Menu
 • Menu

  Legia Warszawa – historia klubu znad Wisły

  Legię Warszawę można lubić lub nie, ale nie da się temu klubowi piłkarskiemu odmówić tego, że należy do grona najlepszych polskich zespołów. Od wielu lat drużyna ze stolicy zajmuje czołowe miejsca w Ekstraklasie, czasem nawet podejmuje walkę w europejskich pucharach. Jak zaczęła się historia Legii?

  Legia Warszawa

  Legia Warszawa – początki narodzin legendy

  Legia Warszawa powstała w 1916 roku. Data ta jest jednak podważana przez historyków, gdyż w rzeczywistości wszystko mogło rozpocząć się już rok wcześniej. Klub narodził się w trakcie Pierwszej Wojny Światowej, kiedy to wielu sportowców trafiło do wojskowych szeregów. Wiosną 1915 roku żołnierze skupieni przy Józefie Piłsudskim, walczący pod chorągwią Legionów Polskich stacjonowali w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. W okresach odpoczynku od walk i treningów bojowych uprawiali sport, szczególną estymą darząc piłkę nożną. Nic dziwnego, w końcu potrzebna była tylko piłka, a bramki można było zrobić ze wszystkiego.

  Wtedy też pojawił się pomysł stworzenia klubu wojskowego. Idea spotkała się z aprobatą żołnierzy, inni również podłapali pomysł i dzięki chwilowej stabilizacji na froncie, można było przejść do treningów. Niedługo później rozpoczęto rozgrywanie nieoficjalnych meczów przeciwko innym drużynom. Niedługo później, bo już w kwietniu 1916 roku w Maniewiczach na Wołyniu powołano klub sportowy z własnymi władzami, statutem i barwami. Zespół przybrał nazwę „drużyna Legjonowa”, wywodzącą się od nazwy oddziału, czyli Legionów Polskich. Jako barwy obrano biel i czerń, a logiem stała się biała litera L na czarnym tle (dzisiaj wygląda to odwrotnie).

  Pojawiły się pierwsze sukcesy, ale już w lipcu ofensywa wojsk rosyjskich zepchnęła Legiony do Warszawy. Poczynając od jesieni 1916, klub na stałe związał się z tym miastem, choć na początku nie było w nim ani jednego Warszawiaka. 29 kwietnia 1917  po raz pierwszy w historii odbył się mecz z Polonią, który zakończył się remisem 1-1. 19 sierpnia 1917 w meczu z „Pasami” Kraków Legioniści wygrali 2-1 i zostali uznani za nieoficjalnych mistrzów Polski.  W listopadzie 1918 wojna się skończyła i większość zawodników wróciła w swoje rodzinne strony, co spowodowało rozwiązanie zespołu.

  Okres międzywojenny

  Zawieszenie nie trwało długo, gdyż już 14 marca 1920 roku grupa zawodowych żołnierzy byłej armii legionowej wskrzesiła zespół pod nazwą „Wojskowy Klub Sportowy Warszawy”. Miesiąc później drużyna rozegrała swój pierwszy mecz, ale dość szybko wszystko zostało przerwane przez bolszewicką agresję na Polskę. Niemniej jednak drużyna znów zaczęła grać, gdy wszystko się uspokoiło. 31 lipca 1922 nastąpiło ustalenie statutu, w którym klub zmienił nazwę na WKS „Legia” Warszawa. Przez kolejne lata pasma sukcesów przerywane były porażkami i tak do 1935 roku, kiedy to Legia spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej, po raz pierwszy i jedyny w historii. Kolejne problemy doprowadziły do zawieszenia klubu, a następnie wybuchła wojna, co całkowicie przekreśliło szanse na jego reaktywację w kolejnych latach.

  Legia po wojnie i teraz

  Legia została reaktywowana od razu po wojnie, ale pierwsze sukcesy pojawiły się dopiero w latach pięćdziesiątych. Sezon 1956 był najlepszym  dziejach „Wojskowych”, dopiero w 1994 udało się osiągnąć podobne sukcesy. Obecnie drużyna należy do najlepszych w naszym kraju, rokrocznie sięgając po trofea i wygrane. Dla wielu osób jest to najlepszy polski zespół piłkarski.

  Legia Warszawa – ciekawostki

  • Hymnem Legii jest piosenka Czesława Niemena – „Sen o Warszawie”.
  • Maskotką drużyny jest Miś Kazek.
  • W I lidze Legia zadebiutowała 3 kwietnia 1927 roku.
  • Klub został Mistrzem Polski 12 razy (nie licząc roku 1993, w którym to PZPN zabrał Legii Mistrzostwo).
  • Legia zdobyła Puchar Polski 19 razy (najwięcej spośród klubów w Polsce).
  • Największa porażka to 11:2 z Pogonią Lwów w 1927 roku.
  • Największe zwycięstwo to 12:0 z Wisłą Kraków w 1956.
  • Numer 10 zastrzeżony jest dla legendy klubu Kazimierza Deyny.
  • Najdroższy transfer w historii klubu: 4,35 mln Euro od FC Arsenal za Łukasza Fabiańskiego

  Jakub Miśko

  Materiał powstał przy współpracy z polskiekasyno.com

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *