Menu
 • Menu

  Czasy epidemii a zakup mieszkania

  Zakup nieruchomości postrzegany jest jako jedna z najlepszych inwestycji – czy jednak w czasach epidemii koronawirusa warto kupować mieszkanie? Na rynku nieruchomości ciekawych ofert nie brakuje.

  Inwestycja w nieruchomość

  Przede wszystkim trzeba ocenić sytuację wyjściową na pierwotnym rynku w danym mieście – na przykład w Warszawie. Jak czytamy w raporcie JLL, „Rynek mieszkaniowy w Polsce Q1 2020”, w pierwszym kwartale bieżącego roku zanotowano duży wzrost sprzedaży nieruchomości – jak nowe mieszkania na Bemowie czy Pradze.

  Rynek nieruchomości zwykle nie reaguje na sytuacje kryzysowe gwałtownie. Zakup mieszkania na wynajem to wciąż jedna z najlepszych i najbardziej stabilnych lokat kapitału. Inwestycja w nieruchomość jest długoterminowa i powinna przetrwać kryzys spowodowany przez koronawirusa.

  nieruchomości

  Sektor nieruchomości stabilizuje się

  Spadła z kolei podaż nowych mieszkań, co jednak powinno wpłynąć na stabilność rynku – nadal możliwe jest dopasowanie oferty do potrzeb klientów. Warto też odnotować, że zmiany stóp procentowych wpłyną na stawki i oprocentowanie części kredytów.

  Sektor nieruchomości stabilizuje się, większość cenionych deweloperów zachowała dobrą sytuację finansową. Mimo że nie jest to czas na okazyjny zakup mieszkania – rynkowi nieruchomości nie grozi załamanie się i ogólna wyprzedaż – nowe mieszkania nadal są w centrum zainteresowania, mimo że ich ceny nie spadły.

  Nowe mieszkania w Warszawie – popyt nadal jest

  Gdy sytuacja na rynku nieruchomości unormuje się, z czasem zacznie przybywać nowych inwestycji – również o wyższym standardzie. Największą popularnością cieszą się inwestycje w dużych miastach, m.in. na osiedlach w Warszawie – jak nowe mieszkania na Bemowie, Woli czy Pradze – a także miejscowościach turystycznych – jak Hel czy Gdańsk.

  Główne czynniki brane przez kupujących pod uwagę przy wyborze nieruchomości to atrakcyjność lokalizacji, dobre skomunikowanie, liczba terenów zieleni i dostępność ogólnej infrastruktury handlowo-usługowej.

  Trendy cenowe na rynku nieruchomości

  Popyt na mieszkania jednak zmienia się pod wpływem koronawirusa – rośnie zainteresowanie mieszkaniami z ogródkiem lub dużym balkonem oraz większym metrażem. Biorąc pod uwagę nieruchomości w stolicy, ceny mieszkań raczej nie spadną. Warszawski rynek zawsze jest kuszący zarówno dla inwestorów, jak i kupujących. Co więcej, ceny mieszkań w niektórych dzielnicach poszły lekko do góry – podobnie jak wspomniane wyżej mieszkania z ogródkiem lub dużym tarasem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *