Menu
Menu

Do 20 lutego przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania

.Przedsiębiorcy mają możliwość zmiany wybranej formy opodatkowania. Jednak na wskazanie nowej formy rozliczania podatku dochodowego za 2025 rok mają czas tylko do 20 lutego br.

podatki

Zmiany formy opodatkowania można dokonać  przez złożenie oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Przedsiębiorcy mogą złożyć taki dokument osobiście lub w formie elektronicznej. Trzeba jednak pamiętać, że informacja do urzędu skarbowego musi dotrzeć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej. Zatem, jeżeli przedsiębiorca pierwszy przychód w 2025 r. uzyskał w styczniu, to czas na ewentualną zmianę formy opodatkowania mija 20 lutego.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na złożenie oświadczenia przez CEDIG, powinni wybrać formularz „Oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego”. Muszą wskazać jedną z 3 dostępnych form opodatkowania. Są to: opodatkowanie na zasadach ogólnych (tzw. skala podatkowa), podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Dopełnić formalności

Dokonanie zmiany jest tożsame z rezygnacją z formy, na podstawie której rozliczyliśmy się do tej pory. Istotne jest, aby formularz podpisać, a następnie wysłać. Samo podpisanie oświadczenia nie oznacza jego złożenia. – Bazując na swoim doświadczeniu, doradzam przedsiębiorcom, aby sprawdzili, czy ich oświadczenie zostało poprawnie złożone. Najlepiej zweryfikować to, upewniając się, czy otrzymaliśmy zwrotne UPO, które potwierdza prawidłowe złożenie wniosku. Niejednokrotnie bywa tak, że przedsiębiorcy są przekonani, że dopełnili wszelkich formalności, jednak z uwagi np. na błąd w wysyłce stosowne oświadczenie nie dotarło na czas do organów podatkowych. Wówczas jest bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas zgłosi się do nas urząd skarbowy z żądaniem uiszczenia prawidłowej kwoty podatku dochodowego, zgodnej ze „starą” formą opodatkowania wraz z odsetkami za zwłokę – podpowiada Monika Piątkowska, doradca podatkowy z e-pity.pl

Zdążyć na czas

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 710/21, wskazał, że oświadczeniem woli zmiany formy opodatkowania jest prawidłowo opisany przelew na zaliczkę na podatek dochodowy złożony do czasu określonego przepisami. Organy podatkowe coraz bardziej przychylają się do tego stanowiska. Nie jest to jednak najpewniejsza opcja dla przedsiębiorców do złożenia oświadczenia woli zmiany formy opodatkowania.

 – Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zmianę formy opodatkowania na skalę podatkową w pierwszych miesiącach swojej działalności, często nie wpłacają zaliczek na podatek dochodowy z uwagi na kwotę wolną od podatku. Mogą pojawić się też opóźnienia w zapłacie zaliczki wynikające z problemów u przedsiębiorcy lub faktu, że jeśli zlecimy przelew 20 lutego wieczorem, to finalnie data wykonania przelewu może wskazywać na 21 lutego. W takich sytuacjach oświadczenie woli o zmianie formy opodatkowania będzie nieskuteczne. Zatem najlepiej złożyć stosowny formularz w wyznaczonym terminie – komentuje Monika Piątkowska.

Coraz mniej czasu na decyzję

Każdy przedsiębiorca powinien w najbliższych dniach rozważyć, jaka forma opodatkowania będzie dla niego najlepsza w nowo rozpoczętym roku. Optymalizacja podatkowa często pozwala firmom znacznie zmniejszyć obciążenia na rzecz fiskusa. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby takiej weryfikacji dokonać samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy doradcy podatkowego. Przydatne mogą okazać się również kalkulatory porównujące różne formy opodatkowania, dostępne na serwisach o tematyce podatkowej.

Źródło informacji: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM