Menu
 • Menu

  Malta zamierza zmodyfikować prawo dotyczące branży gier hazardowych i pokera online

  W świecie internetowego hazardu Malta od samego początku odgrywa bardzo istotną rolę. To właśnie prestiżową licencją maltańskich władz ds. gier hazardowych posługują się najpopularniejsze kasyna online. W ostatnich latach rząd Malty wprowadził szereg zmian w prawie hazardowym i nieustannie pracuje nad kolejnymi nowelizacjami. Sprawdź, co warto wiedzieć o obecnej sytuacji prawnej hazardu online na Malcie i co może wkrótce zmienić się dla graczy oraz operatorów gier hazardowych oraz pokera online.

  Malta

  Malta – ważne centrum hazardu online

  Niewielkie śródziemnomorskie państwo wkroczyło do branży internetowego hazardu bardzo wcześnie i było pierwszym krajem Unii Europejskiej, który uregulował przepisy prawne dotyczące tego sektora działalności biznesowej. Obecnie przemysł związany z grami hazardowymi, zakładami bukmacherskimi oraz pokerem online stanowi ważną gałąź maltańskiej gospodarki i odpowiada za aż kilkanaście procent produktu krajowego brutto. Niewielki kraj wyspiarski cieszy się sporą renomą zarówno wśród graczy, jak i przedsiębiorców. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że ok. 10% operatorów internetowych gier hazardowych posiada właśnie licencję maltańskich władz ds. gier hazardowych.

  Na popularność Malty wśród właścicieli kasyn online oraz bukmacherów ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich z całą pewnością są przejrzyste i proste regulacje prawne oraz zasady dotyczące uzyskania licencji. Warto jednak podkreślić, że uzyskanie licencji wymaga spełnienia wielu wymagań, a władze Malty słyną z rygorystycznego podejścia w kwestii udzielania niezbędnych pozwoleń. Operatorzy muszą również liczyć się ze skrupulatną oraz stałą kontrolą ze strony odpowiednich organów władzy. Maltańska licencja cieszy się tak dobrą reputacją, że została pozytywnie zweryfikowana przez brytyjską Komisję ds. Hazardu. W ten sposób możliwe jest korzystanie z wielu popularnych stron z grami hazardowymi także w Zjednoczonym Królestwie.

  Dla operatorów gier hazardowych bardzo ważnym czynnikiem jest także przejrzysty i korzystny system podatków oraz opłat. Każda firma działająca w branży internetowego hazardu musi uiścić co roku stałą opłatę licencyjną oraz odprowadzić określone podatki. W przypadku działalności online podatek od zakładów wzajemnych wynosi zaledwie 0,5%, podczas gdy w Polsce jest to aż 12%. Standardowy podatek dochodowy za np. automaty online na pieniądze wynosi natomiast 5%, co nie jest wygórowaną kwotą i przyciąga zagraniczne firmy do zarejestrowania swojej działalności na Malcie i przeniesienia do tego kraju rezydencji podatkowej. W przypadku statusu zwykłego rezydenta Malta nie pobiera podatków od dochodów zagranicznych, jeśli nie zostały uzyskane na terytorium tego kraju.

  Nie bez znaczenia jest również fakt, że niewielka Malta jest bardzo aktywna w zakresie dostosowywania się do zmian zachodzących w branży gier hazardowych. Kraj jest zawsze na bieżąco z rozwojem technologii oraz światem innowacji, a także szybko reaguje na takie zmiany i nie boi się odważnych decyzji. To właśnie Malta w ostatnich latach zajęła się m.in. regulacjami prawnymi dotyczącymi kryptowalut, które coraz częściej pojawiają się w internetowych kasynach oraz w zakładach bukmacherskich. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że Malta wyróżnia się na tle znacznie większych krajów oraz wyznacza trendy w zakresie prawodawstwa związanego z branżą hazardu online.

  Dlaczego sytuacja prawna na Malcie jest ważna dla fanów hazardu online z Polski?

  Ponad 10% operatorów gier hazardowych dysponuje licencją z Malty, ponadto dokumenty wydane przez stosowne władze tego kraju są uznawane za prestiżowe oraz godne zaufania. Oznacza to, że kasyna online oraz bukmacherzy posługujący się maltańską licencją spełniają surowe wymagania dotyczące m.in. uczciwości w zakresie automatów do gier, rozgrywek na żywo czy też zakładów wzajemnych. Ponadto stosują szereg zabezpieczeń dotyczących ochrony wrażliwych danych swoich klientów. Malta przyznaje licencję tylko wiarygodnym firmom, dlatego ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa i stracenia zainwestowanych pieniędzy jest bardzo niskie.

  Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż Malta jest krajem członkowskim Unii Europejskiej. Dla graczy z Polski ma to znaczenie przede wszystkim w kontekście dochodzenia swoich praw w urzędach unijnych. Firmy zarejestrowane na Malcie muszą spełniać nie tylko lokalne przepisy, ale także regulacje prawne Unii Europejskiej. W ten sposób Polacy korzystający z usług kasyn online lub internetowych bukmacherów mogą być pewni, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów mogą zwrócić się do urzędów unijnych wspólnych dla Malty i Polski. Ponadto zgodnie z przepisami we wspólnocie firmy działające na jej terenie muszą zapewnić równy dostęp do swoich usług wszystkim obywatelom Unii Europejskiej. Przed zarejestrowaniem się w kasynach zarejestrowanych na Malcie należy jednak wziąć pod uwagę przepisy prawne dotycząco hazardu online, które obowiązują w Polsce.

  Sytuacja internetowego hazardu w Polsce jest dość trudna i skomplikowana. Obecnie monopol w tym sektorze gospodarki ma Ministerstwo Finansów, a na terenie Polski działa tylko jedno legalne kasyno online, w którym można znaleźć wiele popularnych automatów online na pieniądze czy też zagrać w ruletkę lub gry karciane. Nieco mniej restrykcyjne przepisy dotyczą jedynie zakładów bukmacherskich. Coraz częściej pojawiają się jednak opinie prawników, według których polska ustawa hazardowa narusza przepisy unijne dotyczące swobody przepływu usług na terenie wspólnoty. W związku z tym w przyszłości sytuacja prawna w Polsce może ulec zmianie i kasyna z maltańską licencją staną się w pełni legalne.

  Ważnym aspektem przemawiającym na korzyść firm zarejestrowanych na Malcie jest również przynależność tego kraju do Unii Europejskiej. Jest to szczególnie istotne w kontekście opuszczenia wspólnoty przez Wielką Brytanię. W związku z Brexitem swoją wysoką pozycję w świecie internetowego hazardu może stracić Gibraltar, który jest terytorium zamorskim Zjednoczonego Królestwa. Wraz z ogłoszeniem przez Wielką Brytanię decyzji o odejściu z Unii Europejskiej można było zauważyć pierwsze oznaki niepokoju operatorów zarejestrowanych na Gibraltarze. Wiele firm planuje przenieść swoją działalność na Maltę lub już to zrobiło, czego powodem jest chęć dalszego prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej bez żadnych zakłóceń lub utrudnień. Taka sytuacja może również oznaczać konieczność wielu nowych zmian prawnych na Malcie.

  Prawo hazardowe na Malcie po nowelizacji przepisów w 2018 roku

  Pierwsze regulacje prawne dotyczące branży internetowego hazardu pojawiły się na Malcie już w 2001 roku, czyli w okresie początkowym rozwoju kasyn, pokera i zakładów bukmacherskich w wersji online. Zaledwie trzy lata później ten niewielki kraj śródziemnomorski stał się przykładem dla pozostałych krajów Unii Europejskiej i jako pierwszy w pełni uregulował kwestie związane z hazardem online. Malta od początku była chwalona za przejrzystość przepisów, rygorystyczne podejście do udzielania licencji oraz balans pomiędzy potrzebami przedsiębiorców oraz graczy. Na przestrzeni czasu zauważono jednak potrzebę zmian prawnych, dlatego już w 2013 roku rozpoczęto pracę nad nowelizacją prawa hazardowego, która weszła w życie w 2018 roku. Zmiany dotyczyły zwłaszcza cieszącej się coraz większą popularnością działalności internetowych operatorów gier hazardowych i bukmacherów.

  Przepisy wdrożone w 2018 roku miały na celu przede wszystkim dalsze usprawnienie kwestii związanych z udzielaniem licencji podmiotom zagranicznym, ich działalności na terytorium Malty oraz obowiązującego systemu podatków i opłat. Sporo uwagi poświęcono ponadto bezpieczeństwu graczy oraz dokładniejszej kontroli firm w celu wychwycenia nawet najmniejszych nieprawidłowości. Zmiany wprowadzone przez maltańskie władze spotkały się ze zdecydowaną aprobatą zarówno wśród operatorów gier hazardowych, jak i prawników, instytucji unijnych i maltańskich oraz samych graczy. Proces legislacyjny nie zakończył się jeszcze w pełni i stosowne urzędy nadal pracują nad kolejnymi przepisami oraz ich wprowadzaniem.

  Jedną z najważniejszych zmian zawartych w nowelizacji z 2018 roku była zmiana regulacji licencyjnych. System został znacząco uproszczony i obecnie obowiązują tylko dwa rodzaje licencji: B2C oraz B2B. Pierwsza z nich dotyczy relacji między przedsiębiorcami i klientami, druga natomiast tylko relacji między przedsiębiorstwami. Wprowadzono ponadto spore ułatwienie dla operatorów, którzy obecnie w przypadku zamiaru dodania nowego rodzaju gry kasyna online do swojej oferty nie musi ubiegać się o kolejną oddzielną licencję. Gry w ramach licencji podzielono na cztery klasy:

  •  Klasa 1: automaty do gry, ruletka, blackjack, loterie, bakarat, poker rozgrywany przeciw operatorowi (gry losowe, których wynik jest zależny od generatora liczb losowych)
  •  Klasa 2: zakłady bukmacherskie i sportowe (gry losowe, których wynik zależy od wyniku zdarzenia)
  •  Klasa 3: poker, bingo i inne gry objęte prowizją (gry losowe nierozgrywane przeciw operatorowi, czyli gry rozgrywane bezpośrednio między graczami; przychody operatora pochodzą m.in. od prowizji lub innych opłat pobieranych od uczestników)
  •   Klasa 4: kontrolowane gry zręcznościowe

  Bardzo korzystną zmianą dla operatorów było wydłużenie okresu ważności licencji z pięciu do dziesięciu lat. Taka decyzja pozytywnie wpływa na stabilność w branży oraz daje możliwość zaplanowania przez firmy dalszych działań długoterminowych. Zyskują również sami gracze, którzy mogą liczyć na obecność danego kasyna online czy też bukmachera na rynku europejskim przez kolejne dziesięciolecie. Nie można oczywiście wykluczyć nieprzewidzianych sytuacji prowadzących do bankructwa firmy czy też dopatrzenia się przez maltańskie władze podczas kontroli pewnych nieprawidłowości. W przypadku znanych marek działających w branży od lat jest to jednak niezbyt prawdopodobna sytuacja.

  Kolejną zmianą było wprowadzenie nowych opłat lub zmienienie już istniejących. Nastąpił m.in. wzrost opłaty licencyjnej dotyczącej gier, która wcześniej wiązała się z wydatkiem zaledwie 8500 euro oraz dodatkowego podatku, a obecnie wynosi 25 000 euro i jest stała. Dodatkowe opłaty licencyjne są jasno określone i zależą od konkretnych czynników, dzięki czemu przedsiębiorstwa nie powinny mieć wątpliwości, ile ostatecznie będą musiały zapłacić za możliwość prowadzenia działalności na Malcie. Oprócz stałej stawki do zapłacenia pozostaje zmienna kwota, która może wynieść 375 000, 500 000 lub 600 000 euro. Wysokość tej opłaty zależy od uzyskanych w danym roku dochodów.

  W celu podniesienia poziomu profesjonalizmu w firmach z branży hazardu online operujących na Malcie zaproponowano również przepisy dotyczące obsadzania najważniejszych funkcji w przedsiębiorstwach. Zgodnie z wprowadzonymi nowelizacjami operatorzy są zobowiązani do powiadomienia maltańskich władz ds. gier hazardowych o zmianach na kluczowych stanowiskach w firmie oraz uzyskać od nich zgodę na objęcie stanowiska przez daną osobę. W przepisach zaleca się, żeby kandydat na ważne stanowisko posiadał stosowne certyfikaty i doświadczenie w branży, a także wykazywał chęć dalszego rozwoju. W kwestii doświadczenia wymaga się pracy na podobnym stanowisku przez dwa lata w ciągu ostatnich pięciu lat poprzedzających zgłoszenie się do objęcia kluczowej pozycji w zarejestrowanej na Malcie firmie z branży hazardu.

  Spore zmiany zaszły również w kwestii samej klasyfikacji gier. Oprócz wspomnianego wcześniej podziału gier hazardowych na klasy powstały nowe przepisy dotyczące niektórych rodzajów gier. Dla przykładu gry bez zysku, loterie fantowe oraz reklamowanie loterii zostało uznane za tzw. gry niskiego ryzyka, które wymagają osobnej zgody na prowadzenie działalności i nie są objęte podatkiem od gier, który dotyczy typowych gier kasynowych np. automatów online na pieniądze. Maltańskie prawodawstwo w bardzo szczegółowy sposób wyróżnia poszczególne rodzaje gier. Dobrym przykładem może być sytuacja prawna gier zręcznościowych, w przypadku których już w 2016 roku wskazano na istotne różnice między np. grami typu „Fantasy Sports” a klasycznymi szachami oraz grami losowymi.

  Malta nadal pozostaje atrakcyjnym miejscem dla potencjalnych inwestorów, którzy chętnie przenoszą się na śródziemnomorską wyspę, zwłaszcza z objętego Brexitem Gibraltaru. Kraj dąży obecnie do maksymalnego uproszczenia przepisów systemu podatków i opłat, a także stara się uczynić go możliwie jak najatrakcyjniejszym dla firm rozważających założenie działalności związanej z hazardem na Malcie. Ponadto władze kraju starają się również zniwelizować ryzyko prania brudnych pieniędzy oraz innych nielegalnych działań zarejestrowanych na Malcie firm. Z tego powodu w nowych przepisach sporo uwagi poświęcono kwestiom związanym z kontrolą i uprawnieniami maltańskich władz ds. gier hazardowych w stosunku do operatorów z branży hazardu online. Będzie się to wiązało m.in. ze zwiększonym wysiłkiem włożonym w wychwytywanie podejrzanych transakcji finansowych.

  W nowych przepisach pojawiły się również zapisy wskazujące na to, że maltańskie władze mają także na uwadze ryzyko związane z uzależnieniem od hazardu. Z tego powodu nie tylko poświęcono jeszcze więcej uwagi specjalnemu funduszowi społecznemu, ale także kwestiom związanym z marketingiem i promowaniem gier hazardowych. Głównym założeniem jest chęć ochrony osób niepełnoletnich oraz szczególnie narażonych na ryzyko uzależnienia się od internetowego hazardu oraz  W związku z tym ograniczona została ilość miejsc, w których można umieszczać reklamę, dokonano również zmian w kwestii dozwolonych sposobów promowania działalności z branży gier hazardowych. Zgodnie z nowymi przepisami nie można m.in. reklamować hazardu jako sposobu na zwiększenie prestiżu, wykorzystywać wizerunku znanych osób w kampaniach marketingowych czy też sugerować, że hazard może być traktowany jako inwestycja.

  Najważniejsze zmiany w maltańskim prawie hazardowym po 2018 roku

  •  zastąpienie wielolicencyjnego systemu dwoma licencjami: B2C i B2B
  •  wydłużenie okresu ważności licencji do 10 lat
  •  zmiany w systemie podatkowym: wprowadzenie stałej opłaty licencyjnej i dodatkowej zmiennej opłaty zależnej od osiąganych dochodów
  •  nowy podział gier na 4 klasy
  •  zwiększenie wpływu maltańskich władz ds. gier hazardowych w kwestii obsadzania kluczowych stanowisk w przedsiębiorstwach z branży hazardu online
  •  zwiększenie monitoringu oraz uprawnień maltańskich władz ds., gier hazardowych w celu zapobiegania praniu brudnych pieniędzy
  •  zmiany w zakresie promowania hazardu online w celu ochrony niepełnoletnich oraz osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka uzależnienia od gier hazardowych

  Hazard online na Malcie w 2020 roku: nowe przepisy dotyczące kryptowalut

  Już w nowelizacji z 2018 roku zwrócono uwagę na rosnące zainteresowanie operatorów oraz fanów hazardu online płatnościami przy pomocy kryptowalut oraz technologią blockchain. W związku z tym dość szybko rozpoczęły się prace mające na celu ustalenie sytuacji prawnej kryptowalut, wirtualnych aktywów finansowych oraz fintechów nie tylko w kontekście branży hazardu online. Rezultatem tych działań było rozpoczęcie na początku 2019 roku tworzenia tzw. piaskownicy regulacyjnej, czyli dedykowanego środowiska testowego. Jest to bardzo korzystna sytuacja dla innowacyjnych przedsiębiorstw, które mogą w ten sposób testować na Malcie nowe produkty, technologie oraz usługi finansowe bez konieczności posiadania specjalnych licencji.

