Menu
Menu

Według BCC zmiany w ustawie o ubezpieczeniach społecznych są szkodliwe

Zmiany w ustawie o ubezpieczeniachW wydanym dziś stanowisku Business Centre Club krytykuje zmiany w ustawie o ubezpieczeniach społecznych. Jak podkreślają autorzy stanowiska, nowe przepisy nadają Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych bardzo szerokie uprawnienia w zakresie ustalenia płatnika składek i możliwość arbitralnego ustalenia rzekomych zaległości w składkach ubezpieczeniowych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu Pracy przygotowany został przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Zmiany przyjął już Sejm, a teraz ma się nimi zająć Senat. BCC twierdzi, że karom mogą podlegać nie tylko firmy, które uchylały się od płacenia składek za umowy zlecenia, ale również te, które czyniły to legalnie. Firmy zazwyczaj nie odprowadzały takich składek, gdy pracownik odprowadzał je z tytułu innej umowy.

Według BCC ZUS otrzymał możliwość dowolnego orzekania, czy składki nie były odprowadzane zgodnie z przepisami, czy było to ich złamaniem? ZUS otrzyma też prawo swobodnego ustalania, kto jest płatnikiem składek? Jak podkreślają Autorzy, prawo to jest właściwe dla sądów powszechnych. W stanowisku napisano, że:

Oznacza to, iż w miejsce zobowiązania cywilnoprawnego, ZUS zastąpi ten cywilnoprawny stosunek obligacyjny obowiązkiem publicznoprawnym. Co więcej, wskazane przedsiębiorstwa staną się płatnikami składek z dotychczas „nieozusowanych” zleceń innych podmiotów! Ścigani z tytułu nieopłaconych składek od wypłaconych wynagrodzeń będą mogli być również pracownicy.

Zmiany w ustawie o ubezpieczeniach społecznych służą jedynie zwiększeniu przychodów ZUS

BCC zwraca uwagę, że już obecnie celem ZUS jest maksymalizacja wpływów ze składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu umów cywilnoprawnych. W tym też duchu interpretowane są przepisy. Nowe prawo usankcjonuje tę praktykę. Jednocześnie utrudni firmom dochodzenie swych praw przed sądem.

Usankcjonowana zostanie także zasada, że najpierw należy odprowadzić sporną należność a dopiero potem można dochodzić swych racji w sądzie. Autorzy stanowiska podkreślają, że zasada ta rujnuje wiele firm. Działania ZUS zmierzają do przekwalifikowania jak największej liczby umów cywilnoprawnych na umowy o pracę.

Przekwalifikowanie takie wiąże się z natychmiastowym powstaniem zaległości w podatku i składkach na ubezpieczenie społeczne po stronie pracodawcy. Jeśli pracodawca zatrudniał dużą liczbę pracowników na umowach cywilnoprawnych, taka zmiana może spowodować powstanie zaległości, która zagrozi dalszemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Dotyczy to przede wszystkim firm usługowych, między innymi ochroniarskich, sprzątających i budowlanych. W tych przypadkach firmy wykorzystywały możliwość obniżenia kosztów często dla realizacji kontraktów sektora publicznego. Nagminną praktyką było bowiem wymuszanie przez instytucje państwowe niskich kosztów pracy przez niskie budżety przetargów publicznych.

Według BCC zmiany w ustawie o ubezpieczeniach społecznych stanowią zagrożenie również dla osób zatrudnionych w przeszłości na umowach cywilnoprawnych. W przypadkach, gdy niemożliwe będzie egzekwowanie składek od pracodawcy – na przykład, gdy firma już nie istnieje – ZUS będzie mógł egzekwować je bezpośrednio od pracownika.

Źródło – BCC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM