Menu

Menu

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Wiele osób twierdzi, że najlepszym sposobem na inwestycję jest nabycie nieruchomości. Możliwości jest wiele – zakup gruntu budowlanego, lokalu użytkowego do wynajmowania firmom, albo apartamentu w starej kamienicy, którego wartość będzie wraz z upływem czasu rosła. Najchętniej jednak wybieraną opcją jest zakup mieszkania pod wynajem.

Oprócz inwestowania w lokale mieszkalne Polacy widzą potencjał również w złocie i funduszach inwestycyjnych, jednak rozwiązania te cieszą się mniejszą popularnością niż kupno nieruchomości. Ze względu na to, że ceny złota zależne są od sytuacji na rynkach światowych, podobnie jak gra na giełdzie, wiele osób obawia się lokowania w nich pieniędzy.

Ponadto zniechęcające może być to, że inwestycja w złoto to niejako mrożenie pieniędzy. Z kolei w przypadku papierów wartościowych ryzyko inwestycyjne jest spore, a ponadto trzeba dobrze znać rynek (albo wynająć specjalistę, a to generuje dodatkowe koszty), aby na nich nie stracić. Dlatego też osoby poszukujące alternatywnych inwestycji najczęściej decydują się na kupno mieszkań.

Gdzie kupić, aby mieć pewny zysk?

Według specjalistów z Home Broker, którzy od 2010 roku obliczają rentowność inwestycji w mieszkania, obecnie wskaźnik ten wynosi aż 4,77%, a tym samym uplasował się na najwyższym w historii badania poziomie. Podczas obliczania rentowności uwzględniana jest nie tylko cena zakupu oraz przeciętne stawki najmu w większych miastach, ale również podatek, koszty związane z regulowaniem opłat w spółdzielni lub wspólnocie, a także fakt, że mieszkanie nie będzie wynajęte przez cały czas.

Oczywiście powodzenie inwestycji i wysokość zysku zależna jest w głównej mierze od jej lokalizacji. Najbardziej skorzystają ci, którzy kupili mieszkanie w Warszawie, Gdańsku bądź Wrocławiu. Chociaż najwięcej za lokal pod wynajem zapłacimy w stolicy, to uwzględniając stosunek zarobków do jego kosztów osiągniemy zdecydowanie większy zysk, niż w przypadku Krakowa.

Nie bez znaczenia pozostaje również lokalizacja w mieście – najdroższe mieszkania znajdziemy w centrum Warszawy, ale też wyższa będzie cena najmu. Podczas poszukiwania kupna mieszkania pod wynajem bezpiecznie jest sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego miasta i jego poszczególnych obszarów. O wartości konkretnego lokalu stanowi m. in. dzielnica, w której się on znajduje – prowadzone w pobliżu inwestycje mogą w perspektywie czasu obniżyć wartość nieruchomości, albo znacznie ją zwiększyć.

Mieszkanie bardziej opłacalne niż lokata

Obecnie wybierając lokatę bankową z kapitałem początkowym w wysokości ok. 100 tys. zł. możemy liczyć na maksymalnie 3% zysku brutto w skali roku, a po odliczeniu podatku będzie to zaledwie 2,43% rocznie. O wysokich odsetkach nie ma więc co marzyć.

I chociaż rentowność inwestycji na poziomie poniżej 4% netto w skali roku zanotował jedynie rynek nieruchomości w Krakowie, to i tak znacznie więcej niż w przypadku lokat bankowych. Oczywiście trzeba też mieć świadomość, że wskaźnik rentowności to tylko pewien obraz aktualnie panujących na rynku nieruchomości tendencji, a sam zysk zależy w dużej mierze od dobrze przemyślnego wyboru mieszkania pod wynajem.

14 odpowiedzi na “Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?”

 1. monika pisze:

  Lokata 3%? W moim banku wybuchnęłam śmiechem, bo zaproponowali mi, uwaga 1,5%. Po przeliczeniu kosztów zakupu nieruchomości i zysków (przy założeniu, że mieszkanie byłoby zajęte 10 miesięcy w roku), wyszło mi 5,7%. Tak więc chyba nie ma co się zastanawiać dwa razy, co jest korzystniejsze. Teraz szukam właśnie takiej nieruchomości. W zasadzie mam już dwóch „finalistów”. Jedno mieszkanie na Przystani Wiślanej w Toruniu, drugie z drugiej ręki w wieżowcach na Rubinkowie. Choć w sumie ciągnie mnie chyba bardziej Przystań, zresztą wszyscy odradzają kupowanie od kogoś, lepiej chyba od dewelopera od razu. No i jest różnica w jakości wykonania. Co innego porządnie zbudowana nieruchomość (dobre materiały etc) a co innego płyta.

 2. Maja pisze:

  Ja też jestem za mieszkaniem od dewelopera. Akurat sama biorę od gama-m z Krakowa. Teraz właśnie trwa budowa mojego bloku. w I kwartale 2017 mieszkanko powinno już być moje 🙂

 3. Warto inwestować w nieruchomości ale nie pod wynajem, tylko w model zakup-remont-sprzedaż. TAki model objęty jest mniejszym ryzykiem, ponieważ polskie prawo chroni lokatora a nie właściciela nieruchomości. My zajmujemy się skupem nieruchomości za gotówkę – grb-nieruchomosci.pl. Zapraszam do współpracy.

