Menu

Menu

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty bankowej?

Lokata bankowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie pewnych, bezpiecznych zysków z oszczędności. Jak działa w praktyce i komu przyniesie najwięcej korzyści? O czym warto pamiętać przed zawarciem umowy z bankiem? Podpowiadamy.

Awaria samochodu, konieczność sfinansowania kosztownej wizyty lekarskiej, finansowe wsparcie najbliższych — posiadanie oszczędności to najlepszy sposób na finansowe bezpieczeństwo. Udowodniła to zwłaszcza pandemia COVID-18. Jak wynika z badania „Finanse Polaków w czasie COVID-19. Jak pandemia wpłynęła na portfele i zwyczaje finansowe Polaków” przygotowanego na podstawie wyników ogólnopolskiego badania zrealizowanego przez firmę badawczą ABR Sesta na zlecenie Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego i Federacji Konsumentów, zapytani o cel gromadzenia oszczędności respondenci wskazują przede wszystkim nieprzewidziane wydatki (53 proc.). 46% Polaków oszczędza na czarną godzinę, w razie utraty pracy lub innego źródła dochodu. Co ważne, 35% badanych wskazało, że wydarzenia ostatnich miesięcy zmotywowały ich do oszczędzania na przyszłość.

lokata bankowa

Jak oszczędzać… mądrze?

Czy wiesz, że pieniądze odkładane do przysłowiowej skarpety nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także tracą swoją wartość? Wszystko z powodu inflacji, czyli procesu stopniowego wzrostu cen w gospodarce. To właśnie inflacja sprawia, że za odłożone 3000 zł kupisz dziś zdecydowanie więcej niż za rok, dwa czy pięć lat. Oszczędzając w taki sposób, stracisz więcej… niż możesz przypuszczać. Kluczem do sukcesu jest znalezienie narzędzia, które pozwoli Twoim pieniądzom zarabiać, zapewniając bezpieczne i pewne zyski. Jednym z nich jest lokata bankowa.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata to rodzaj umowy z bankiem. Zgodnie z jej zapisami klient (deponent) powierza bankowi określoną kwotę na wskazany w umowie okres. Instytucja przeznacza te pieniądze na udzielanie kredytów, a w zamian wypłaca zysk w postaci odsetek. To właśnie dzięki nim Twoje oszczędności nieustająco na siebie pracują — nawet wtedy, gdy jesz, oglądasz ulubiony serial czy spacerujesz z psem. Najpopularniejsze lokaty bankowe to te zawierane na 3, 6 lub 12 miesięcy. Wiele z nich ulega automatycznemu przedłużeniu.

Zamrożone środki finansowe — wada czy zaleta?

W lokatach o standardowej konstrukcji przez cały okres obowiązywania umowy zgromadzone na lokacie środki pozostają zamrożone, a co za tym idzie — niedostępne dla deponenta. W przypadku wcześniejszego zerwania umowy traci on wszystkie wypracowane zyski (kwota kapitału pozostaje niezmienna). Choć taką konstrukcję można postrzegać niczym wadę, warto spojrzeć na nią inaczej. Jeśli masz skłonność do impulsywnych wydatków i chcesz ochronić swoje pieniądze przez przypadkowym roztrwonieniem, wizja utraty zysków będzie skuteczną motywacją, aby zostawić je w spokoju i dać im zarabiać.

Przed zawarciem umowy z bankiem — 4 cechy dobrej lokaty

Chcesz znaleźć lokatę maksymalnie dostosowaną do swoich potrzeb i oczekiwań? Przed zawarciem umowy z bankiem porównaj parametry dostępnych na rynku produktów, zwracając szczególną uwagę na:

  • oprocentowanie lokaty. Oprocentowanie lokaty powinno być najważniejszym kryterium wyboru. To właśnie ono warunkuje bowiem wysokość osiągniętych zysków. Analizując ten parametr, upewnij się, czy wskazana przez bank wartość obowiązuje jedynie przez określony okres i/lub dla całej zdeponowanej kwoty. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek, a używając kalkulatora lokat, precyzyjnie wyliczysz zysk;
  • kapitalizację odsetek. Kapitalizacja odsetek to częstotliwość dopisywania wypracowanych zysków do kwoty kapitału. Częstsza kapitalizacja to wyższe zyski;
  • okres trwania okresów lokacyjnych. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał lokaty, dostosuj okres lokacyjny do swoich potrzeb, także tych w zakresie możliwości zamrożenia kapitału;
  • możliwość założenia i obsługi lokaty online. Dziś czas jest wartością deficytową, równie cenną, co pieniądze. Nie trać go na zbędne wizyty w oddziałach banku. Załóż lokatę szybko, bezpiecznie i wygodnie — przez internet.

Porównując parametry depozytów w różnych bankach, stworzysz własny ranking lokat. Dzięki temu wybierzesz ten, który przyniesie Ci wymierne korzyści — nie tylko finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.