Menu
 • Menu

  Zanieczyszczenie w Chinach – nowa polityka proekologiczna

  Zanieczyszczenie w ChinachJedną z najgorszych bolączek chińskich miast jest fatalna jakość powietrza. Zanieczyszczenie w Chinach bywa większe niż na polskim osiedlu domków jednorodzinnych. Dlatego tamtejsze władze stawiają na alternatywne źródła energii, oraz rozwój elektromobilności. Właśnie trwa budowa największej pływającej elektrowni słonecznej na świecie. Jej konstrukcja postępuje już od lipca tego roku – pisze Polska Agencja Prasowa.

  Jak poinformowała firma Sanxia, która prowadzi budowę, elektrownia została już częściowo podłączona do sieci energetycznej. Inwestycja warta 150 milionów USD realizowana jest na jeziorze powstałym w wyniku zapadnięcia się kopalni węgla kamiennego. Jej docelowa moc ma wynieść 150 MW, a pełna produkcja energii zostanie osiągnięta w maju 2018 roku – podaje PAP. Inwestycję ulokowano w niezbyt zamożnej prowincji Anhui we wschodniej części Chin.

  Ogniwa fotowoltaiczne mają wytwarzać 150 GWh energii elektrycznej w ciągu roku. By uzyskać taką produkcję, trzeba spalić 53 tysiące ton węgla kamiennego w tradycyjnej elektrowni. Informację podaje inwestor na swojej stronie internetowej.

  Zanieczyszczenie w Chinach zmusiło tamtejsze władze do podjęcia decyzji o ograniczeniu udziału elektrowni węglowych w produkcji elektryczności. W nowym planie pięcioletnim zawarto ograniczenie ich produkcji do 1100 GW. Taki poziom ma zostać osiągnięty w 2020 roku. Potem rozwój elektrowni węglowych ma zostać wstrzymany. Chociaż ciągle buduje się je w Chinach – pisze PAP – to w tym roku wstrzymano już 100 takich inwestycji.

  Alternatywne źródła, by zmniejszyć zanieczyszczenie w Chinach

  Chociaż w kraju powstaje obecnie wiele elektrowni wiatrowych, słonecznych, czy wodnych, to za ich budową nie nadąża rozwój sieci energetycznej. Jak podaje PAP, stanowi to powód marnowania części ekologicznej produkcji. Wiele projektów lokowanych jest w słabo rozwiniętych prowincjach zachodnich, natomiast największe zapotrzebowanie notuje się na rozwiniętym i uprzemysłowionym Wschodzie.

  Wielkość marnowanej energii jest tak duża, że mogłaby zasilić cały Pekin. Dlatego rząd planuje podjęcie wzmożonych działań zmierzających do ograniczenia marnotrawstwa. Zanieczyszczenie w Chinach wynika z gwałtownego rozwoju tamtejszej gospodarki i stałego wzrostu konsumpcji paliw kopalnych. Stanowi ono bolączkę wszystkich krajów przechodzących fazę gwałtownego wzrostu gospodarczego.

  Największa dotychczas na świecie pływająca elektrownia fotowoltaiczna znajduje się również w chińskiej prowincji Anhui. Sungrow Power Supply Co. produkuje 40 MW energii elektrycznej. Grupa Sanxia, która planuje budowę jeszcze większej siłowni, znana jest między innymi z budowy największej na świecie elektrowni wodnej na Zaporze Trzech Przełomów. Posiada ona moc 22,5 GW.

  Zanieczyszczenie w Chinach daje o sobie znać co pewien czas w postaci gigantycznych smogów nad wielkimi chińskimi miastami. Powodują one konieczność zamykania fabryk, ograniczania lotów, ruchu drogowego, a nawet ruchu statków. Fatalny stan powietrza nie tylko więc wpływa na zdrowie, ale również negatywnie odbija się na chińskiej gospodarce.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *