Menu
 • Menu

  Zmiana stawek VAT – niższa na pieczywo, wyższa na kawior

  Zmiana stawek VATMinisterstwo Finansów chce dokonać zmian w systemie podatku VAT. Projekt odpowiedniej ustawy trafił właśnie do konsultacji społecznych – pisze na swym portalu Polsat News. Jak napisano w ocenie skutków regulacji, celem zmian jest uproszczenie istniejącego systemu podatkowego. Zmiana stawek VAT nie będzie miała bezpośredniego wpływu na wpływy budżetowe.

  Celem zmiany naliczania VAT jest – zgodnie z opinią MF – uproszczenie systemu poboru podatku i ograniczenie jego niekonsekwencji. Chociaż zmiana stawek VAT nie będzie miała bezpośredniego wpływu na wysokość dochodów budżetowych, może ona działać stymulująco na gospodarkę.

  Jak pisze Polsat News, zmniejszone zostaną stawki na towary takie jak: książki, pieczywo, czasopisma a także artykuły higieniczne i przeznaczone dla dzieci.

  Nowa stawka na każdy rodzaj pieczywa wyniesie 5 proc. W tej chwili – w zależności od rodzaju – obowiązują stawki 5, 8 lub 23 proc. Obciążenie 8-procentowe dotyczy produktów o dużej zawartości cukru. Natomiast 23 procent podatku trzeba zapłacić za produkty zawierające dużą ilość konserwantów z terminem ważności przekraczającym 2 tygodnie.

  Zmiana stawek VAT dotyczy również książek. Wszystkie publikacje – drukowane, wydawane na dyskach, taśmach oraz w formie elektronicznej zostaną objęte stawką 5-procentową. Oznacza to, że książki, które nie posiadają symbolu ISBN oraz ebooki, będą obłożone zmniejszonym podatkiem VAT. Gdyby zmiany zostały uchwalone, wejdą w życie od 1 kwietnia 2019 roku.

  Zmiana stawek VAT na czasopisma i gazety oraz artykuły dla niemowląt

  Wszystkie czasopisma zostaną objęte jednakowym podatkiem VAT wysokości 8 procent. Dotyczy to zarówno wydawnictw drukowanych, jak i wydawanych na innych nośnikach w tym elektronicznych. Zmiana oznacza zmniejszenie obciążenia z 23 procent dla wydawnictw, które nie posiadają numeru ISSN. Oznacza ona jednak podniesienie stawki z 5 do 8 procent dla wydawnictw specjalistycznych.

  Jak pisze Polsat News nowe stawki VAT dotyczą również niektórych przypraw. Od przyszłego roku wszystkie przyprawy obłożone zostaną podatkiem w wysokości 8 proc. Dojdzie więc do zwiększenie obciążenia w przypadku niektórych z nich. Chodzi między innymi o szafran, gałkę muszkatołową, oraz kurkumę.

  Natomiast produkty dla niemowląt oraz dzieci objęte zostaną mniejsza stawką. W tej chwili VAT na te produkty wynosi 8 procent. Jeśli zmiana wejdzie w życie, spadnie on do 5 proc. Chodzi na przykład o smoczki, pieluchy, żywność przeznaczoną dla małych dzieci a także foteliki samochodowe.

  Podobnie artykuły higieniczne takie jak tampony, podpaski i pieluchy zostaną objęte nową stawką wysokości 5 proc. Dotychczas obowiązywał VAT na poziomie 8 proc.

  Wzrośnie natomiast stawka na owoce morza – skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce morskie przeznaczone do spożycia. Chodzi na przykład o homary, krewetki, ośmiornice, małże, ślimaki i ostrygi. W tym przypadku VAT wzrośnie z 5 do 23 proc. Zwiększy się też VAT na kawior i produkty gastronomiczne wykorzystujące owoce morza.

  Napoje z owoców i warzyw objęte zostaną 23 a nie 5-procentowym jak obecnie VAT-em. Wyjątek stanowią wyroby zawierające 100 proc. naturalnego soku. W ich przypadku podatek pozostanie na dotychczasowym poziomie 5 proc.

  Artykuły pierwszej potrzeby mogą więc stanieć. Podrożeją natomiast produkty luksusowe w tym oczywiście ośmiorniczki. Zmiana stawek VAT może stać się też sporym ułatwieniem dla rodziców.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: Polsat News

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *