Szpital modułowy w Legnicy gotowy na przyjęcie pacjentów
Nowy szpital modułowy powstał przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Do dyspozycji pacjentów chorych na COVID-19 jest blisko 100 miejsc. Zgodnie z dyspozycją rządu KGHM, we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych, odpowiada za organizację tymczasowych placówek medycznych na Dolnym Śląsku.
− KGHM odpowiada na zapotrzebowanie i dyspozycje rządu zgodnie z naszym hasłem: „działamy – dbamy – chronimy”. Pandemia to dla nas wszystkich test z odpowiedzialności i zaangażowania we wspólną sprawę, jaką jest walka z koronawirusem. Od wielu miesięcy dostarczamy do placówek medycznych w całej Polsce pomoc w postaci środków ochrony czy sprzętu medycznego. Sprawne przygotowanie miejsc w szpitalach tymczasowych na Dolnym Śląsku to nasze kolejne działania – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.
Szpital modułowy w Legnicy nie tylko na czas pandemii
Budowa szpitala modułowego w Legnicy przebiegła zgodnie z planem. − Inwestycja to wspólny wysiłek wielu firm, w tym spółki BIPROMET z Grupy Kapitałowej KGHM. Dzięki temu powstał profesjonalny obiekt, który będzie służyć mieszkańcom Zagłębia Miedziowego nie tylko w okresie pandemii – mówi Adam Bugajczuk, wiceprezes ds. rozwoju KGHM.
Placówka została zbudowana z 40 modułów, które były przewożone i na miejscu składane w całość. Obiekt o powierzchni 1985 mkw. posadowiono pośrednio na 324 palach stalowych, a jego konstrukcja stalowa waży 170 ton. Znalazło się w nim miejsce na 96 łóżek, w tym 20 w Sali obserwacyjnej przewidzianej do wzmożonego nadzoru stanu pacjentów.
Oprócz sal dla pacjentów i pomieszczeń dla personelu w legnickim szpitalu modułowym mieszczą się gabinety zabiegowe i nowoczesna izba przyjęć. Jak podkreśla dyrektor szpitala w Legnicy Anna Płotnicka-Mieloch, po zakończeniu walki z pandemią szpital modułowy nadal będzie wykorzystywany. Mają w nim powstać kolejne oddziały, m.in. psychiatryczny.
Zespół KGHM walczy z pandemią na wielu polach
KGHM od wielu miesięcy wspiera personel medyczny w walce z pandemią, m.in. przekazując do placówek służby zdrowia środki ochrony, w tym płyn dezynfekujący. Fundacja miedziowej spółki pomaga również w zakupach sprzętu medycznego. W działania na rzecz opieki medycznej zaangażowani są również wolontariusze spółki, którzy w ramach Solidarnościowego Korpusu Pomocy Seniorom udzielają pomocy starszym osobom z Dolnego Śląska.
W Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie, należącym do Grupy KGHM, od listopada 2020 r. funkcjonuje oddział przeznaczony dla chorych na koronawirusa oraz pacjentów, u których istnieje podejrzenie zarażenia. Szpital jest w stanie przyjąć ponad 50 pacjentów.
Źródło: PAP MediaRoom
Dodaj komentarz