Menu

Menu

Czy nauka języka obcego może być przyjemnością?

Małe dzieci oraz przedszkolaki najszybciej uczą się poprzez zabawę. Metody nauczania są dla nich o wiele łatwiejsze, ponieważ wiedza wchodzi do głowy w niezauważalny sposób. Maluchy uczą się na przykład języka angielskiego poprzez interakcję z rówieśnikami pod czujnym okiem przedszkolanki, która jest inicjatorem i wprowadza nowe zwroty. A dorośli? W jaki sposób można uczynić naukę języka przyjemniejszą?

nauka języka

Nauczanie we własnym rytmie

Dla wielu osób nauka nowego języka bywa wielkim wyzwaniem. Motywacja jest co prawda bardzo wysoka – chodzi przecież o to, by porozumieć się swobodnie w obcym języku – lecz metody nauki bywają zawodne lub zniechęcające.

Mnóstwo uczniów niezależnie od wieku preferuje samodzielną formę nauki. Pozwala to dostosować tempo pracy do codziennego trybu życia i skupiać się na materiałach o dogodnej porze. Przydatne są w tym celu aplikacje, które oferują interakcje z użytkownikami z całego świata. W ten sposób można nawiązać nowe znajomości, równolegle zgłębiając język.

Dobór materiałów

Bardzo ważną rolę w nauce języka odgrywa dobór właściwych materiałów. Ma to szczególne znaczenie przy podejmowaniu samodzielnych wyzwań. Na przykład nauka języków obcych z fiszkami jest skuteczna jeśli chodzi o powtarzanie słówek i zwrotów. Zestaw kartoników pozwala na szybkie i efektywne przyswojenie słownictwa, a także na tworzenie z nich zabawnych quizów i zabaw. Dzięki temu zapamiętany materiał lepiej się utrwala.

Znalezienie motywacji

Jedną z najważniejszych kwestii w nauce języka jest motywacja. To ona powoduje, że powrót do podręczników jest systematyczny. Motywację można przekuć w formę nagrody. Przykładem jest zakup wymarzonej bluzki lub pary butów po szczegółowym opanowaniu wybranego działu. Równie skutecznie działa też pozwolenie sobie na odrobinę przyjemności, na przykład zabieg w salonie kosmetycznym po wytężonej nauce słówek.

Inną formą motywacji jest nawiązanie znajomości z obcokrajowcem. Kluczowe jest, by starać się za wszelką cenę porozumiewać w docelowym języku. Każdy drobny sukces będzie zarazem motywacją, jak i satysfakcją, która napędza do zgłębiania językowych zawiłości.

Nauka z kulturą

Jedną ze skutecznych metod na naukę języka obcego jest bezpośredni kontakt poprzez muzykę, film czy książki. Oglądanie serialu z oryginalnym lektorem, słuchanie i tłumaczenie tekstów piosenek lub wyłapywanie nieznanych słówek z książki będą świetnym sposobem na oswojenie się z językiem. Warto na początek wybierać ulubione pozycje ze świata kultury czy literatury. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie na podstawie kontekstu usłyszeć i zapamiętać obce zwroty.

Tłumacz początkujący

Umiejętność przekładu dowolnego tekstu z języka źródłowego na docelowy może być świetną zabawą. Trudność polega na dopasowaniu zwrotów do kontekstu, które jak wiadomo, występują w każdym języku. Efekty swojej pracy warto zachować i powrócić do nich za kilka tygodni. Zauważalny postęp i większa swoboda w posługiwaniu się językiem obcym będzie doskonałym czynnikiem motywującym do dalszych działań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.