Menu
 • Menu

  Złote wizy – portugalski sposób na ściągnięcie inwestycji zagranicznych

  Złote wizyW 2012 roku Portugalia wprowadziła złote wizy dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej. Dzięki nim do kraju napłynęły już 3 miliardy euro. Jak pisze portal TVN24 BiS, kraj wyemitował już 5553 złote wizy dla zagranicznych inwestorów. Prawo do korzystania z nich posiadają również rodziny, co daje kolejne 9315 osób, które mogą legalnie osiedlić się w tym państwie. Informację o liczbach podał w czwartek portugalski Urząd do spraw Obcokrajowców i Granic.

  W ubiegłym roku – pisze TVN24 BiS – największy przyrost liczby wiz dotyczył mieszkańców Brazylii. Liczba wydanych dokumentów dla obywateli tego kraju zwiększyła się prawie o 100% do poziomu 473 osób. Wcześniej najczęściej korzystali z programu obywatele Chińskiej Republiki Ludowej. Złote wizy w latach 2012 – 2017 trafiły w sumie do 3588 przybyszów z Chin.

  Wśród Chińczyków korzystających z programu znalazło się wielu przedsiębiorców Hongkongu i Makau. Są też wśród nich mieszkańcy innych części Państwa Środka. Natomiast spośród obywateli krajów europejskich złote wizy trafiały najczęściej do obywateli Federacji Rosyjskiej. Dokument wydano 105 rosyjskim przedsiębiorcom.

  Złote wizy zapewniają możliwość stałego zamieszkania w Portugalii. Umożliwiają one również swobodne poruszanie się na terenie strefy Schengen. Dotyczy to zarówno posiadacza wizy, jak i członków jego najbliższej rodziny.

  Złote wizy otrzymywano głównie dzięki nabyciu nieruchomości

  Z szacunków Urzędu do spraw Obcokrajowców i Granic wynika, że 94% dokumentów zostało wydanych osobom, które nabyły w Portugalii nieruchomość. Dzięki takim transakcjom do kraju napłynęły ponad 3 miliardy euro. Jednak według specjalistów od obrotu nieruchomościami miało to również negatywne skutki.

  Szczególnie w dużych miastach zaczęły gwałtownie rosnąć ceny nieruchomości. Dotyczy to zwłaszcza części miast, do których napływa najwięcej cudzoziemców. Ceny mieszkań rosną tam gwałtownie w skutek działań spekulantów. Szacuje się, że kosztują one kilkakrotnie więcej, niż wynosi ich realna wartość. Najbardziej problem ten dotknął Lizbonę. W stolicy ceny nieruchomości wzrosły o 30% rok do roku.

  Program złotych wiz umożliwia obywatelom krajów, które nie należą do Unii Europejskiej legalne osiedlanie się w Portugalii. Jest to możliwe po spełnieniu jednego z narzuconych przez rząd warunków. Pierwszym jest zainwestowanie w kraju 1 miliona euro albo stworzenie nowych 30 miejsc pracy. Można też nabyć nieruchomość o minimalnej wartości 500 tysięcy euro.

  W roku 2016 wprowadzono dodatkową możliwość kupienia sobie prawa do zamieszkania w Portugalii i swobodnego podróżowania po Unii Europejskiej. Mogą je nabyć osoby, które kupiły i wyremontowały za co najmniej 350 tysięcy euro nieruchomość starszą niż 30 lat. Musi ona jednak znajdować się na terenie miasta.

  Źródło – TVN24 BiS

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *