Menu

Menu

Jak zmniejszyć rachunki za prąd w firmie?

Jak zmniejszyć rachunki za prądRachunki za prąd elektryczny, stanowią w każdej firmie jeden z największych, comiesięcznych wydatków. Dotyczy to w jednakowym stopniu, małych biur jak i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. W jaki sposób możemy to zmienić?

Zmiana taryfy prądu

Czym jest taryfa prądu? Najogólniej jest to plan cenowy, według, którego sprzedawca energii elektrycznej oferuje prąd swoim klientom. Istotną sprawą, na którą musimy zwrócić uwagę jest jej rodzaj.

Jeśli od samego początku korzystamy z tej samej, musimy sprawdzić czy nie przepłacamy. Różnice w cenie są wynikiem innych stawek za 1 kWh w ciągu doby. Zatem warto jest się przyjrzeć dziennemu zużyciu prądu w naszym przedsiębiorstwie. Często zdarza się tak, że pracuje ono osiem godzin dziennie, a taryfa obejmuje również duży pobór energii w nocy.

Moc umowna

To moc czynna, która jest pobierana lub wprowadzana do sieci. Widnieje ona na każdej fakturze za prąd i określa ile kupujemy go od dostawcy. W dużych firmach jest to dokładnie obliczane przez zatrudnionych specjalistów. W przypadku tych mniejszych może stanowić pewien problem.

Jeżeli okaże się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną jest znacznie niższe od tego określonego w umowie, możemy u sprzedawcy zmniejszyć jego limit. Trzeba pamiętać, że każdy niewykorzystany kilowat kosztuje nas od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych, co w okresie roku może nam dać kilkaset złotych oszczędności.

Zdarza się także, że w sposób nieświadomy przekraczamy limit poboru prądu. Jaki to ma wpływ na rachunek? Powoduje jego znaczny wzrost, kara bowiem stanowi 10 – krotność stałej opłaty dystrybucyjnej za każdy 1 kW przekroczonej mocy. Należy wtedy złożyć wniosek u operatora o zwiększenie limitu mocy umownej. Taki problem pojawić się może, kiedy wynajęliśmy pomieszczenie biurowe po innej firmie, nie zmieniając umowy z firmą energetyczną.

Aby ustalić moc, która będzie potrzebna naszej firmie, dostawca najczęściej wykonuje odpowiednie rozeznanie. Wykonuje to na zasadzie outsourcingu.

Zmiana sprzedawcy prądu

Najlepszym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd będzie zmiana jego sprzedawcy. Na rynku energetycznym, po jego liberalizacji, wybór jest naprawdę duży. Z pomocą znalezienia najlepszej oferty przyjdzie nam np. porównywarka cen prądu w enerad.pl. Dla sprzedawców energii elektrycznej zawsze bardziej opłacalne jest podpisanie umowy z małą lub większą firmą niż indywidualnym klientem. Przez co możemy liczyć na ciekawą ofertę, dzięki, której nasze oszczędności wzrosną.

W przypadku gdy od lat kupujemy prąd od tego samego sprzedawcy i jeszcze nigdy go nie zmienialiśmy musimy zadowolić się standardowymi ofertami cen. Często przed zmianą hamuje nas strach przed dużymi kosztami dostosowania układów pomiarowych (dotyczy to odbiorców taryf A i B). Jednak musimy pamiętać, że taka inwestycja szybko się zwróci. Także naliczana nam urzędowa stawka za opłatę abonamentową, w porównaniu z ofertami rynkowymi może znacznie się różnić. W przypadku większych przedsiębiorstw może to być kilkaset złotych miesięcznie, co w ciągu roku daje nam już kilka tysięcy złotych oszczędności.

Generalnie, dzięki znalezieniu nowego sprzedawcy możemy zaoszczędzić nawet 30 – 40% na rachunkach za prąd!

Inne sposoby na obniżenie rachunków za prąd w firmie

Oszczędzać prąd w firmie możemy również na kilka innych sposobów. Po pierwsze, zmieniając nawyki pracowników. Dbajmy o wyłączanie niepotrzebnego światła. Pamiętajmy też, aby ustawić klimatyzację na umiarkowaną temperaturę i nie zostawiać komputerów, a także innych urządzeń w trybie czuwania. Tylko pięć drukarek pozostawionych tak na noc, zużywa tyle prądu, co jedna żarówka przez całą noc.

Drugi sposób to wymiana sprzętu na ten o wyższej klasie energetycznej. Tutaj różnice w pobieraniu prądu, pomiędzy tymi z oznaczeniem A a A+++ mogą wynosić nawet 40%. Warto też to samo zrobić z żarówkami, zastępując je energooszczędnymi lub diodami  LED.

Im wcześniej zaczniemy wprowadzać zmiany, tym szybciej obniżymy nasze rachunki za prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.