kredyt na budowę domu, którego transze uruchamiane są po bankowych inspekcjach w miarę postępu pracy nad budową domu. Czym jeszcze charakteryzuje się taki kredyt? Po pierwsze, na początku nosi znamiona kredytu budowlanego. Bank pobiera jedynie odsetki od zaciągniętego kredytu, a nie raty całkowite.

Ten rodzaj kredytu nakłada też na właściciela nieruchomości bardzo dużo formalności i terminów, które ten musi dotrzymać. Właściciel musi być świadomy kosztów i dokumentów, które musi przedłożyć w banku dla rozliczenia etapów budowy i otrzymania kolejnej transzy kredytowej. Jakiekolwiek zaniedbania ze strony kredytobiorcy mogą skutkować wstrzymaniem wypłacania części kredytu przez bank lub zerwaniem umowy kredytowej. Za zaniedbania uważane są opóźnienia w budowie lub wydanie poprzednich transz na cele zupełnie niezwiązane z planowaną inwestycją. W tym typie kredytu posiadanie działki nie jest wymagane.

Kredyt hipoteczny na budowę domu – formalności

Klamka zapadła – decydujesz się na wzięcie kredytu. Jakich formalności musisz dopilnować, aby bezproblemowo otrzymać satysfakcjonujący kredyt?

  1. Sprawdzenie zdolności kredytowej

    Zdolność kredytową możesz sprawdzić na kilka sposobów: podczas wizyty w oddziale wybranego banku, w czasie spotkania z doradcą kredytowym, online na stronie banku lub przy wykorzystaniu niezależnych kalkulatorów zdolności kredytowej. Obliczenie zdolności jest konieczne do podjęcia dalszych kroków, a bank skrupulatnie sprawdzi Twoje estymacje i zobowiązania oraz dotychczasową historię kredytową.

  2. Analiza dostępnych na rynku ofert

    Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które powinno być podjęte po dokładnej analizie możliwości. Doradca kredytowy może pomóc w porównaniu ofert i wyborze najlepszej. Warto wybrać sprawdzonego i wiarygodnego doradcę, który ma doświadczenie zarówno w kredytach na budowę domu, jak i kredytach hipotecznych na budowę domu. Pozwoli to uniknąć niedomówień i braku kompetencji, a także daje wiele potrzebnej wiedzy, często niedostępnej na pierwszy rzut oka.

    Warto sprawdzić nie tylko wysokość oprocentowania czy rat, ale i możliwości przedwczesnej spłaty, prowizje za udzielenie kredytu, kary umowne czy wielkość ubezpieczenia. Każdy szczegół może mieć niebagatelny wkład na kształt kredytu. (dowiedz się więcej na ten temat z artykułu na blogu Michała Dawidowicza).

  3. Przygotuj niezbędne dokumenty

    Niezależnie od tego, na usługi którego banku się zdecydujesz, musisz liczyć się z ogromem formalności i dokumentów, których będziesz musiał przypilnować i które trzeba będzie przedłożyć podczas osobistej wizyty w oddziale. Oprócz dokumentów tak standardowych jak dowód osobisty czy zaświadczenie o dochodach za wybrany okres czasu, bank może wymagać dodatkowych dokumentów W zależności od tego, jaki dochód stanowi podstawę do udzielenia kredytu, formalności będą się od siebie różnić rodzajem i liczbą wymaganych dokumentów. Dodatkowo, część dokumentów będzie związana z budową – projekt i dziennik budowy będą jednymi z wymaganych formalności do przedłożenia. Wszystkie możliwe pozwolenia na budowę także będą obiektem zainteresowania banków.

  4. Złóż wniosek i czekaj na decyzję

    Po podjęciu przez Ciebie ostatecznej decyzji związanej z wyborem banku, pora na złożenie wniosku i czekanie na ostateczną decyzję ze strony banku. Po jej uzyskaniu, pozostaje Ci formalność w postaci podpisania umowy kredytowej. Następnie bank wypłaci odpowiednią transzę, a Ty będziesz mógł rozkoszować się budową domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.