Menu

Menu

Gdzie kupić bitcoina: szybko, tanio czy osobiście?

Z racji coraz to większej popularności kryptowalut, powstają nowe platformy pozwalające na ich obsługę. Za cyfrowe aktywa możemy zapłacić już kartą, gotówką, paypalem czy blikiem. Chociaż sceptyków bitcoina nie brakuje, to niewątpliwie rośnie jego adopcja i coraz więcej ludzi interesuje się tym aktywem. W tym artykule przedstawimy 3 popularne sposoby w jaki kupić bitcoina: szybko, tanio lub osobiście.

Gdzie kupić bitcoina

Szybki sposób na zakup BTC – kantor

Jeżeli jesteś nowy na rynku kryptowalut i nie masz jeszcze konta na żadnej platformie kryptowalutowej, a chcesz szybko kupić bitcoina, możesz skorzystać z platformy nie wymagającej weryfikacji tożsamości. Oczywiście, możesz założyć konto na giełdzie i przejść KYC (weryfikacja tożsamości), jednak będzie to dużo bardziej czasochłonne i skomplikowane.

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na zakup kryptowalut jest skorzystanie z internetowego kantora bitcoin z obsługą BLIK. Kantory takie nie wymagają weryfikacji tożsamości do pewnej kwoty (1000 zł), tak więc ich obsługa jest intuicyjna i szybka.

Gdzie kupić bitcoina

Kantor kryptowalut z obsługą BLIK

Wystarczy, że wejdziesz na stronę kantora, w okienku „Mam” wpiszesz kwotę za którą chcesz kupić Bitcoina a kalkulator automatycznie wyliczy ilość przysługujących ci BTC przy aktualnym kursie.

Po naciśnięciu przycisku „Wymień” wyświetli się formularz, w którym podeajesz adres email, adres portfela na który mają zostać wysłane środki oraz kod z aplikacji BLIK. Po wpisaniu niezbędnych informacji zaznacz wszelkie zgody (oczywiście po ich przeczytanie i akceptacji) i kliknij „Potwierdzam i kupuję”. Pamiętaj, aby podać prawdziwy email, ponieważ przyjdzie na niego potwierdzenie transakcji.

Wady zakupu BTC w kantorze

W kantorze transakcje do 200zł nie wymagają żadnej weryfikacji, jednak większe zakupy 200-1000 zł trzeba potwierdzić kodem SMS wysłanym na uprzednio podany numer telefonu. Minusem są także limity. Przy zakupie bitcoina w kantorze, należy liczyć się z dodatkową prowizję kantoru, która wynosi w okolicach 5%. W ciągu jednego dnia możemy zakupić kryptowaluty o wartości zaledwie 1000 zł. Nie jest to najlepszy sposób na zakup BTC, ale ciągle najszybszy.

Tani sposób na zakup BTC – giełda kryptowalut

W poprzednim paragrafie omówiliśmy szybki sposób na zakup Bitcoina. Jednak jak wiadomo z życia, szybko to nie zawsze znaczy dobrze. Niestety, korzystając z kantorów kryptowalut online jesteśmy bowiem obarczeni sporą prowizją za każdą dokonaną transakcje.

Najtańszym sposobem na zakup bitcoina jest skorzystanie z giełdy kryptowalut takiej jak np. Binance lub nasz rodzimy, polski BitBay. CoinCasso, jedna z giełd kryptowalut działających na polskim rynku oferuje funkcję SWAP, która działa podobnie łatwo i szybko jak kantor, ale z niższą prowizją (sprawdź, jak kupić Bitcoin tanio i przyjemnie).

Gdzie kupić bitcoina

Giełda kryptowalut Bitbay

Zakładanie konta na giełdach jest proste i intuicyjne tak jak na każdej innej stronie internetowej. Handel bez weryfikacji jest możliwy, jednak tylko wtedy kiedy handlujemy krypto-krypto, bez udziału walut fiducjarnych. Jeżeli chcemy wpłacić lub wypłacić jakiekolwiek środki w PLN, musimy przejść weryfikację KYC.

W celu weryfikacji musimy udostępnić giełdzie zdjęcie dokumentów, zrobić selfie oraz w przypadku giełdy BitBay, wysłać 10zł na wskazany przez giełdę numer konta. To bardzo ważny moment rejestracji, ponieważ rachunek bankowy będzie stale powiązany z kontem na BitBayu.

Jeżeli skorzystasz z opcji płatności przelewem tradycyjnym, nie będziesz obarczony żadną prowizją ze strony platformy. Jeśli jednak korzystasz z zagranicznej giełdy, możesz ponieść opłatę za zagraniczny przelew (jest to jednak opłata po stronie banku).

Niewątpliwie zakup bitcoina i innych kryptowalut na giełdzie to najtańszy sposób. Później kiedy masz już w pełni zweryfikowane konto, transakcje stają się jeszcze szybsze. Niestety sposób ten nie pozwala na zachowanie prywatności, do której stworzono kryptowaluty.

Zakup BTC w punkcie stacjonarnym

Ludzie którzy cenią sobie prywatność, być może chcieli by kupić kryptowaluty w staromodny sposób, czyli osobiście, z ręki do ręki. Istnieją dwa sposoby na zakup Bitcoina w ten sposób, jednak jeden z nich nie do końca jest „osobisty”. Dlaczego?

Ponieważ pierwszym sposobem na zakup BTC jest bitomat – bankomat pozwalający kupować Bitcoiny. Jest to jednak tylko maszyna, tak więc czy można to nazwać osobistą transakcją? Zdania mogą być podzielone.

Aby zakupić BTC w bitmacie, wsadzamy pieniądze do maszyny (która wygląda i działa bardzo podobnie jak bankomat), wpisujemy swój adres lub skanujemy kod QR i gotowe! W równie łatwy sposób możemy sprzedać lub kupić kryptowaluty.

Niestety korzystanie z Bitmatów może być uciążliwe. Po pierwsze nie wszędzie znajdziemy Bitomat. Znajdują się one głównie w dużych miastach i często jest on tylko jeden. Po drugie w Bitomacie może nie być wystarczającej ilości pieniędzy (w przypadku sprzedaży), a po trzecie… no właśnie to tylko maszyna, która może się popsuć, zawiesić itp., a my stracimy nasz cenny czas. Co więc jest lepszą alternatywą dla Bitomatu? Kantor stacjonarny.

Kantor stacjonarny jest najlepszą i prawdopodobnie najszybszą opcją jeżeli mieszkamy nieopodal. W takich kantorach dokonujemy transakcji z drugą, żywą osobą, tak więc możemy mieć większą pewność i czuć się bardziej bezpiecznie. Zakup bitcoina w kantorze wygląda podobnie jak zakup walut fiducjarnych. Co więcej kantory do zakupu BTC często działa również jako tradycyjne kantory.

Zakupu bitcoina w ten sposób dokonamy anonimowo, szybko oraz bezpiecznie. Przykładem kantoru stacjonarnego może być: Kantor Kanga, który posiada już kilkadziesiąt placówek w Polsce, głównie na pomorzu, ale również w dużych miastach jak Warszawa, Wrocław czy Kraków.

Gdzie kupić Bitcoina – podsumowanie

Sposobów na zakup BTC jest wiele, ale początkującym zalecamy przede wszystkim cierpliwość i rozwagę. Zanim dokonamy zakupu dobrze jest zorientować się w dostępnych możliwościach, a pierwszą transakcję dokonać na małą kwotę, aby mieć świadomość na co zwrócić uwagę przy większych kwotach.

materiał sponsorowany 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.