  W rozpoczętej w 2019 pierwszej fazie tworzenia piaskownicy regulacyjnej stosowne organy władzy przez dziesięć miesięcy przyjmowały wnioski firm oraz innych podmiotów związanych z wirtualnymi aktywami finansowymi oraz dystrybucją rejestrów rozproszonych. Po tym okresie powinna zapaść decyzja dotycząca przyznania licencji. Warto podkreślić, że okres testowy mógł zostać wydłużony, jeśli miałoby się to przyczynić do zwiększenia przez dany podmiot poziomu doświadczenia. W drugiej fazie skupiono się natomiast na określeniu sytuacji prawnej zyskujących coraz większą popularność tzw. inteligentnych kontraktów, czyli krótkich, niskokosztowych i prostych do zweryfikowania umów cyfrowych funkcjonujących w oparciu o technologię blockchain.

  Ponadto Malta uregulowała już pod koniec 2018 roku sytuację prawną kryptowalut oraz zaktualizowała pojęcie instrumentu finansowego. Wszystkie zmiany w prawie dotyczące kryptowalut, technologii blockchain, inteligentnych kontraktów oraz innych innowacyjnych rozwiązań związanych z sektorem finansowym sprawiły, że ten niewielki kraj na Morzu Śródziemnym dołączył do grupy państw przodujących w zakresie nowoczesnego podejścia do zmian technologicznych. Z tego powodu wiele start-upów, fintechów oraz firm związanych z innowacjami technologicznymi zainteresowało się rozpoczęciem działalności na Malcie, której ogromną zaletą jest przynależność do Unii Europejskiej. Korzystne i transparentne przepisy sprawiły, że na Maltę przeniosło się wiele znanych przedsiębiorstw związanych z innowacyjnymi technologiami np. polska giełda kryptowalut BitBay.

  Choć Malcie stworzenie piaskownicy regulacyjnej oraz ram prawnych m.in. dla kryptowalut  zajęło zaledwie kilka miesięcy, to udało jej się wprowadzić wysokiej jakości i szczegółowo dopracowane prawodawstwo. Należy również pamiętać, że wdrażanie nowych przepisów nadal trwa. Ponadto technologia nie stoi w miejscu, dlatego od 2018 roku pojawiło się wiele poprawek do maltańskich przepisów, które miały miejsce m.in. w czerwcu 2020 roku. Wprowadzanie nowych przepisów oraz poprawek jest związane z kolejnymi fazami piaskownicy regulacyjnej, zmianami w prawie unijnym czy też koniecznością prawnego uregulowania nowych, innowacyjnych rozwiązań.

  Co czeka maltańskie prawo hazardowe w najbliższej przyszłości?

  Fani hazardu online oraz zainteresowani rozpoczęciem działalności hazardowej na Malcie zdecydowanie powinni uważnie śledzić zmiany w przepisach dotyczących piaskownicy regulacyjnej. To właśnie maltańskie władze ds. gier hazardowych były w dużej mierze odpowiedzialne za fazę testową i to wokół przemysłu gier hazardowych toczą się główne rozmowy dotyczące rozwoju technologii blockchain, kryptowalut czy też inteligentnych kryptowalut. Dotyczy to jednak nie tylko Malty, ale także reszty świata. Warto jednak pamiętać, że to właśnie ten niewielki kraj wyspiarski jest uznawany za raj dla innowacyjnych przedsiębiorstw, co może mieć niebagatelny wpływ na rozwój internetowego hazardu oraz zmiany w prawie związanym z tą branżą.

  Można również spodziewać się pojawienia się zmian związanych z napływem nowych firm do Malty. Po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię wielu operatorów gier hazardowych m.in. z Gibraltaru postanowiło przenieść się na Maltę. Proces ten nadal trwa, w związku z czym można podejrzewać, że konieczne będą kolejne nowelizacje prawa hazardowego. Do śródziemnomorskiego kraju przenoszą się jednak nie tylko firmy z branży hazardu online, ale także wiele przedsiębiorstw związanych z kryptowalutami, które uciekają z innych państw ze względu na niekorzystne przepisy prawne, niepewną sytuację prawną lub brak regulacji hamujący ich działalność. Malta już może być uznawana za centrum internetowego hazardu, a wiele wskazuje, że jej pozycja będzie jedynie coraz silniejsza. W samej branży hazardu online również można zauważyć dynamiczny rozwój, zwłaszcza w zakresie technologii. Wszystkie te czynniki z sprawiają, że z całą pewnością maltańskie prawo hazardowe czeka jeszcze wiele istotnych nowelizacji.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.