Menu

Menu

Wpływ Bitcoina na Świat Rzeczywisty

Bitcoin to największa wirtualna waluta pod względem kapitalizacji rynkowej. Jest też najbardziej znaną walutą elektroniczną na świecie. Być może fakt, że jest to pierwsza waluta cyfrowa, tłumaczy jej ogromny sukces. Chociaż na świecie istnieją inne waluty wirtualne, takie jak Ethereum, Ripple i Litecoin, większość ludzi dokonuje transakcji za pomocą Bitcoina.

Ponadto, większość giełd kryptowalutowych, takich jak Bitcoin Revolution akceptują tę walutę cyfrową. Nawet większość handlowców i firm akceptuje płatności Bitcoinem, a nie innymi tokenami cyfrowymi. Nie jest więc zaskoczeniem, że Bitcoin wywarł największy wpływ na świat niż inne waluty cyfrowe. Oto niektóre ze skutków, zaistnienia Bitcoina w świecie rzeczywistym.

Bitcoin

Zmiany w inwestycjach światowych

Bitcoin przynosi użytkownikom korzyści, ponieważ umożliwia szybsze dokonywanie transakcji, a jednocześnie pozwala uniknąć inflacji. Jednak niektórzy inwestorzy dodają obecnie tę wirtualną walutę do swoich portfeli w celach dywersyfikacyjnych. Dzieje się tak dlatego, że Bitcoin ma charakter niepowiązany, co czyni go potencjalnym zabezpieczeniem przed ryzykiem lub inflacją. Idealnie, niektórzy inwestorzy porównują tę kryptowalutę do metali szlachetnych lub złota. Ponadto sukces Bitcoina spowodował powstanie giełdowych produktów kryptowalutowych, takich jak fundusze ETF.

Niektórzy eksperci uważają jednak, że krach Bitcoina wpłynąłby negatywnie na cały rynek, tak jak papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką wywołały kryzys finansowy. Jak dotąd całkowita kapitalizacja rynkowa walut cyfrowych wynosi mniej niż połowę kapitalizacji najbardziej znaczących spółek publicznych, takich jak Amazon czy Meta. I to pomimo tego, że jest to dynamiczna i nowa perspektywa, która może obrać dowolny kierunek.

Mimo to niektórzy inwestorzy postrzegają Bitcoin jako narzędzie spekulacji lub zabezpieczenie przed inflacją. Jednak wielkość ich rynku może nie wskazywać jeszcze na ryzyko systematyczne.

Wywoływanie dyskusji o walutach

Rosnąca akceptacja i przyjęcie Bitcoina wywołały debatę na temat pieniądza fiat. Chociaż Bitcoin nie ma oparcia w żadnym rządzie ani w metalu szlachetnym, takim jak złoto, ludzie cenią go i akceptują. Niektóre osoby prywatne i firmy zainwestowały tysiące i miliony dolarów w tę wirtualną walutę.

Dla większości ludzi Bitcoin reprezentuje wolność. Daje im kontrolę nad własnymi finansami, ponieważ nie potrzebują rządu ani banku centralnego do przeprowadzania transakcji. Co więcej, ta kryptowaluta pozwala im na dokonywanie transakcji w dowolnym miejscu i czasie.

Niektórzy uwielbiają technologię leżącą u podstaw tej cyfrowej waluty. Wielu ekspertów zachwala blockchain, twierdząc, że jego potencjalne zastosowania są nieskończone. Dlatego nawet niektóre rządy badają i znajdują sposoby wykorzystania tej technologii w celu poprawy wydajności i bezpieczeństwa informacji obywateli.

Ogólnie rzecz biorąc, sukces Bitcoina skłonił wielu ludzi do ponownego przemyślenia idei i koncepcji pieniądza. Pokazał, że ludzie nie potrzebują centralnego organu, aby otrzymywać i przekazywać wartości. Być może to wyjaśnia, dlaczego niektóre rządy, jak Chiny, opracowały rządową walutę kryptograficzną.

Wzrost popularności kolejnych kryptowalut

Bitcoin został wprowadzony na rynek w 2009 roku po tym, jak Satoshi Nakamoto przedstawił go w 2008 roku w białej księdze. Chociaż twórcy próbowali już wcześniej stworzyć cyfrowe waluty, żaden z nich nie odniósł sukcesu. Dlatego Bitcoin stał się pionierską walutą.

Jednak jego sukces skłonił programistów do tworzenia kolejnych kryptowalut. Dziś na świecie istnieją setki różnych kryptowalut. Chociaż wartość Bitcoina wzrosła o prawie 100% do 2016 r., jego udział w rynku spadł, ponieważ konkurenci próbowali go dogonić. Ogólnie rzecz biorąc, udział Bitcoina w rynku spadł z 85% do 50%, co świadczy o tym, że inne kryptowaluty go doganiają.

Uwagi końcowe

Jeszcze dziesięć lat temu większość ludzi nie znała znaczenia Bitcoina ani kryptowaluty. Jednak w ciągu roku ta wirtualna waluta stała się coraz bardziej popularna ze względu na rosnącą cenę. Obecnie Bitcoin jest wirtualną walutą dla ludzi, którzy cenią sobie technologię leżącą u jej podstaw lub w nią wierzą. Osoby, które wierzą w wolność przy kontrolowaniu swoich finansów, uwielbiają tę kryptowalutę. Dla niektórych osób Bitcoin stał się również alternatywną inwestycją. Niemniej jednak, trzeba poczekać i zobaczyć jak potoczą się losy tej waluty cyfrowej, ponieważ nie wszystkim rządom się ona podoba.

materiał zewnętrzny 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.