Menu
 • Menu

  Polska w europejskiej czołówce preferowanych lokalizacji dla inwestycji

  Polska Agencja Inwestycji i Handlu poinformowała, że Polska jest trzecią w Europie lokalizacją preferowaną przez inwestorów zagranicznych.

  W 2020 r. PAIH obsłużyła blisko 200 projektów inwestycyjnych o wartości prawie 40 mld zł. Łączna wartość projektów wspieranych przez Agencję osiągnęła prawie 9 mld euro − prawie 10 proc. więcej w stosunku rocznym.

  Dobre wyniki w trudnych czasach

  Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezesa PAIH, zaznacza, że Agencja pracuje nad nowymi narzędziami wsparcia. W związku z pandemią nieustannie przygotowuje się na różne scenariusze.

  Pod względem wartości inwestycji największymi graczami są m.in. Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Większość projektów realizują podmioty z branż: nowoczesnych usług dla biznesu (44), elektromobilności (18), motoryzacyjnej oraz R&D (po 15). Za 75 proc. projektów, które ulokowały się w Polskiej Strefie Inwestycji w I połowie 2020 r., odpowiadały polskie firmy.

  Koniec 2020 r. inwestycyjnie najkorzystniejszy

  Ostatni kwartał 2020 r. najbardziej obfitował w rozmowy z inwestorami zagranicznymi. − Zgodnie z danymi fDi Markets Polska jest trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. w naszym kraju ogłoszono ponad 300 projektów greenfield; więcej niż w Hiszpanii i Francji – mówi Ciurzyńska. Polskę wyprzedzają jedynie Wielka Brytania i Niemcy. Wspomniane inwestycje pochodzą głównie z trzech źródeł: branży elektromobilności, OZE i sektora IT.

  Wskazując na dane UNCTAD, PAIH zaznacza, że z powodu pandemii globalne przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2020 r. spadły o 49 proc. w stosunku do 2019 r. Eksperci przewidują, że odbicie nastąpi w 2022 r.

  Zdalne rozwiązania w czasach pandemii

  W czasie pandemii Agencja wdrożyła nowe propozycje wsparcia. M.in. prowadzono całodobową infolinię oraz wirtualne wizyty lokalizacyjne. − Kilka firm z sektora BSS podjęło decyzję o ulokowaniu inwestycji w Polsce, mimo że przez pandemię inwestorzy nie mogli przyjechać do kraju osobiście. Wszystko odbyło się zdalnie. Nasze działania dopasowujemy do obecnych warunków i widzimy efekty w postaci decyzji kolejnych inwestorów − mówi Monika Grzelak z Centrum Inwestycji PAIH.

  Źródło: PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.