Projektowanie wnętrza – samodzielnie czy z architektem?
Decydując się na zakup własnego mieszkania zazwyczaj mija trochę czasu od momentu odebrania kluczy do wprowadzenia się. W sytuacji, kiedy znajdziemy swoje upragnione lokum i dopełnimy wszelkich formalności pozostaje jeszcze kwestia urządzenia go w taki sposób, aby było w pełni funkcjonalne oraz stylowe. Puste wnętrza z dnia na dzień będą stawać się coraz bardziej przytulne. Każdy z nas ma zupełnie odmienny gust, a to samo mieszkanie z pewnością wyglądałoby zupełnie inaczej jeśli właścicielem zostałby ktoś inny. Pierwszą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę to komfort i funkcjonalność, która musi spełniać nasze wymagania i dopasować się do naszego stylu życia. W zależności od tego czy będziemy mieszkać tam sami, czy z rodziną musimy zwrócić uwagę na zupełnie inne elementy. Drugą, równie ważna sprawą, jest estetyka mieszkania, która powinna iść w parze z naszym gustem, tak abyśmy mogli czuć się tam w stu procentach dobrze. W końcu będziemy przebywać tam przez sporą część naszego dnia. Jednak dylemat pojawia się w momencie, kiedy do takiego planowania w końcu dochodzi, a my zastanawiamy się czy zaaranżować mieszkanie na własną rękę czy zdać się na doświadczonych architektów wnętrz. Jak w przypadku wielu sytuacji, również i tutaj medal ma dwie strony.
Od czego zacząć?
Aranżacja mieszkania to kluczowy element, który może wpłynąć na komfort naszego mieszkania. Urządzając wnętrza naszego lokum zazwyczaj robimy to na długie lata, stąd odpowiedni dobór kolorystyki, mebli oraz wszelkich elementów jest niebywale istotny. Po pierwsze, zastanówmy się jaka stylistyka mieści się w naszym guście, a także skonfrontujmy to z innymi osobami, które oprócz nas będą tam zamieszkiwały. Możemy w tym celu zacząć od klasycznej metody, czyli przejrzenia magazynów, które dotyczą aranżacji wnętrz. Dzięki temu będziemy wiedzieli co nam się podoba, a co kompletnie nie odpowiada. Po drugie, weźmy pod uwagę nasz styl życia i to w jaki sposób najczęściej spędzamy czas w domu. Jeżeli jesteśmy kinomaniakami, bez dwóch zdań powinniśmy wygospodarować miejsce na odpowiedni sprzęt. Jeśli natomiast nie wyobrażamy sobie wieczorów bez książek, taki kącik także powinien zostać przez nas uwzględniony. Istnieje wiele kwestii, które należy rozważyć, a ich prawidłowe rozplanowanie może wpłynąć na jakość naszego życia. Warto więc na samym początku ustalić czy będziemy wykonywać to samodzielnie, czy pozostawimy to architektowi wnętrz.
Aranżacja mieszkania na własną rękę
Z pewnością jest wiele osób, które znakomicie poradzą sobie z zaprojektowaniem wnętrza na własną rękę. Kto, jak nie my sami wie najlepiej jaka stylistyka będzie odpowiadać naszym preferencjom. Ta sama kwestia odnosi się do komfortu, który zapewnimy sobie dzięki prawidłowemu zdefiniowaniu co jest dla nas ważne i w jaki sposób funkcjonujemy. Jeżeli dodatkowo masz już doświadczenie i ogólną wiedzę, aranżacja mieszkania będzie dla Ciebie czystą przyjemnością. Głównymi zaletami są zdecydowanie oszczędność pieniędzy, realizacja własnych wizji, a także możliwość kreowania rozmaitych koncepcji i wybór tej idealnej. Z drugiej strony napotkamy także kilka wad tego rozwiązania. Najczęściej spotykanym problemem przy urządzaniu mieszkania jest tworzenie niefunkcjonalnych pomieszczeń, które powodują, że nasz komfort jest zaburzony. Dotyczy to na ogół kuchni oraz łazienki, ponieważ to właśnie tam najwięcej elementów należy połączyć w taki sposób, aby tworzyły spójną i funkcjonalną całość.
Aranżacja mieszkania z architektem
Nie każdy z nas ma tak dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, bądź zwyczajnie nie ma czasu na samodzielne zajmowanie się projektowaniem. Z uwagi na to, warto zdać się na architekta wnętrz, który wykona za nas cały projekt. Ponadto, będzie współpracował z ekipą fachowców, którzy wprowadzą wizualizację w życie. Z pewnością zostaniemy zapytani o naszą wizję, tak aby mieszkanie nie tylko było stylowe i funkcjonalne, ale również dopasowane do naszego gustu. Aranżacja mieszkania przeprowadzona pod okiem specjalisty ma zdecydowanie o wiele więcej korzyści, niż wad, jednak wszystko ma dwie strony medalu, stąd warto wspomnieć o tych mniej przyjemnych kwestiach. Główną podstawą tego, aby finalnie nie zdecydować się na współpracę z architektem są koszty. Jako osoba zlecająca musisz liczyć się z uwzględnieniem w swoim budżecie dodatkowych wydatków, tak aby wizja projektu stworzonego w programie komputerowym została w pełni zrealizowana w rzeczywistości.
Dodaj komentarz