Kursy dla kierowców zawodowych – jakie warto zrobić?
Prawo jazdy kategorii C lub D daje nam spore możliwości znalezienia dobrze płatnej i stabilnej pracy. Zdany egzamin na prawo jazdy odpowiedniej kategorii to jednak nie wszystko. Jeśli nasza praca będzie związana z przewozem osób lub towarów, konieczne będzie uzyskanie również świadectwa kwalifikacji zawodowej. Sprawdźmy więc, jak to zrobić i jakie jeszcze kursy dokształcająca dla kierowców zawodowych warto ukończyć.
Szkolenia dla kierowców zawodowych – od czego zacząć?
Jak już wspomnieliśmy, samo prawo jazdy odpowiedniej kategorii nie wystarczy nam do wykonywania pracy kierowcy zawodowego. Każdy, kto chce związać swoją karierę zawodową z przewozem osób lub rzeczy, musi posiadać także tak zwane świadectwo kwalifikacji zawodowej. Świadectwo to wydawane jest po zdaniu państwowego egzaminu, a każdy kierowca otrzymuje je na 5 lat. Po tym czasie konieczne będzie odnowienie uprawnień. Pierwszym kursem, jaki należy wybrać, jest więc tak zwana kwalifikacja wstępna do przewozu osób i rzeczy. – Kurs ten zapewnia kompleksowe przygotowanie do pracy kierowcy zawodowego, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. W przypadku naszego ośrodka zajęcia prowadzone są na nowoczesnych pojazdach, z jakimi na co dzień pracuje większość kierowców zawodowych. Dzięki temu taki kurs dla kierowców nie tylko przygotowuje nas do samego państwowego egzaminu, ale pozwala również na zdobycie wykorzystywanej na co dzień wiedzy – podsumowuje jeden z wykładowców z ośrodka KursyLektor.pl. Tego rodzaju kursy dla kierowców ciężarówek czy autobusów nie są może najtańsze, ponieważ cena kursu wynosi nieco ponad 3000 zł, pamiętajmy jednak, że zdany egzamin umożliwi nam pracę na dobrze opłacanym stanowisku. Kurs możemy więc potraktować jako inwestycję w siebie.
Kurs okresowy dla kierowców zawodowych
Świadectwo kwalifikacji zawodowej wydawane jest na 5 lat. Uprawnienia te musimy więc regularnie odnawiać. Dotyczy to również osób, które po dłuższej przerwie wracają do zawodu. Jeśli od wydania ostatniego świadectwa minęło więcej niż 5 lat, musimy przejść szkolenie okresowe. Ma ono na celu zapoznanie się z ewentualnymi zmianami w kodeksie ruchu drogowego oraz poprawienie naszych umiejętności jazdy. Oczywiście odświeżenie uprawnień nie wiąże się już z tak dużym wydatkiem, jak kurs podstawowy. Okresowe szkolenie kierowców zawodowych to wydatek około 500 zł, do którego musimy doliczyć jeszcze koszt badań lekarskich.
Jakie kursy dokształcające dla kierowców zawodowych warto zrobić?
Świadectwo kwalifikacji zawodowych to warunek podjęcia pracy w zawodzie kierowcy. Istnieją jednak również inne kursy kwalifikacyjne dla kierowców zawodowych. Pozwalają one nie tylko na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, ale często stanowią również przepustkę do lepiej płatnego stanowiska czy znaczącej podwyżki. Poniżej opisaliśmy przykładowe kursy dla kierowców zawodowych:
- Podstawowy i specjalistyczny kurs ADR – to kursy dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne. Dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju substancji chemicznych, materiałów łatwopalnych itp. Dzięki kursom ADR dla kierowców dowiemy się tego, jak bezpiecznie obchodzić się z takimi materiałami i jak poprawnie rozpoznawać ich oznaczenia. Zakończony państwowym egzaminem kurs ADR, pozwala na samodzielny przewóz tego rodzaju towarów. Świadectwo ADR, podobnie jak świadectwo kwalifikacji zawodowej, wydawane jest na 5 lat.
- Kurs na nalewaki – to kolejny kurs skierowany do kierowców zawodowych oraz operatorów maszyn budowlanych. Kurs pozwala na zdobycie uprawnień do samodzielnego napełniania i opróżniania cystern.
- Certyfikat kompetencji zawodowej – to kurs dla osób, które chcą prowadzić własną działalność gospodarczą jako przewoźnik. Dotyczy to zarówno świadczenia usług na terenie kraju, jak i całej Unii Europejskiej. Kurs ten może być również bardzo przydatny dla osób na co dzień zarządzających transportem. Kurs ten kończy się państwowym, pisemnym egzaminem w Instytucie Transportu Samochodowego. Na egzamin składają się 64 pytania testowe oraz dwa zadania problemowe.
Dodaj komentarz