Menu

Menu

Cena bitcoina – kiedy koniec spadków?

cena bitcoina

Bartosz Grejner

W ciągu zaledwie 2 dni cena bitcoina spadła aż o 20%. W ciągu miesiąca stracił on połowę wartości.

Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl próbuje odpowiedzieć na pytanie o rzeczywistą wartość tej wirtualnej waluty. Cena bitcoina w piątek wyniosła 8 tysięcy USD. Była to najniższa cena od listopada 2017 roku. Jeszcze w połowie grudnia kurs wyniósł 20 tysięcy USD.

Tylko w ostatnim tygodniu z rynku wirtualnej waluty wyprowadzono 50 mld USD. Podobnie zachowują się inne kryptowaluty. Spadek większy niż dwucyfrowy zanotowały: Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash i Ripple – pisze Grejner. Ripple straciła jedną trzecią wartości w zaledwie dobę.

Jedną z przyczyn spadku cen była informacja o zaprzestaniu reklamowania wirtualnych pieniędzy przez Facebooka. Natomiast obawy o ataki hakerów podsyciła informacja o wyprowadzeniu z japońskiej giełdy oferującej kryptowaluty pół miliarda USD. Był to kolejny cios dla wirtualnych pieniędzy. W Chinach, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych zaostrzono w tym czasie przepisy, a rząd Indii oświadczył, że kryptowaluty nie są legalnym środkiem płatniczym.

Cena bitcoina spadła również w rezultacie pogorszenia się koniunktury na światowych giełdach papierów wartościowych. Rekordy bije za to rentowność obligacji skarbowych USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych państw. Ponadto dolar amerykański pozostaje pod dużą presją spadkową. Zawirowania na rynku w połączeniu z serią niepomyślnych dla kryptowalut informacji mogą doprowadzić do jeszcze większych spadków – pisze Grejner.

Czy cena bitcoina przestanie spadać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zapytać o rzeczywistą wartość bitcoina. Postępowanie wszczęte w USA przeciwko Bitfinexowi stawia pod znakiem zapytania prawdziwą wartość innych kryptowalut. Rodzi to również obawy, że cena bitcoina również została wywindowana w skutek nielegalnych praktyk.

Najbardziej pesymistyczny wariant – pisze Grejner – zaprezentował Richard Jackman, profesor ekonomii w London School of Economics. Według niego realna cena bitcoina wynosi 20 USD. Wyliczenia te oparł on na danych dotyczących waluty. Każdego miesiąca przeprowadza się w bitcoinach transakcje wartość 100 milionów USD, co daje 1200 mln rocznie.

W obrocie jest 15 milionów wirtualnych monet. Jeśli założymy, że każda z monet jest użyta 4 razy w ciągu roku – tak jak w przypadku zwykłych pieniędzy – otrzymujemy 60 milionów transakcji, które wspierają transakcje wysokości 1200 mln USD. Oznacza to, że cena bitcoina wynosi 1200 mln podzielone przez 60 mln, co daje 20 USD. Jest to 400 razy mniej niż ich obecna wartość.

Jednak Grejner zwraca uwagę na inne źródło wartości bitcoina. Waluta ta zyskiwała na wartości, ponieważ istnieją duże oczekiwania co do jej rozprzestrzeniania się i stałego zwiększania liczby transakcji. Zwiększenie regulacji dotyczących waluty może sprawić, że zwiększy się skłonność do inwestowania w nią przez osoby dotychczas sceptyczne, co spowoduje wzrost jej ceny.

Źródło – Cinkciarz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.