Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Już 41 CV na jedną ofertę pracy w kategorii AI. Odsetek ogłoszeń niemal dwa razy wyższy niż w rok temu

Tylko od początku 2024 r. w wyszukiwarkę ofert pracy na portalu No Fluff Jobs frazę „AI” wpisano  89,3 tys. razy. Odsetek ogłoszeń z tej kategorii, który w 2023 r. wynosił 2,56 proc., osiągnął już 4,44 proc. Średnia liczba CV wysyłanych w odpowiedzi na jedną ofertę nadal przekracza 40. Co szósta osoba zatrudniona w IT postrzega rozwój sztucznej inteligencji jako szansę na zmianę specjalizacji.

Coraz szybciej przybywa ofert pracy dla specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją. Jeszcze w 2022 r. odsetek ogłoszeń ze specjalizacji AI na No Fluff Jobs, polskim portalu z ogłoszeniami o pracy, wynosił 1,26 proc. wszystkich opublikowanych ofert. W 2023 r. było to już 2,56 proc., a teraz, po I kwartale 2024 r., jest to 4,44 proc. Pracodawcy i pracodawczynie najczęściej podają w wymaganiach Pythona oraz Machine Learning. W 2023 r. do częściej wskazywanych wymagań dołączyły również TensorFlow oraz PyTorch.

Ponadto od kandydatów i kandydatek zazwyczaj oczekuje się znajomości angielskiego, zdolności komunikacyjnych oraz umiejętności rozwiązywania problemów.

Średnio 41 CV na jedną ofertę pracy

Zainteresowanie kandydatów i kandydatek pracą w dziedzinie AI utrzymuje się na wysokim poziomie. Średnia liczba CV wysyłanych w odpowiedzi na jedną ofertę wynosi w tym roku 40,9. W 2023 r. było to 42,6 aplikacji na jedno ogłoszenie, a w 2022 r. − „tylko” 25,6. Według raportu No Fluff Jobs „AI na rynku pracy IT. Obawy, nadzieje i perspektywy” nawet co szósta osoba pracująca w IT dostrzega w rozwoju AI szansę na zmianę specjalizacji na związaną z tą tematyką.

Od początku roku kandydaci i kandydatki wpisywali frazę „AI” w wyszukiwarkę ofert na No Fluff Jobs 89,3 tys. razy. W ciągu całego 2023 r. liczba ta wyniosła 404,8 tys. Eksperci z No Fluff Jobs szacują więc, że w tym roku uda się doścignąć lub nawet przekroczyć ten wynik. Dla porównania w 2022 r. frazę „AI” wpisano w wyszukiwarkę 206,3 tys. razy.

Największym zainteresowaniem osób przeglądających oferty cieszą się te mające w tytule lub treści hasło Machine Learning. W porównaniu do ub.r. średnia liczba ich wyświetleń wzrosła o 37,5 proc. W przypadku ofert, w których pojawia się Natural Language Processing, trend jest odwrotny – liczba wyświetleń spadła o 39,2 proc.

Nowe miejsca pracy dzięki AI w 40 proc. firm

W 2022 r. mediany dolnych i górnych widełek wynagrodzeń oferowanych w kategorii AI wynosiły od 18,5 do 26 tys. zł netto (+ VAT) na kontrakcie B2B oraz od 13 do 20 tys. zł brutto na umowie o pracę. W 2023 r. nastąpił nieznaczny spadek na B2B do 18−26 tys. zł netto (+ VAT).  Z kolei na umowie o pracę obserwujemy wzrost do 15−22 tys. zł brutto.

Aktualnie oferowane zarobki na B2B wzrosły, a na umowie o pracę pozostały bez zmian. Mediany dolnych i górnych widełek proponowanych wynagrodzeń wynoszą 18−27,4 tys. zł netto (+ VAT) na kontrakcie B2B. Na umowie o pracę 15−22 tys. zł. brutto.

Z badania No Fluff Jobs „AI na rynku pracy” wiadomo, że blisko 29 proc. programistów i programistek obawia się zastąpienia przez AI. Choć powinniśmy traktować AI jako rozwiązanie, które ma nam pomóc w pracy, a nie nas zastąpić, z zaciekawieniem przyglądam się wieściom z USA, gdzie niedawno wypuszczono demo Devina pierwszego AI Software Engineera, który potrafi planować i wykonywać skomplikowane zadania inżynieryjne. Czy to oznacza, że ofert pracy z dziedziny AI będzie przybywać, a zapotrzebowanie na osoby kodujące spadnie? Czas pokaże – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Choć część specjalistek i specjalistów IT obawia się, że rozwój AI pozbawi ich pracy, tylko w 18 proc. badanych firm nastąpiła związana z tym redukcja etatów. 40 proc. podmiotów stworzyło nowe stanowiska, a 43 proc. wprowadziło ścieżki rozwoju lub przebranżowienia w dziedzinie AI dla zatrudnionych osób.

O No Fluff Jobs

No Fluff Jobs to największy portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 5 krajach i 8 językach. Ułatwia kandydatom znalezienie pracy dopasowanej do oczekiwań finansowych. Po intensywnym rozwoju od 2014 r. firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 r. oddział w Budapeszcie. W 2020 r. wypuściła czeską wersję strony, a w 2021 r. pojawiły się wersje ukraińska i słowacka.

https://nofluffjobs.com/

Źródło informacji: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.