Menu
 • Menu

  Zaległości płatnicze Polaków osiągnęły poziom prawie 71 mld zł

  Zaległości płatnicze PolakówJak podaje Polska Agencja Prasowa, zaległości płatnicze Polaków rosną w błyskawicznym tempie. Z informacji Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK wynika, że w II kwartale 2018 roku suma niespłaconych zobowiązań zwiększyła się o 5,25 mld zł. Zaległe długi rosły znacznie szybciej, niż w pierwszych 3 miesiącach roku. Wtedy ich kwota wzrosła o 1,24 mld zł.

  Największy udział we wzroście niespłaconych zobowiązań miały w II kwartale opóźnienia w spłacaniu kredytów. Zaległości płatnicze Polaków w stosunku do instytucji finansowych zwiększyły się o 3,74 mld zł. W okresie styczeń – marzec wzrost ten wyniósł 0,27 mld zł.

  Jak pisze PAP: długi wynikające np. z nieterminowego regulowania kredytów, pożyczek, alimentów, rachunków za telefon, media, czynsz czy kar za jazdę na gapę, wynoszą obecnie już prawie 71 mld zł. Są to opóźnienia wynoszące min. 30 dni na kwotę co najmniej 200 zł u jednego wierzyciela.

  W II kwartale 2018 roku liczba nierzetelnych dłużników zwiększyła się o 38 tysięcy osób. W tej chwili na czarnej liście znajduje się prawie 2,73 miliona osób. Zalegają one z płatnościami na 70,98 miliarda zł. Zobowiązania wynikające z niezapłaconych w terminie kredytów wzrosły do poziomu 33,13 mld zł.

  Chociaż suma zaległych zobowiązań kredytowych znacznie wzrosła, to w tym samym czasie liczba dłużników instytucji finansowych spadła o 1960 osób. W summie problemy ze spłacaniem kredytów miało w Polsce na koniec czerwca 2018 roku 1,19 miliona osób.

  Zaległości płatnicze Polaków w liczbach i statystykach

  Najszybciej w II kwartale 2018 roku rosła liczba osób, których zaległe zobowiązania nie wynikają z zaciągniętych kredytów. Zwiększyła się ona o 52,19 tysiąca osób. Średnie zaległe zadłużenie przypadające na 1 osobę wyniosło na koniec czerwca 26 tysięcy zł. Kwota ta wzrosła w ciągu 3 miesięcy o 1,5 tys.

  Średnie zadłużenie przypadające na 1 zalegającą osobę znacznie różni się w poszczególnych województwach. Najwyższą wartość przyjmuje ono w województwie mazowieckim, gdzie wynosi 35,2 tysięcy zł. W zachodniopomorskim natomiast osiągnęło wartość 27,7 tysięcy. Trzecie miejsce zajmuje województwo małopolskie tam średnia wartość niespłaconych terminowo zobowiązań wyniosła 27,62 tys.

  Poniżej średniej krajowej znalazły się województwa: świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Średnia wartość dla nich wyniosła odpowiednio – 21,31 i 21,26 tysiąca zł na osobę.

  Jeśli chodzi o grupy wiekowe najbardziej zwiększyły swoje zadłużenie osoby w wieku 55 – 64 lat. W tej grupie zaległości płatnicze Polaków wzrosły o 2093 zł. Natomiast wśród osób z grupy 45 – 54 lata wzrost wyniósł 2085 zł. Na tę grupę wiekową przypada jednak najwyższe średnie niespłacone zadłużenie na osobę, które wynosi 35,58 tysiąca zł.

  Najbardziej zadłużone osoby w Polsce

  Najbardziej zadłużoną osobą w Polsce jest 62-latek z województwa lubelskiego. Zalega on z płatnościami na kwotę 68 milionów zł. Do grona rekordzistów dołączyła mieszkanka województwa mazowieckiego z zaległą kwotą 36 mln zł. Jest ona najmłodszą osobą, która znalazła się na liście 10 największych nierzetelnych dłużników. Swój wynik kobieta osiągnęła w wieku zaledwie 36 lat.

  Wśród rekordzistów wojewódzkich – obok mieszkańca lubelskiego – najwyższe wyniki osiągnęli: najbardziej zadłużony mieszkaniec podkarpackiego i rekordzista w województwie mazowieckim. Najmniej zadłużonym rekordzistą wojewódzkim jest lider świętokrzyski. Ma on zaległości na kwotę zaledwie 6 mln zł.

  Z raportu wynika, że we wszystkich województwach wzrosła liczba osób z zaległymi zobowiązaniami – pisze PAP. Wszędzie wzrastała też łączna kwota zadłużenia. Kwota zadłużenia najszybciej rosła w województwie zachodniopomorskim – o 16 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: mazowieckie – wzrost o 13,2 procent, lubelskie – o 10,4 procent i podlaskie – o 10 proc.

  Najwięcej nierzetelnych dłużników przybyło w województwie podlaskim – wzrost o 2,3 proc. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze: świętokrzyskie – wzrost o 2,2 procent i podkarpackie 2,1 proc.

  Jeśli chodzi o łączną kwotę zadłużenia, na pierwszym miejscu tradycyjnie już znajduje się województwo mazowieckie, gdzie wynosi ona 12,33 mld zł. Na podium znalazły się też województwa: śląskie z kwotą 9,39 mld zł i dolnośląskie – 6,6 mld zł.

  Pod względem liczby osób z zaległymi zobowiązaniami przoduje województwo śląskie, gdzie mieszka 381,4 tysiąca osób wpisanych na listę BIK. Na podium znalazły się również: mazowieckie z liczbą 350 tysięcy i dolnośląskie – 270 tysięcy osób.

  Chociaż więc dochody znacznie wzrosły w ostatnich latach, zaległości płatnicze Polaków ciągle się zwiększają. Ich wartość stale rośnie a jednocześnie zwiększa się liczba nierzetelnych dłużników.

  Autor: Waldemar Kubielski
  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *