Menu
 • Menu

  Jakie żaluzje do białych okien?

  Biel jest barwą nie tylko uniwersalną, ale też modną. Większość z nas ma zresztą w swoich domach właśnie białe okna. Nie ma przy tym żadnych sztywnych reguł doboru koloru żaluzji do białych okien: dekoratorzy i projektanci wnętrz pozostawiają nam dużą swobodę wyboru. Liczy się jednak nie tylko nasz osobisty gust, ale także potrzeby praktyczne.

  Żaluzje aluminiowe nie wyszły z mody, sprawdź dlaczego

  Jaki kolor żaluzji wybrać?

  Jeśli zależy nam na żaluzjach, które silnie ograniczają dostęp światła do pomieszczenia, musimy liczyć się z faktem, że będą one odwracały uwagę od formy okna. Możemy w takim przypadku wybrać kolor jaskrawy, silny i intensywny: to właśnie żaluzje, nie okna, powinny stanowić w tym zestawieniu dominujący element.

  Jeśli jednak zależy nam bardziej na eksponowaniu bieli ramy okiennej, wybierzmy żaluzje o delikatniejszej konstrukcji. Powinny one być białe, lub przynajmniej w delikatnym, kremowym lub pastelowym odcieniu. Także delikatne żaluzje metalowe o nowoczesnych, lekkich formach nie odwracają uwagi od kształtu okna.

  Kiedy chcemy, żeby białe były i okna, i żaluzje, zwróćmy baczną uwagę na odcień żaluzji i ramy. Czyste lub lekko błękitne biele nie pasują do cieplejszych, żółtawo-kremowych odcieni. Zazwyczaj odcień bieli żaluzji i okien powinien być identyczny.

  Białe okna drewniane i plastikowe

  Z białymi oknami drewnianymi najlepiej komponują się żaluzje drewniane. Warto wybrać żaluzje z drewna tego samego gatunku, zwłaszcza, jeśli na ramie okiennej słoje są widoczne. Nie jest to jednak konieczność: do okien drewnianych pasuje dobrze także metal, który również jest przecież surowcem naturalnym. Unikajmy natomiast żaluzji plastikowych, które nie są spójne z naturalną ramą drewnianą.

  Inaczej przedstawia się sytuacja z oknami plastikowymi: w tym przypadku unikamy właśnie żaluzji drewnianych. Lepiej sprawdzą się łatwe do utrzymania w czystości żaluzje z materiałów syntetycznych, które wyróżnia przy tym o wiele szersza gama tekstur, kształtów i kolorów, niż w przypadku żaluzji drewnianych. Także przy oknach plastikowych dobrze wyglądać będą żaluzje aluminiowe – aluminium jest więc w przypadku żaluzji materiałem uniwersalnym.

  Biel znowu w modzie!

  Klasyczna biel powraca do łask projektantów wnętrz. Jeszcze kilka lat temu w projektowaniu wnętrz dominował styl minimalistyczny, w którym dominuje pozbawiona ciepła kolorystyka. Styl ten odrzuca jako zbędne wszelkie dodatki, w tym nawet żaluzje. Obecnie jednak do łask wracają wyraźne i duże, ozdobne ramy okienne. Wnętrza domów otwierają się na naturę, coraz bardziej dbamy o obecność w nich światła dziennego. W związku z tym konieczne staje się użycie żaluzji, które stopniowo wracają do łask. Wzornictwo współczesnych żaluzji jest jednak przy tym odmienne:

  „Żaluzje aluminiowe wbrew pozorom są bardzo aktualnym produktem do dekoracji okien o rożnej kolorystyce. Niesłusznie niektórym kojarzą się z minioną epoką ponieważ w gruncie rzeczy przeżywają druga młodość. I słusznie ich potencjał jest ogromny a białe okna stanowią dla niech rewelacyjne płótno na którym można dowolnie malować podczas aranżacji naszych okien” mówi specjalista ze sklepu Wystrój-Okien.pl.

  Coraz bardziej modne stają się także białe balkony francuskie, portfenetry, lukarny i duże okna z wykuszami. To właśnie one pozwalają na pełne doświetlenie wnętrza. Balkon francuski to właściwie duże okno, od sufitu aż po podłogę. Doskonale doświetla mieszkanie, zwłaszcza pomieszczenia kuchenne. Zgodnie z paryską tradycją, balkony francuskie najlepiej prezentują się przy tym właśnie w bieli. W krajach śródziemnomorskich zawsze łączy się je z żaluzjami: korzystanie z tak dużych okien pozbawionych żaluzji jest niepraktyczne. W przypadku białych balkonów francuskich zawsze wybieramy klasyczne żaluzje poziome – mogą to być żaluzje aluminiowe lub białe żaluzje drewniane.

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *