Menu

Menu

Raport oceny popularności kryptowalut do złota wśród rosyjskich inwestorów

Kryptowaluty są definitywnie jedną z najlepszych obecnie dziedzin do inwestowania. Problemem jest jednak niestabilny rynek, przez który możemy zyskać zawrotne kwoty lub stracić nasz cały wkład. Nie zmienia to jednak faktu, że kryptowaluty są obecnie jednym z najpopularniejszych narzędzi do inwestycji w Rosji.

Kryptowaluty

Kryptowaluty przebijają złoto w Rosji

World Gold Council sporządził raport, w którym przebadał 2023 inwestorów z Rosji, którzy na przestrzeni ostatniego roku dokonali co najmniej jednej inwestycji. Według raportu kryptowaluty takie jak Bitcoin (BTC) są obecnie na piątym miejscu pod względem procentu dokonanych inwestycji. Przebiły one złoto, które uzyskało 16%, przedmioty kolekcjonerskie z wynikiem 14% oraz złote monety z liczbą 11%.

„Rozwój kryptowalut pokazuje, że wśród inwestorów detalicznych istnieje chęć wyboru i atrakcyjności. W miarę kształtowania się rosyjskiego rynku inwestycyjnego pojawią się możliwości dla różnych produktów inwestycyjnych, a złoto będzie musiało zareagować” – stwierdza World Gold Council.

Rosja jest drugim co do wielkości krajem na świecie pod względem przyswajania kryptowalut. Nad nimi jest jedynie Ukraina, a przynajmniej tak wynika z wrześniowego raportu Chainalysi. Swoje zasługi mają tutaj niewątpliwie liczne portale internetowe, promujące tę technologię.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty możemy najprościej opisać jako wirtualną walutę, która nie posiada fizycznej formy. Możemy nią płacić za wszelkie towary, tak samo, jak w przypadku przelewów. Jednym z największych plusów kryptowalut jest to, że „monet” ani transakcji z ich wykorzystaniem nie da się podrobić. Bardzo mały odsetek sklepów w internecie pozwala na tę formę płatności.

Znacznie częściej z kryptowalutami możemy spotkać się w tak zwanym deep webie. Jest to odłam internetu, w którym możemy znaleźć dane wielu instytucji, zakupić nielegalne towary, czy dostać się do poufnych informacji. Ten odłam cechuje również gigantyczna anonimowość, przez co bardzo ciężko jakiegokolwiek z użytkowników namierzyć. Na dostępnym tutaj czarnym rynku w większości płaci się kryptowalutami. Najpopularniejszą kryptowalutą jest oczywiście Bitcoin, lecz godne uwagi są również ethereum, XRP oraz tether. Pieniądze przechowywać można w „portfelach”, które są dostępne na urządzenia mobilne oraz komputery. Możemy również posłużyć się kartką papieru, na której będziemy zapisywać swoje klucze (publiczny i prywatny). Niestety rozwiązanie to jest uciążliwe na dłuższą metę.

Mówiąc o kryptowalutach, trzeba wspomnieć o decentralizacji, którą się cechują. Oznacza to mniej więcej tyle, że ten pieniądz nie jest zależny od żadnego organu, osoby, czy państwa. Nie ma niczego, co mogłoby manipulować kursem poszczególnych kryptowalut. Transakcje są weryfikowane przez wielu użytkowników jednocześnie. Gdy jeden z nich „wypadnie”, jego miejsce zastępują inni, gwarantując poprawne funkcjonowanie całego systemu. Niesie to oczywiście ze sobą pewne niedogodności. W przypadku bardzo popularnych kryptowalut realizacja transakcji może trwać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut, gdyż ze względu na liczbę weryfikowanych transakcji, oferowana przez uczestników systemu moc obliczeniowa będzie niewystarczająca do natychmiastowego obsłużenia wszystkich zapytań.

Jak pozyskać kryptowaluty?

Jest to bardzo prosty sposób, lecz wymaga on wkładu finansowego „na start”. Kryptowaluty zdobywamy udostępniając nasz komputer do wykonywania skomplikowanych działań i operacji. Im większą mamy moc obliczeniową (tzn. im lepsze podzespoły), tym zdobędziemy więcej monet. Taka operacja nazywa się kopaniem kryptowalut, a osoby, które się tym zajmują, nazywamy górnikami.

Na efektywność kopania ma wpływ głównie karta graficzna oraz procesor. Najbardziej kluczowy jest jednak pierwszy z wymienionych podzespołów. W internecie możemy kupić już gotowe zestawy do kopania kryptowalut, lecz na start warto wykorzystać swoją własną maszynę. Nie zapewni ona nam milionów w miesiąc, lecz na pewno zyskamy kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy zajmować się tym na poważnie, to musimy zaopatrzyć się w sprzęt za co najmniej dziesięć tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.