Menu

Menu

Inwestycja w kryptowaluty – czy to ma sens?

Kryptowaluty z internetowej ciekawostki znanej nielicznym stały się jednymi z najlepszych instrumentów inwestycyjnych. Czym tak naprawdę są kryptowaluty? Czy warto w nie inwestować? Jakie są prognozy na przyszłość?

kryptowaluty

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to nic innego jak szczególny przypadek waluty cyfrowej. Istota działania kryptowalut opiera się na technice kryptografii, służącej do weryfikowania transakcji oraz tworzenia nowych jednostek danego aktywa. Kryptowaluty istnieją tylko cyfrowo — nie mają fizycznych odpowiedników. Większość użytkowników kryptowalut widzi w nich świetne instrumenty inwestycyjne, ponieważ na przestrzeni ostatnich 10 lat ich wartość wielokrotnie wzrosła.

Kryptowaluty — dlaczego stały się tak popularne?

Dużą popularność kryptowalutom przyniósł nagły, niespodziewany wzrost wartości kryptowaluty Dogecoin (DOGE), będącej memecoinem — projektem stworzonym dla żartu. Ile musielibyśmy zapłacić za jednego Doge’a w styczniu 2021 roku? Mniej niż 0,01 USD. Za ile moglibyśmy go sprzedać w maju 2021 roku? Aż za 0,68 USD. Jakim czynnikom Dogecoin zawdzięcza tak wysoki wzrost? Brzmi to nieco absurdalnie, ale przede wszystkim tweetom Elona Muska i zachęcającym do inwestycji treściom publikowanym na przykład na TikToku. Na tym polega fenomen kryptowalut, ich cena nie zależy od gospodarki danego kraju, tylko w dużej mierze od ogólnoświatowych trendów. W 2021 roku swoją rekordową cenę osiągnął też Bitcoin (BTC). Bitcoin era trwa cały czas, a kryptowaluta ma się bardzo dobrze. W momencie, kiedy BTC osiągnął ATH (all time high), za 1 Bitcoina musielibyśmy zapłacić aż 65000 USD. Pamiętajmy o tym, że jeszcze nie tak dawno, bo w 2020 roku kosztował on mniej niż 10000 USD. Jak widzimy, sytuacja na rynku kryptowalut zmienia się bardzo dynamicznie, najlepiej zorientowani użytkownicy kryptowalut mogą w szybkim czasie zarabiać spore pieniądze.

Co wpływa na to, że rynek kryptowalut stale rośnie?

Liczba użytkowników kryptowalut stale wzrasta, ale czemu tak się dzieje? Bardzo istotne są wcielane w życie innowacje w świecie krypto, które odbijają się szerokim echem w mediach. Chociażby ostatnio, jedna z najpopularniejszych kryptowalut świata, jaką jest Bitcoin (BTC), stała się pełnoprawnym środkiem płatniczym w Salwadorze. Dzięki takim wydarzeniom więcej osób zaczyna dostrzegać potencjał, jaki mają kryptowaluty. Więcej osób chce je posiadać, a wraz ze wzrostem liczby użytkowników kryptowalut, wzrasta ich realna wartość. W długoterminowej perspektywie inwestycja w kryptowaluty jest bardzo opłacalna, co widać, chociażby właśnie na przykładzie Bitcoina. Musimy pamiętać, że kryptowaluty obejmują spore wahania cen, czasem nawet w ciągu jednej doby (co doświadczeni użytkownicy też są w stanie wykorzystać). Prognozowanie cen kryptowalut jest trudne, ale możliwe. Nikt nie wie dokładnie jaką cenę dana kryptowaluta osiągnie w przyszłości, natomiast sporo osób jest w stanie to prognozować, ze sporą dokładnością.

Jak będzie wyglądała przyszłość kryptowalut?

Co czeka rynek kryptowalut? Tego dokładnie nie wie nikt. Istnieje jednak kilka teorii co do tego, jak rozwiną się kryptowaluty. Według naukowców bardzo możliwe, że w perspektywie 120 lat, sieć Bitcoina rozwinie się do takiego poziomu, że stanie się on pełnoprawnym środkiem płatniczym, czymś takim, jak obecnie waluty narodowe. Jak wygląda bliższa perspektywa? Zespół ekspertów z firmy Finder twierdzi, że w 2025 roku cena Bitcoina będzie wynosiła 360179 USD. Jest to tylko prognoza, natomiast pewne jest to, że jeszcze przez kilka najbliższych lat BTC będzie świetnym instrumentem inwestycyjnym. Kryptowaluty już dawno przestały być niszową internetową ciekawostką pomijaną przez ekonomistów. Rynek rozwinął się do takiego poziomu, że coraz więcej zewnętrznych instytucji, zastanawia się jak przejąć nad nim kontrolę. Na razie żadne zewnętrzne instytucje (takie jak na przykład banki), nie są w stanie bezpośrednio kontrolować rynku kryptowalut. Sytuacja wydaje się bardzo dobra, a inwestycja w kryptowaluty cały czas ma sens.

Partnerem materiału jest bitcoin millionaire

Jakub Muszyński

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.