Menu
Menu

Rezerwy walutowe na koniec 2023 roku

Narodowy Bank Polski poinformował o stanie aktywów rezerwowych w końcu grudnia. Wyniosły one 175 402,9 mln euro. Tym samym okazały się o 4 497,5 mln euro, tj. 2,6 proc. wyższe niż na koniec listopada i jednocześnie o 18 948,0 mln euro, tj. 12,1  proc. wyższe niż przed rokiem. W sprawozdawczości prowadzonej w dolarach rezerwy wyniosły 193 812,3 mln dol., tj. o 3,8 proc. więcej niż przed miesiącem i o 16,3 proc. więcej r/r.

rezerwy walutowe

W ciągu ostatnich 10 lat grudnie przynosiły zarówno wzrosty, jak i spadki poziomu rezerw. Często owe zmiany były dość znaczące, choć nie w ostatnich 2 latach, kiedy notowano minimalne spadki. Tegoroczny wzrost był wyraźny, a w dodatku miał miejsce po silnym wzroście odnotowanym w listopadzie.

Co stoi za wzrostem rezerw?

Grudzień jest miesiącem napływu środków na nasz rynek, choć skala tego napływu jest zazwyczaj umiarkowana. Forsowny skup środków na rezerwy mógł być kontynuacją wcześniejszych operacji mających prawdopodobnie powstrzymać aprecjację złotego. To się udało – od połowy grudnia złoty zaczął tracić. Możliwe jest też inne wyjaśnienie. Rezerwy mogłyby wzrosnąć w przypadku wymiany przez NBP środków z KPO (tak by owe środki nie przechodził przez rynek, wywołując aprecjację).

Wzrost poziomu rezerw w grudniu 2023 r. był głównie pochodną zwiększenia się stanów w pozycji należności w walutach wymienialnych o 4 479,3 mln euro, tj. o 3,1 proc. Wypada jednak zaznaczyć, że faktycznie w pozycji tej wzrost środków był jeszcze większy. Statystyki zostały tu zmniejszone o ok. 0,4 pkt proc. efektami kursowymi (przy obserwowanym wzroście o 3,1 pkt). Osłabienie wyceny dolara względem euro (o 1,1 proc.) zmniejszało bowiem eurową wycenę aktywów denominowanych w dolarach. W przypadku pozostałych pozycji rezerw zmiany miały charakter kosmetyczny.

Wycena złota monetarnego zwiększyła się o 13,6 mln euro, tj. o 0,1 proc. W jego przypadku równolegle do rosnącego kursu złota na rynkach spadła wycena dolara względem euro. Można spekulować, iż na faktycznym poziomie posiadanego przez nas kruszcu w grudniu nie było dużego ruchu. Transza rezerwowa w MFW zwiększyła się o 1 mln euro, tj. 0,1 proc. Wycena SDR-ów wzrosła natomiast o 3,6 mln euro, tj. 0,1 proc.

Co oznacza zwiększenie rezerw walutowych?

Notowane w grudniu zwiększenie rezerw przełożyło się na poprawę monitorowanych przez inwestorów międzynarodowych wskaźników, określanych jako „ostrzegające przed kryzysem walutowym”.

Rezerwy na koniec grudnia ub.r. pozwoliłyby na sfinansowanie 5,44 miesiąca importu towarów i usług (po listopadzie 5,30), 33,7 proc. podaży pieniądza (po listopadzie 33,2%) oraz pokrywały zadłużenie zagraniczne w 45,5 proc. (po listopadzie 45,2 proc.). Wszystkie  te wskaźniki utrzymują się na dobrych poziomach. Oznacza to niskie ryzyko pojawienia się nagłej i głębokiej utraty wartości przez złotego.

Prognozowany aktualnie stan rezerw walutowych dla końca 2024 r. to 191 891 mln euro. To wynik o 9,4 proc. wyższy niż w końcu 2023 r. Rezerwy powinny wtedy pokrywać 5,21 miesiąca importu towarów i usług, 33,7 proc. podaży pieniądza oraz 47,1 proc. zadłużenia zagranicznego.

Źródło: materiały prasowe KIG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM