Menu

Menu

Kryptowaluty – trend, który wymaga edukacji

Pomimo rosnącej popularności kryptowalut tylko 1 na 10 polskich internautów kiedykolwiek zainwestował w tego typu aktywa. 9 na 10 badanych w ogóle słyszało o cyfrowych walutach, ale ich poziom wiedzy jest bardzo niski. Wyniki badania przeprowadzonego przez Zondę − globalną giełdę kryptowalut − potwierdzają konieczność edukacji społeczeństwa w tematyce tego rozwijającego się sektora.

Z danych Zondy wynika, że prawie 90 proc. polskich internautów słyszało o kryptowalutach. Aż 75 proc. z nich deklaruje niski lub wręcz bardzo niski poziom wiedzy. Ten drugi ogranicza się do świadomości istnienia cyfrowego świata finansów. Jednocześnie kobiety mają zdecydowanie mniejsze obeznanie z kryptowalutami. 4 na 10 z nich deklaruje bardzo niską wiedzę (w przypadku mężczyzn jest to co piąty badany).

Kryprowaluty – termin znamy, ale niewiele o nich wiemy

Trudno nie znać dziś pojęcia kryptowalut. W prasie, w sieci i na platformach społecznościowych termin ten pojawia się coraz częściej, wyznaczając globalne trendy. W ubiegłym roku wiele czynników, m.in. gwałtowne wzrosty ceny Bitcoina, spowodowało nagły wzrost zainteresowania rosnącym na znaczeniu rynkiem kryptowalut. Potwierdza to choćby liczba wyszukiwań w polskim Google’u – w 2021 r. „kryptowaluty” jako słowo kluczowe było wpisywane średnio 90,5 tys. raza w skali miesiąca. To ponad dwukrotnie częściej niż w 2020 r.

W tym kontekście nie dziwi, że prawie 9 na 10 Polaków korzystających z sieci, przebadanych przez Zondę, słyszało o kryptowalutach. Jednocześnie odpowiedź twierdząca respondentów nie jest równoznaczna z wysokim poziomem wiedzy na ten temat. 75 proc. spośród osób, które miały okazję zetknąć się z tym terminem, deklaruje, że poziom ich wiedzy jest niski lub bardzo niski. Aż jedna trzecia badanych z tej grupy odpowiada, że swoją znajomość tematu ocenia jako bardzo niską, ograniczającą się do świadomości istnienia cyfrowych aktywów.

Zauważalnie niższy poziom edukacji odnotowuje się wśród kobiet. 4 na 10 z nich wie tylko o istnieniu kryptowalut. Równolegle zaledwie 2 na 10 mężczyzn przyznaje się do podobnej nieznajomości tematu. Ogółem bardzo niewiele osób twierdzi, że ma wysoką lub bardzo wysoką wiedzę na temat kryptowalut.

Rosnąca popularność kryptowalut to fakt

Dane z badania potwierdzają nasze przypuszczenia, że ogólny poziom wiedzy na temat kryptowalut jest nadal bardzo niski. To dość niepokojące, ponieważ liczby pokazują, że w nadchodzących latach wykorzystanie kryptowalut będzie znacząco rosło. Obecnie 87 krajów na świecie bada możliwość wprowadzenia własnej waluty cyfrowej, a 9 już to zrobiło. Co więcej, jest tylko kwestią czasu, aż kryptowaluty staną się regularnie oferowaną metodą płatności w sklepach online. 72 proc. sprzedawców na świecie planuje wprowadzić je w ciągu najbliższych 3 lat − mówi Kamil Sikorski, Chief Growth Officer i Poland Country Head w firmie Zonda.

Brak odpowiedniej wiedzy, przy natłoku dezinformacji w temacie kryptowalut, przyczynia się do tego, że wiele osób waha się przed skorzystaniem z jednej z największych innowacji naszych czasów – dodaje.

Strach przed inwestowaniem w kryptowaluty wynika z niewiedzy

inwestowanie w kryptowaluty

Tylko 1 na 10 polskich internautów kiedykolwiek inwestował w kryptowaluty – wynika z badania. Tylko 6 proc. z nich jest pewnych, że zrobi to w ciągu najbliższego roku. Deklarują to głównie osoby w wieku od 25 do 34 lat. Jednak nie znaczy to, że Polacy mówią kryptowalutom kategorycznie: „nie”. Zostawiają sporą przestrzeń na ewentualne zmiany w swojej strategii inwestycyjnej. 2 na 10 respondentów ma problem z jednoznacznym określeniem swojego podejścia do lokowania kapitału w tych aktywach w ciągu roku 12 miesięcy.

Brak gotowości do inwestowania w kryptowaluty i regularnego korzystania z nich wydają się silnie powiązane z brakiem wiedzy na temat sektora i jego możliwości. Naszą misją w Zondzie jest obniżenie progu wejścia do branży, tak aby każdy mógł uczestniczyć w przyszłości finansów. Edukacja to klucz, aby móc z pełną pewnością siebie korzystać z cyfrowych aktywów, unikając zagrożeń. Z tego względu uruchamiamy Akademię Zondy, która ma stać się największym dostępnym w języku polskim źródłem wiedzy o kryptowalutach dla doświadczonych i początkujących inwestorów – mówi Kamil Sikorski.

Platforma edukacyjna dotycząca rynku kryptowalut

Akademia Zondy, uruchomiona 17 stycznia br., stawia sobie za cel bycie pierwszą tak kompleksową platformą edukacyjną w polskim internecie. Aktualnie można dzięki niej pogłębić swoją wiedzę o rynku kryptowalut w ramach 3 kursów, dostępnych w języku polskim i angielskim. Propozycje obejmują: przewodnik po kryptowalutach dla początkujących, podstawy inwestowania w kryptowaluty, a także szkolenie z analizy wykresów dla osób, które chciałyby rozwinąć swoje umiejętności inwestycyjne i handlowe.

kryptowaluty - edukacja

W planach Akademii są kolejne kursy. W przygotowaniu są nowe moduły, m.in.: zaawansowane szkolenie ze świata kryptowalut, psychologia handlu, kwestie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami w handlu kryptowalutami.

Akademia Zondy dostępna jest na stronie: https://zondaglobal.com/pl/akademia.

Źródło informacji: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.