Branża FinTech – jak już dziś zmienia oblicze systemu finansowego?
Fintechy coraz bardziej rozpychają się na rynku finansowym i sukcesywnie przejmują jego kolejne działy. Kredyty – do niedawna zastrzeżone niemal wyłącznie dla instytucji finansowych, stają się kolejnym polem, na którym muszą one rywalizować z nowoczesnymi konkurentami, łączącymi świat finansów i technologii. Już dziś możemy zauważyć ich wpływ na obowiązujące w branży procedury i podejście do klienta.
Branża FinTech w Polsce
Nasz kraj znajduje się niemalże w epicentrum zainteresowania i aktywności wielu przedsiębiorstw z branży FinTech. Z racji dokonujących się nad Wisłą przemian gospodarczych, których doświadczamy już od 30 lat, branża zmieniająca podejście do finansów idealnie wpasowuje się w trendy rynkowe. To właśnie dzięki finansowym innowacjom, pozwalającym na obniżanie kosztów i poszerzanie zasięgu działalności, również poza granice kraju, możliwy jest nieprzerwany, niespełna 30-letni okres prosperity, którego efekty odbijają się na jakości naszego życia.
FinTech dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii umożliwia lepsze zarządzanie wartością, przyspiesza czas dokonywania transakcji i docieranie do szerszego grona klientów. Dzięki nim transfery są znacznie tańsze i szybsze, co sprzyja konkurencyjności przedsiębiorstw.
Jak FinTech wpływa na kształt rynku
Nowatorskie podejście do klienta i wykorzystanie technologii wpłynęło na przebieg całego procesu kredytowego – już dzisiaj dzięki niemu możliwy jest znacznie szybszy i elastyczniejszy dostęp do potrzebnego finansowania, bez tracenia czasu na zbędną biurokrację i na decyzje kredytowe. Zamiast tradycyjnych kilku dni lub nawet tygodni, czas ten udaje się skrócić do zaledwie kilku sekund – możliwe jest to dzięki wykorzystaniu algorytmów tworzących spójny obraz klienta ubiegającego się o kredyt, wykorzystujących zebrane wcześniej dane pochodzące z różnych źródeł. Mimo iz decyzja jest podejmowana w ciagu kilku sekund za całym procesem stoi żmudna analiza, dokonywana w czasie rzeczywistym przy użyciu sztucznej inteligencji. Dokonuje ona nie tylko kalkulacji w obrębie posiadanych danych, ale również jest w stanie bardzo dokładnie wyliczyć ryzyko towarzyszące danej inwestycji. Dla konsumenta oznacza to w praktyce szybkie udzielanie odpowiedzi kredytowej, adekwatnej do jego rzeczywistej sytuacji. Wyróżniającą się firmą z sektora FinTech, która działa w oparciu o opisane technologie jest AIQLABS i jedno z rozwiązań z portfolio marki: supergrosz.pl
Cała operacja może trwać zaledwie kilka minut, wliczając czas potrzebny na wypełnienie wniosku.
Korzyści, jakie przynoszą nowoczesne rozwiązania
Dzięki rozwojowi branży FinTech rośnie również liczba osób mogących skorzystać z finansowania na dogodnych warunkach. Tradycyjny system finansowy wyklucza sporo osób, choćby z uwagi na niemożność dokładnej oceny ich sytuacji. Firmy z branży FinTech, dzięki wykorzystaniu nowatorskich modeli pożyczek, jak i algorytmów pozwalających lepiej ocenić zdolności kredytowe pozwalają uzyskać kredyty również osobom, które były pozbawione tej możliwości w tradycyjnie rozumianej bankowości. Do tej grupy zaliczają się, chociażby właściciele małych firm, dopiero rozkręcający swoje biznesy, studenci, będący na początku swojej zawodowej kariery, czy inni konsumenci, niemogący skorzystać z dostępnego kapitału. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do właścicieli małych firm, dla których pieniądze są czynnikiem niezbędnym do rozwoju, jednak bez odpowiedniego zabezpieczenia zazwyczaj nie mieli oni żadnej możliwości na jego pozyskanie, co zamykało drogę do rozwoju nawet najlepszym ideom.
Zmiany, jakie przynosi rynkowi kredytowemu konkurencja ze strony FinTechów nie ograniczają się jedynie do tego, kto może uzyskać finansowanie. Zmienia się podejście do klienta, wychodzące w elastyczny sposób naprzeciw jego potrzebom. Zmianie ulegają również same procedury i droga aplikacji o kredyt – nie przypomina już drogi przez mękę, z czasem oczekiwania na odpowiedź mierzonym w tygodniach. Dziś kredyt można uzyskać w przeciągu kilku minut, co pozwala na wykorzystanie każdej nadarzającej się okazji inwestorskiej. Jest dostępny szerzej, niż kiedykolwiek, co pozwala większej liczbie osób rozwijać swoje pomysły. Czas pokaże, jak wiele jeszcze korzyści przyniesie nam zmiana, która dokonuje się na naszych oczach i w jaki sposób wpłynie to na politykę firm z tradycyjnego sektora finansów. Na odpowiedzi musimy poczekać, ale już dzisiaj możemy skorzystać z bogatej oferty FinTechów.
Dodaj komentarz