Misja: ratowanie zabytków
Grupa Arche jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się sieci hoteli w Polsce. Jej misją − obok budowania hoteli miejskich i osiedli mieszkaniowych − jest ratowanie zapomnianych zabytków i tworzenie w nich centrów konferencyjno-społecznych.
Firma posiada w swoim portfolio hotele miejskie, m.in. w Częstochowie, Pile, Wrocławiu, a także kolekcję obiektów zabytkowych: Arche Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim, Arche Cukrownia w Żninie, Arche Hotel Tobaco w Łodzi, Arche Pałac i Folwark w Łochowie, Koszary Arche Hotel w Górze Kalwarii, Arche Dwór Uphagena w Gdańsku. W sierpniu 2023 r. Grupa Arche uruchomiła osiemnasty obiekt − Arche Fabrykę Samolotów w Mielnie.
Realizując misję ratowania zabytkowych obiektów, w 2023 r. firma kontynuuje rozpoczęte inwestycje: Arche Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie, Arche Klasztor we Wrocławiu, Arche Sanatorium Metalowiec w Muszynie Złockie i rozpoczyna pracę nad trzema dużymi projektami: Arche Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, Arche Królewska Papiernia w Konstancinie-Jeziornie, Arche Dwór Bojarów w Otwocku. Zarówno na etapie projektowania, jak i trwania budowy, firma kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju i wtórnie wykorzystuje znalezione podczas rewitalizacji eksponaty. Zdobią one ściany korytarzy i recepcji, jak również bary restauracyjne czy pokoje hotelowe w ramach Muzeum Skraj Kultur.
Z zamiłowania do natury i kultury
Wraz z misją rewitalizacji zabytków powstał System Arche® − autorski mechanizm biznesowy, który jest nową koncepcją inwestowania w pokoje hotelowe. Nabywca bezobsługowego, w pełni wyposażonego pokoju hotelowego pobiera co miesiąc zysk z wynajmu wszystkich pokoi oraz całej powierzchni pracującej hotelu, nie martwiąc się o obłożenie. System Arche® został zastrzeżony w urzędzie patentowym w marcu 2022 r.
Grupa prowadzi szereg projektów, których misją jest łączenie ludzi i życie w harmonii z naturą. Jednym z nich jest Arche Siedlisko − komfortowo zaadoptowane i wyposażone kontenery morskie, usytuowane w najpiękniejszych miejscach w Polsce.
Zamiłowanie do kultury i sztuki oraz zaangażowanie społeczne jest kołem napędowym, by wciąż robić więcej i angażować się w kolejne inicjatywy. To zasługa prezesa Władysława Grochowskiego i jego żony Leny Grochowskiej, dla których największą wartością jest otwartość na drugiego człowieka. Ich podejście do biznesu i osobowość stały się podstawą do utworzenia Fundacji Leny Grochowskiej. Na jej działalność Grupa Arche przeznacza 10 proc. swoich dochodów.
Głównym obszarem aktywności Fundacji jest zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i stymulowanie ich aktywności zawodowej oraz społecznej. Pod marką toMy blisko 70 osób z zespołem Downa, Aspergera czy autyzmem tworzy w pracowniach artystycznych niepowtarzalne rękodzieła i wypieki. 1500 uchodźców z Ukrainy wciąż mieszka w Domach Uchodźczych prowadzonych przez Fundację Leny Grochowskiej.
Rewitalizacja zabytkowego Klasztoru we Wrocławiu
Arche przywraca blask historycznemu gmachowi neogotyckiego klasztoru, który liczy ponad 125 lat. Klasztor, będący dawniej szpitalem, pensjonatem i szkołą, zyska nowe życie jako czterogwiazdkowy hotel. W jego wnętrzach będzie można poczuć atmosferę minionych epok. Główny cel inwestora polega na zachowaniu i uszanowaniu ducha przeszłości i historii, który harmonijnie łączy się z ideą tworzenia przyjaznej przestrzeni dla gości hotelowych.