 4. Maciejowy pisze:

  Inwestycja w nieruchomości to bardzo efektywne posunięcie. Mam kilka apartamentów, które wynajmuję, w tym jeden ostatnio kupiony, którym zajmuje się w tej chwili zewnętrzna firma – FriendHouse Apartments z Krakowa. Otrzymuję od nich co miesiąc stałą kwotę, a nie muszę obawiać się przestoju w wynajmie, problemów z najemcami, remontami czy koniecznością malowania po wyprowadzce lokatorów.

 5. tymek pisze:

  inwestycja w mieszkania pod wynajem dla turystów to jest świetna sprawa. co prawda prób wejścia na ten rynek jest dość wysoki, trzeba mieć wkład własny itd. ale moim zdaniem to najbezpieczniejsza inwestycja jaka może być. mieszkanie zawsze można sprzedać, wynająć, albo zamieszkać samemu. kumpel kupuje mieszkania nad morzem i wynajmuje je jako ekskluzywne apartamenty. chętnych ma cały czas, jako że to mieszkania rozrzucone po wybrzeżu w blokach mieszkalnych na normalnych osiedlach to narawdę ludzi ma cały rok. ostatnio zainwesował w nowy apartament w Rowach, pokazywał zdjęcia – no naprawdę piękne mieszkanie. na starość, jak sobie to pospłaca, to będzie mieć piękny przychód z tego, jak już ma spore zyski

 6. Mariano pisze:

  Do biznesu na mieszkaniach na wynajem przekonuję się z biegiem czasu coraz bardziej dzięki członkostwu w stowarzyszeniu Mieszkanicznik. Nikt na spotkaniach nie wychwala metody pod niebiosa, nikt nie próbuje przekonywać na siłę. To po prostu miejsce rzetelnej wymiany doswiadczeń i obiektywnych opinii ekspertów rynku mieszkaniowego. Taki mam charakter, że bez odpowiedniego przygotowania nie rzucam się na pierwsze lepsze życiowe projekty.

 7. Aneta pisze:

  Dzień dobry,
  Chętnie pomogę przy zakupie mieszkania pod inwestycje, doradzę na bezpłatnym spotkaniu które rejony i dlaczego są najbardziej atrakcyjne oraz zaproponuje szczegółowe oferty lub pomogę w poszukiwaniach.
  Zapraszam do biura Komnaty Nieruchomości w Sopocie, ul. Dworcowa 7 (Dworzec PKP Sopot)
  Kontakt w celu umówienia spotkania: 505 571 590
  Zapraszam serdecznie.

 8. Józef pisze:

  Na pewno inwestycja w nieruchomości to dobre rozwiązanie, ale również z dużym wkładem. Sam polecam inwestować w prywatne pożyczki co sam robię, konkretnie na stronie fundico.eu

 9. Urban pisze:

  Rynek nieruchomości jest stabilny, ludzie coraz częściej poszukują dóbr luksusowych jak właśnie apartamenty. Sami inwestujemy od lat w mieszkania, naszym kolejnym przystankiem będą te apartamenty właśnie: apartamentyrowy.pl/ w Rowach nad morzem.

 10. Rozalia pisze:

  Mega warto inwestować w nieruchomości ze względu na to, że są rentowne, a inwestycja jest na prawdę zwracalna.. Sami zainwestowaliśmy w apartamenty nad morzem – Lubicz Apartamenty. Myślę, że kilka lat i inwestycja jest zwrócona. Kupiliśmy pod wynajem turystom!

 11. perpeto pisze:

  Tutaj macie namiary na wszystko – big.biz.pl/poradnik-inwestora/transakcje-na-nieruchomosciach/ Co o tym sądzicie? Czy te warunki nie są jednak zaskakująco dobre? Głównie mam na myśli zabezpieczenie. Warto iść w tym kierunku czy raczej średnio?

 12. poseko pisze:

  Jakieś doświadczenia macie może – big.biz.pl/poradnik-inwestora/transakcje-na-nieruchomosciach/ ? Ktoś byłby w stanie mi opowiedzieć, jak z jego punktu widzenia to wygląda? Jak byście wykorzystali możliwości i potencjał? No właśnie… bo jednak wygląda to na całkiem ciekawą inwestycję, ale jej warunki wydają się być aż zbyt dobre. Dlaczego zabezpieczenie jest tak wartościowe przy taki wysokich zyskach?

 13. mander pisze:

  Nieruchomości? Tak, nie stracicie, ale realny zysk w okolicach zarobków z lokaty.
  Szkoda zdrowia. Wejdźcie na XTB, zainteresujcie się wybranymi rynkami, jesteście w stanie wiele z tego wyciągnąć. Oczywiście – to wymaga wiedzy, pracy, poświęcenia czasu na analitykę. Od razu cudów nie będzie. Nad efektami trzeba popracować, ale wszystko jest do zrobienia.

 14. Inka pisze:

  Polecam zakup mieszkania jako formę inwestycji, warto kupić mieszkanie w dobrej lokalizacji, np. w Piasecznie w Dom Marzeń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.