Menu

Menu

Wszystko, co warto wiedzieć o kryptowalutach

Kryptowaluty od dłuższego czasu rozpalają wyobraźnię inwestorów. Niektórym kojarzą się z tajemniczymi pieniędzmi, które − jako że są nienamacalne − wydają się oszustwem. Wirtualne waluty wbrew pozorom nie są magiczną maszynką do zarabiania pieniędzy. Czym więc właściwie są kryptowaluty?

Najprościej mówiąc, kryptowaluty to wirtualne monety. Cały system walut kryptograficznych opiera się na działaniu systemu blockchain. Jest to system danych, który zawiera wszelkie informacje na temat ruchów danej kryptowaluty w sieci. Takie dane ułożone są w swego rodzaju bloki (stąd nazwa blockchain, czyli łańcuch bloków).

Na czym polegają kryptowaluty?

Cały rynek kryptowalut jest w pełni zautomatyzowany. Oznacza to, że przy ich przepływie nie uczestniczy żaden człowiek. Monitorowaniem i archiwizacją danych zajmują się maszyny, które wykorzystują do tego swoją potężną moc obliczeniową. Dla inwestora znaczy to tyle, że nikt nie jest w stanie „położyć rąk” na jego danych osobowych, ponieważ żaden człowiek nie ingeruje w proces transferu. Jeśli jesteś zainteresowany bogaceniem się na kryptowalutach, takich jak Bitcoin, sprawdź ofertę bitcoin era.

Ruch wirtualnych monet jest anonimowy, natomiast można znaleźć publicznie dane na temat każdej transakcji. Dzięki temu każdy może obserwować ruch wirtualnych walut. Przy tym numery portfeli cyfrowych pozostają anonimowe. Nigdzie nie widnieje nazwisko ani dane mogące doprowadzić do konkretnej osoby.

Jak wygląda portfel inwestora?

Portfel inwestora to miejsce, w którym znajdują się twoje środki. Do ich dostępu potrzebujesz specjalnego klucza. Bez niego wejście na osobisty wirtualny portfel nie będzie możliwe. Dzięki temu nieupoważnione osoby nie mają dostępu do cyfrowych monet inwestora. Brak dostępu obejmuje również banki, urząd skarbowy oraz rząd. Dane na temat każdego wirtualnego portfela nie znajdują się na pojedynczym serwerze, lecz są rozproszone w wielkiej bazie danych w postaci bloków. Gwarantuje to brak ryzyka spowodowanego przez ewentualną jego awarię lub wyłączenie.

System blockchain jest praktycznie niemożliwy do opanowania przez hakerów. Stałe monitorowanie i archiwizowanie danych minimalizuje ryzyko fałszerstwa. Nikt poza Tobą lub osobą posiadającą kod dostępu nie ma dostępu do Twoich środków. Taki stan rzeczy ma wiele zalet, nie jest jednak wolny od wad. Jeśli zgubisz swój klucz, to nikt nie przyzna Ci dostępu do konta. W takiej sytuacji można pożegnać się ze swoimi wirtualnymi środkami.

Jak otrzymać wirtualny portfel? Jest to zazwyczaj szybki i łatwy proces. Wystarczy wejść na oficjalną stronę określonej kryptowaluty i podać swój e-mail. Można mieć wiele wirtualnych portfeli, ponieważ nie są one przypisane do żadnej prywatnej osoby.

W jaki sposób dokonuje się przelewu w kryptowalutach?

Proces ten jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku przelewów bankowych. Dokonuje się go, wpisując wybraną kwotę, która ma trafić do wskazanego wirtualnego portfela. Całą operację potwierdza się swoim kluczem dostępu. Następnie komputery zajmujące się monitorowaniem sieci sprawdzają, czy podany klucz jest prawidłowy. Jeśli tak, przelew zostaje wykonany.

Czas jego wykonania to inna sprawa. Zazwyczaj należy zapłacić pewną prowizję, ustalaną samodzielnie. W przypadku niektórych wirtualnych walut przelew jest darmowy. W innych cena jest odgórnie ustalona. Szybkość przesyłu środków zależy od wpłaconej kwoty oraz jego wielkości. W przypadku popularniejszych kryptowalut, takich jak BTC lub ETH, proces trwa od kilku sekund do kilku minut.

Nie ma znaczenia, czy wykonujesz przelew krajowy, czy zagraniczny. Bez znaczenia jest również godzina i data przesłania środków, ponieważ systemy kryptowalutowe działają 24 godziny na dobę. Jest to istotna zaleta, ponieważ do wykonania transferu cyfrowych monet wystarczy tylko Internet. Ceny przelewów są natomiast równie tanie jak w bankach, a nie trzeba zwracać uwagi na godziny otwarcia.

Kryptowaluty i transakcje na kryptowalutach są w pełni legalne, wiec możemy je swobodnie kopać, kupować, sprzedawać, stakować, hodlować. Ale też musimy płacić podatek od dochodów wykazanych na transakcjach kryptowalutowych, który wynosi 19%. Z aplikacją Cryptiony szybko i łatwo rozliczysz podatek od kryptowalut: https://cryptiony.com

Bartosz Lewandowski

Jedna odpowiedź do “Wszystko, co warto wiedzieć o kryptowalutach”

  1. Antoni Perzanowski pisze:

    Mam propozycje od Brokera, który reprezentuje firmę Tredero Oleksandrb@tredero.com Czy jest to firma działająca na rynku legalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.