Menu
Menu

Transport międzynarodowy do krajów Bałkańskich?

Zima jest okresem o wzmożonej aktywności biznesowej dla wielu przedsiębiorstw. Oznacza to szansę na spore zyski oraz nowych klientów, ale również poważne zagrożenie, zwłaszcza w sektorze usług transportowych. Oto krótki poradnik o najważniejszych wskazówkach i wymaganiach dla poszczególnych krajów Bałkańskich. W drogę!

Transport do krajów Bałkańskich

Spedycja międzynarodowa – uniwersalne porady

Biała atmosfera na drogach może być powodem wielu znacznych nieporozumień oraz błędów, więc również konsekwencji finansowych przewoźnika. Sprawdź, o czym należy pamiętać przed podjęciem zlecenia:

  1. Potencjalne opóźnienie w dostawie staje się coraz bardziej prawdopodobne, ale śnieżny zator drogowy nie zwalnia firmy transportowej z odpowiedzialności. Sytuacja jest szczególnie alarmująca, gdy ładunek zawiera towar o tendencji do szybkiego psucia się.
  2. Kluczowy jest stały i sprawny kontakt pomiędzy kierowcą oraz spedytorem. Szybka informacja pozwala na skuteczną reakcję oraz kontakt z osobą zlecającą fracht. Takie działania postrzegane są, jako bardzo profesjonalne, a w efekcie możliwe jest otrzymanie praktycznych instrukcji odnośnie dalszego przewozu.
  3. W przypadku wątpliwości- skonsultuj się z ubezpieczycielem. To właśnie firma ubezpieczająca jest źródłem wielu cennych wskazówek, gdy istnieje zagrożenie pociągnięcia przewoźnika do odpowiedzialności. Konieczne jest zachowanie wszelkich możliwych dowodów, które świadczą o wykonaniu właściwych decyzji w przypadku nagłego ataku zimy i ograniczeń na trasie.
  4. Skanuj umowy. Kontrakty często zawierają niekorzystne zapisy, które z pewnością wpłyną negatywnie na opłacalność zlecenia. Silne opady atmosferyczne mogą spowodować kolejki na granicy, co stanowi pretekst do zastosowania kary finansowej.

Kraje Bałkańskie- zimowe ograniczenia

Transport – Czarnogóra

Obowiązuje nakaz posiadania opon z symbolem M+S lub opon zimowych. Okres trwania restrykcji rozpoczyna się w listopadzie i kończy w kwietni, a dotyczy tras wyznaczonych przez policję. Wyposażenie pojazdu musi zawierać łańcuchy śniegowe oraz łopatę do śniegu.

Transport – Albania

Obowiązuje zakaz wykorzystywania opon z kolcami, ale brak szczegółowych wymagań odnośnie specyfikacji opon zimowych. Konieczne jest przewożenie łańcuchów śniegowych, które wspierają oś napędzaną pojazdu.

Transport – Chorwacja

Okres obowiązywania opon zimowych rozpoczyna się 15 listopada i trwa do 15 kwietnia. Przepisy wymuszają posiadanie opon M+S na osi napędowej pojazdów powyżej 3,5 tony DMC, a kierowcy muszą dodatkowo pamiętać o przewożeniu łopaty do śniegu.

Transport – Macedonia

Ten kierunek nie wiąże się ze szczegółowymi wymaganiami w zakresie opon zimowych, ale konieczne jest posiadanie łopaty do śniegu. Łańcuchy również muszą być częścią wyposażenia ciężarówki, jeśli samochód porusza się na oponach letnich (od 15 października do 15 marca).

Transport – Bośnia

Bardzo restrykcyjny zestaw wymagań, który obejmuje wyposażenie w worek z piaskiem oraz łopatę do śniegu, a także łańcuchy w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia. Śnieg na drodze wymusza poruszanie się z wykorzystaniem łańcuchów (przynajmniej na 1 parę kół osi napędzającej).

Transport – Słowenia

Brak opon zimowych powoduje konieczność wyposażenia auta w łańcuchy na oś napędową.

Transport – Rumunia

Samochody powyżej 3,5 tony DMC muszą być wyposażone w łopatę do śniegu oraz piasek, a warunki zimowe wymagają opon typu M+S na osi napędowej.

Transport – Bułgaria

Łańcuchy śniegowe muszą być stałym ekwipunkiem auta od 1 listopada do 31 marca, a brak wymaganego sprzętu może być pretekstem do odmowy zgody na wjazd do kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM