Menu

Menu

Kryptowaluty mają się dobrze

Kryptowaluty mają, w porównaniu do walut tradycyjnych, bardzo krótką historię. Wielu analityków wróży im świetlaną przyszłość z zastępowaniem, wypieraniem walut tradycyjnych, ale nie brakuje i takich ekspertów, którzy twierdzą, że bitcoin i altcoiny są jedynie pewną ciekawostką w świecie finansów i w przyszłości nie odegrają one większej roli. Wręcz przeciwnie, naiwnych ludzi mogą narazić na niemałe straty finansowe. Tymczasem rynek handlu kryptowalutami ma się dobrze. Wielu ludzi na świecie, handlując kryptowalutami, zdobyło wielkie majątki.

Co to są kryptowaluty?

Tzw. kryptowaluty to wirtualne pieniądze, które nie mają formy fizycznej i istnieją jako produkt kryptograficzny. Mimo to są respektowane w coraz większej ilości firm jako środek płatniczy i rozliczeniowy. Mają też swoje giełdy z możliwością inwestowania w instrumenty pochodne. Korzystają z nich takie firmy, jak Apple, Samsung, Volkswagen czy Microsoft, na niektórych uczelniach można zapłacić nimi czesne.

Istniejące na świecie (również w Polsce) tysiące bitomatów na „żywą” gotówkę wymieniają najbardziej znaną kryptowalutę, czyli bitcoina. Jego niezaprzeczalną zaletą, tak jak innych kryptowalut, jest niezależność od banków centralnych, administracyjnych regulacji, anonimowość jest nie do podrobienia, a jego wartość kształtują wyłącznie mechanizmy rynkowe.

Bitcoin zapoczątkował erę kryptowalut

W 2009 r. Satoshi Nakamoto dziewięciostronicowym artykułem: Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System ( Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny oparty na sieci peer-to-peer), nazywanym też jego Manifestem, zapoznał uczestników sieci z Bitcoinem i jego technicznymi aspektami. Podał dokładne zasady działania waluty, jej kryptograficzne zabezpieczenia, transakcje zapisywane w tzw. blockchainie. Tak naprawdę do tej pory nie wiadomo, czy podpisany autor artykułu to rzeczywista osoba, czy może grupa osób próbująca zmontować alternatywę dla chwiejącego się w 2008 r. światowego systemu finansowego.

Bitcoin

Nakamoto tak opisuje swoje dzieło „Pełnowartościowa wersja pieniądza elektronicznego oparta na modelu komunikacji sieciowej peer-to-peer pozwoliłaby na przesyłanie płatności online bezpośrednio od jednego podmiotu do drugiego bez konieczności przepływu transakcji przez instytucje finansowe”.Tego typu płatności to chyba największa rewolucja w świecie finansów od wynalezienia pieniądza przez Fenicjan, na którą najbardziej krzywo patrzą banki, bo wietrzą tu zagrożenie dla swego bytu światowych lichwiarzy. Używanie kryptowalut, a zwłaszcza bitcoina, wciąż rośnie. Na całym świecie istnieją ich giełdy, zwykli ludzie mają możliwość handlowania nimi i bogacenia się bitcoin millionere.

Niektórzy zagorzali krytycy kryptowalut podnoszą, że używają ich również przestępcy w darknecie, np. w sieci TOR, płacąc za narkotyki, broń, handel żywym towarem, zlecone morderstwa, ale ich argument jest łatwy do zbicia. W końcu tradycyjne pieniądze mogą równie dobrze służyć w takich karygodnych, przestępczych i kryminalnych transakcjach.

Przykłady kryptowalut

Bitcoin był pierwszą kryptowalutą i wciąż jest dominujący. Jego cena w dniu 13.01.2022 r. to 43 818,80 dol., ale istnieją także inne przykłady, wymienione są poniżej:

  • Ethereum (ETH) to coś więcej niż kryptowaluta, to platforma cyfrowa stworzona przez Vitalika Buterina, uruchomiona w 2015 r. Jego cena w dniu 13.01.2022 to 3 343,66 dol.
  • XRP − kryptowaluta na cyfrowej platformie płatniczej o nazwie RippleNet z ceną (13.01.2022) 0,79 dol.
  • Tether (USDT) − z ceną (13.01.2022) 6,66 dol.
  • GLYPH Vault (NFTX) − z robiącą wrażenie ceną 804,309.48 dol. (13.01.2022)
  • Litecoin (LTC) − z ceną 140,48 dol. (13.01.2022)

Podobnych kryptowalut są setki, chociaż najbardziej znaną wciąż pozostaje bitcoin. Wszystkich kryptowalut dotyczą niekiedy olbrzymie wahania kursów, ale m.in. z tego powodu, kryptowaluty nadają się do zarabiania na tych wahaniach.

kryptowaluty

Giełdy obracających kryptowalutami

W momencie, kiedy powstawał bitcoin, a później inne kryptowaluty, niewiele osób przypuszczało, że kiedyś pojawią się nawet giełdy wyspecjalizowane w obrocie nimi. Dzisiaj takich giełd na świecie jest wiele i wciąż powstają nowe. Przykładowo:

  • BINANCE startowała w 2017 r. w Szanghaju, w poszukiwaniu najlepszego środowiska prawnego „wylądowała” w Hongkongu. Obecnie posiada biura w kilkunastu krajach świata, jest dostępna w 16 językach, w tym w języku polskim. Cechuje się jednymi z najniższych prowizji i poczuciem odpowiedzialności za lokowane w na niej środki klientów. Po jednym z ataków hakerskich w maju 2019 r. straciła 32 mln. dol. Jednak wszystko, co stracili w tym ataku klienci, Binance im zwróciła. Jej dobowy obrót to ponad 5 mld dol.
  • BitBay − giełda o polskich korzeniach, powstała w Katowicach w 2014 r. Ze względu na brak uregulowań prawnych przeniosła się na Maltę, a później do Estonii. Dobowy obrót to ok. 30 mln dol. Jest ona jedną z największych w Europie. Dostępne na niej waluty to polski złoty, dolar, forint, funt szterling. Udostępnia ponad 35 coinów i tokenów. Nie zanotowała znaczących ataków hakerskich.

Materiał partnera publikacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.