Handel z Japonią – zniesienie większości ceł
Od 1 stycznia 2019 roku handel z Japonią stał się znacznie łatwiejszy. Tego dnia weszła w życie umowa JEFTA (Japan-EU Free Trade Agreement) zawarta między Japonia a Unią Europejską. Dzięki niej utworzona została największa na świecie strefa wolnego handlu. Jak podaje “Business Insider”, obejmie ona aż 635 mln ludzi i jedną trzecią gospodarki świata.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk określił początek 2019 roku jako wspaniały dzień dla wszystkich Europejczyków i Japończyków. Szacuje się – pisze “Business Insider”, że dzięki umowie firmy europejskie prowadzące handel z Japonią zaoszczędzą łącznie ponad 1 mld euro rocznie.
Japonia ma usunąć docelowo cła na 97 procent produktów, zaś Unia Europejska ma 99 proc. Handel bezcłowy obejmie prawie wszystkie produkty rolne i spożywcze. W niektórych przypadkach zastosowano jednak okresy przejściowe. Na przykład import japońskich samochodów zostanie całkowicie zwolniony z taryf dopiero za 7 lat.
Otwarty zostaje rynek usług w tym sektora finansowego, usług telekomunikacyjnych oraz transportowych. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stwierdził, że bardziej liberalny handel z Japonią oznacza dla konsumentów obniżkę cen oraz większy wybór towarów i usług – pisze „Business Inisder”. Ma on również znacznie zwiększyć wymianę handlową a także możliwości eksportowe małych i średnich firm.
Umowa liberalizująca handel z Japonią negocjowana była od 2013 roku
Negocjacje w sprawie JEFTA trwały od 2013 roku. Umowę podpisano w roku 2017 a następnie została ona przyjęta przez parlamenty obu stron. Politycy z Brukseli spodziewają się znaczących korzyści dla Unii Europejskiej, dla której Japonia jest drugim po Chinach partnerem handlowym na świecie. Eksport europejskich towarów do Kraju Kwitnącej Wiśni wynosi 58 mld euro. Do tego dochodzą usługi warte 28 mld euro.
Łatwiejszy handel z Japonią ma zwiększyć eksport do tego kraju europejskich produktów o 13 procent a najbardziej optymistyczne szacunki mówią nawet o wzroście rzędu 34 proc. Import towarów z Japonii wart jest natomiast 69 mld euro a usług 18 mld. Według szacunków import ma wzrosnąć o 30 proc. Może się więc okazać, że – według mniej optymistycznych prognoz – Japonia skorzysta bardziej na JEFTA niż Europa.
Ale, jak pisze “Business Insider”: Wejście w życie umowy między Unią a Japonią niesie ze sobą dodatkowe przesłanie. To nie tylko największa strefa wolnego handlu na świecie, ale również pierwsza zawarta między sygnatariuszami paryskich porozumień klimatycznych. Co więcej partnerstwo idzie w kontrze z protekcjonizmem prezentowanym przez prezydenta USA Donalda Trumpa.
Działania Brukseli miały zatem stanowić demonstrację sprzeciwu wobec polityki Trumpa. Amerykański prezydent zaraz po zwycięskich wyborach zdecydował o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Partnerstwa Transpacyficznego (TPP). Miało ono tworzyć przeciwwagę dla wzrastającej potęgi gospodarczej Chin.
TPP przyjęto jednak bez udziału Stanów Zjednoczonych. Natomiast inną inicjatywą, które czeka na realizację w regionie jest RCEP, Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (Regional Comprehensive Economic Partnership). Zrzesza ona między innymi: Australię, Japonię, Indie, Nową Zelandię, Koreę Południową a także Chiny.
Korzyści dla Japonii, Europy i Polski płynące z JEFTA
Jak pisze “Business Insider”: Według obliczeń Instytutu ifo przy Fundacji Bertelsmanna JEFTA zwiększy PKB Japonii rocznie o 0,23 proc. do 1,63 proc. w wariancie optymistycznym na przestrzeni najbliższej dekady. Dla UE umowa przełoży się na wzrost od 0,1 proc. do 0,42 proc. PKB rocznie. Polska może odczuć korzyści z umowy w formie zwiększenia PKB w przedziale od 0,05 proc. do 0,32 proc. rocznie.
Następna w kolejce jest umowa o wolnym handlu z Wietnamem – EVFTA (EU-Vietnam Free Trade Agreement). Musi ona zostać jeszcze zaakceptowana przez Radę Europejską i Parlament. Rośnie jednak sprzeciw państw UE wobec umowy ze względu na problemy związane z przestrzeganiem praw człowieka w Wietnamie. Dlatego prace nad EVFTA mogę się przedłużyć.
Według cytowanych przez “Business Insider” szacunków, gdyby umowa EVFTA została podpisana, PKB Wietnamu zwiększyłoby się o dodatkowe 8 do 15 procent w ciągu najbliższych 6 lat.
Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: Business Insider
Dodaj komentarz