Apartamenty hotelowe będą rozmieszczone na parterze, dwóch piętrach i poddaszu. Projekt zakłada powstanie kawiarni z tarasem i restauracji wychodzącej na 3,5 ha zabytkowego parku. Na terenie obiektu znajdują się klimatyczne alejki, ścieżki rowerowe oraz plac zabaw dla dzieci. W budynku przewidziano też kaplicę, w której systematyczne odbywają się nabożeństwa, kameralne śluby w otoczeniu przepięknych witraży i zabytkowych liturgicznych figur. Miejsce sprzyja też samotnej kontemplacji.
Niezwykła historia klasztoru w połączeniu z innowacyjnym podejściem inwestora tworzy unikalny projekt, który nie tylko przywraca zabytkowemu gmachowi dawny blask, lecz także umiejscawia go w nowoczesnej rzeczywistości. Rewitalizacja ta, realizowana w ramach inwestycyjnego Systemu Arche®, staje się wzorem połączenia przeszłości z przyszłością. Efektem jest miejsce, które ma szansę stać się nie tylko obiektem noclegowym, lecz także centrum życia społecznego i kulturalnego.
Arche Sanatorium Metalowiec Muszyna Złockie − inwestycja w historię
Arche Sanatorium Metalowiec Muszyna Złockie ma wyjątkową historię, sięgającą lat 60. ub.w. Przez długi czas sanatorium było finansowane i administrowane przez Zrzeszenie Hut Polskich. Aktualnie Arche rozpoczyna prace budowlane. Po procesie rewitalizacji obiekt będzie oferował 373 pokoje hotelowe, centrum spa i wellness oraz centrum konferencyjne o powierzchni 1000 m². Ściany w części basenowej zdobi doskonale zachowana mozaika polskiego artysty Kazimierza Manna. Obiekt przykuwa uwagę również swoją architekturą, która harmonijnie wpisuje się w malowniczy krajobraz.
Obiekt to znacznie więcej niż zwykły hotel, to nowa era rekreacji, inwestycji i odrodzenia kulturowego. Ambitne plany Grupy Arche są gwarantem rozwoju, gdzie historia łączy się z przyszłością w urokliwym sercu Małopolski. Warto dodać, że Krynicę-Zdrój, położoną zaledwie 10 km od Muszyny, w 2022 r. uznano za drugą najatrakcyjniejszą turystyczną destynację Małopolski.
Budynek Sanatorium ma modernistyczną architekturę z wysokimi pokojami, z których rozpościera się widok na dolinę i pasma gór. Do aranżacji wnętrz użyte zostaną wysokiej jakości materiały, a całość dopełnią ciepłe, jasne kolory. Zastane w budynku parkiety, balustrady i schody zostaną zachowane, aby podkreślać historyczną wartość obiektu. Okolica kojarzy się głównie z licznymi wypływami wód mineralnych. Niektóre źródła przystosowano do picia.
Świadomość ratowania dziedzictwa
Rewitalizacja zabytków to bliskie zetknięcie się z architekturą, to spotkanie z przeszłością. Ten unikatowy pomysł na rewitalizacje doceniają goście i inwestorzy. Podczas rewitalizacji firma nie odtwarza brakujących elementów, nie unowocześnia bez zastanowienia wszystkiego, co zniszczył czas. Stara się, by zatrzymać zabytek na tym etapie starzenia, na którym dotrwał do naszych czasów. Nie zmienia nic, co miałoby naruszyć jego charakter. Głównym projektantem i architektem był czas. Uzupełnia się tylko to, co niezbędne, z zachowaniem ducha danego miejsca.
Takie podejście do inwestycji pozwala tworzyć niepowtarzalne projekty. Firma od lat skutecznie propaguje modę na turystykę w zabytkach, zachęcając do powrotu do tradycji, do poznawania Polski. To wszystko opiera na swoim 32-letnim doświadczeniu.
Zdjęcia: archiwum Grupy Arche
Dodaj komentarz