Menu

Menu

Czy Bitcoin ma przyszłość? Eksperci zabrali głos

Bitcoin to zdecydowanie najpopularniejsza kryptowaluta. Te jednak w ostatnim czasie przeżywają kolejny już kryzys. Wszystko za sprawą Elona Muska oraz coraz większej krytyki związanej z dużą zasobożernością prądu, potrzebnego do kopania kryptowalut. Czy to oznacza, że istnienie alternatywnej waluty jest zagrożone?

Bitcoin

Bitcoin oczami ekspertów

Zagadnieniem Bitcoina zajął się między innymi Polski Instytut Ekonomiczny, który w swoim tygodniku przekonywał, że istnienie tej kryptowaluty jest niezagrożone, przynajmniej pod względem technologicznym. Wszystko za sprawą wysokiego poziomu rozwoju.

Nieco inne spojrzenie ma jednak Philipp Sander, profesor z Frankfurt Blockchain Center, który Bitcoina nazywa cyfrowym towarem, pierwszym stworzonym przez komputery. W tej chwili istnieje ponad 10 000 tysięcy węzłów obliczeniowych odpowiedzialnych za istnienie tej cyfrowej kryptowaluty, a cały system uniemożliwia oszustwa, dopisywanie czy kasowanie Bitcoinów, dodatkowo zapewniając anonimowość.

Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego tę kryptowalutę można przyrównać do złota. Jest to sensowne, ponieważ Bitcoina również trzeba „wykopać”, a następnie sprzedać po cenie rynkowej. Ponadto jest to surowiec rzadki, który zachowuje swoją wartość, ponieważ ludzie w niego wierzą. Naturalnie różnica polega na tym, że ta kryptowaluta jest bardziej podatna na spekulacje – zeszły miesiąc pokazał, że wystarczy jeden tweet znanej osoby, aby kurs Bitcoina zanotował spadek. Takich kryzysów na przestrzeni ostatnich lat było jednak wiele, a mimo to wartość tej kryptowaluty w dłuższej perspektywie rosła. To pokazuje, jak wielu zwolenników ma ta cyfrowa waluta.

Bitcoin i psychologia

Z powyżej opisanych powodów warto zająć się zjawiskiem psychologicznym związanym z kryptowalutami. Cały system opiera się na umowie społecznej. Środki płatnicze są niematerialne, jednak jest to dodatkowym plusem, który napędza Bitcoina.

Nie od dziś wiadomo, że łatwiej wydaje nam się niematerialne środki. Dlatego też wszystkie poradniki dotyczące oszczędzania pieniędzy zachęcają do tego, żeby wypłacać gotówkę i trzymać ją w portfelu, ponieważ wówczas będzie nam trudniej wydawać nasze środki. Bitcoin jest wyłącznie wirtualny, dlatego ludzie, którzy go posiadają, są bardziej skłonni do ryzyka.

Dodatkowo Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla, że wydanie kilku tysięcy złotych jest znacznie bardziej „bolesne” od wydania 0,021 Bitcoina. Ponadto pojawia się „instynkt hazardzisty”, który zwiększa skłonność do podejmowania bardziej odważnych działań. Wiele osób do tematu kryptowaluty podchodzi jak do potencjalnego zysku. Z tego powodu między innymi Bitcoin postrzegany jest jako przyszłość inwestowania.

Bitcoin i inwestowanie

No właśnie. Aktualnie trzymanie pieniędzy na lokatach jest kompletnie nieopłacalne. Do tego dochodzi wysoka inflacja, która sprawia, że dodatkowe środki finansowe zdecydowanie lepiej jest zainwestować. Większość Polaków stawia na zakup obligacji skarbowych. Inni jednak wolą postawić na kryptowaluty.

Wydaje się, że choć możemy zacząć traktować Bitcoina jako pierwszy w całości cyfrowy towar i opisywać go językiem popytu, podaży, wahań kursowych i transakcji, to perspektywa ekonomii behawioralnej pozwala dostrzec dokładniej, co kryje się pod tymi pojęciami. Cash decoupling, zmiana preferencji ryzyka, zakotwiczenie na nominalnych wartościach transakcji, zachowania stadne, anonimowość – to wszystko składa się na nową, psychologicznie odmienną ekonomię rynku kryptowalut – czytamy w Tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Istotną rolę odgrywa również… czynnik geograficzny. Eksperci zauważyli, że płatności za pomocą kryptowalut najczęściej dokonują mieszkańcy krajów o niższym poziomie dochodu. Zalicza się do nich między innymi Polska.

Bitcoin co jakiś czas musi mierzyć się z kryzysami. Można jednak założyć, że ta kryptowaluta będzie jeszcze zyskiwać na popularności, a więc i na wartości.

Jan Strychacz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.