Menu
 • Menu

  Zakupy przez Internet za granicą – Parlament Europejski chce zwiększyć swobodę

  Zakupy przez InternetParlament Europejski chce ułatwić zakupy przez Internet w całej UE. Oznacza to koniec blokowania lub automatycznego przekierowania na strony oddziałów w kraju, z którego dokonuje się zakupów. Zakupy przez Internet mają być swobodne na terenie całej Wspólnoty bez względu na miejsce aktualnego przebywania klienta. Sprzedawcy będą musieli wprowadzić takie same zasady i opłaty dla klientów dokonujących zakupów z dowolnego kraju Unie Europejskiej.

  Jak wynika z badań, aż 63% stron internetowych nie pozwala na dokonywanie zakupów z innego kraju Unii Europejskiej. Mają temu zapowiedz przepisy zakazujące nieuzasadnionego geoblokowania. Ich wprowadzenie ma zwiększyć różnorodność oferowanych towarów i usług na terenie UE.

  Zabronione zostanie wykorzystywanie adresu IP do automatycznego przekierowania na stronę w państwie, w którym przebywa klient. Mało tego, strona prowadząca działalność w dowolnym kraju UE będzie musiała oferować takie same opłaty i warunki dla mieszkańców całej Unii. Wspólnota będzie więc pod tym względem funkcjonować prawie jak jedno państwo.

  Chodzi między innymi o: zakupy towarów i ich dostarczanie (W tym przypadku firma może jednak określić do jakich krajów gwarantuje dostawę.), usługi świadczone droga elektroniczną oraz sprzedaż usług świadczonych na miejscu. Przepisy nie dotyczą treści chronionych prawami autorskimi.

  Zakupy przez Internet nie będą całkowicie ponadpaństwowe

  Oprócz treści objętych prawami autorskimi (książek elektronicznych, gier komputerowych, czy muzyki online), ze swobodnej wymiany wyłączone zostały usługi audiowizualne i transportowe. Parlament Europejski nie blokuje jednak objęcia nowymi przepisami tych obszarów w przyszłości.

  Jak powiedziała poseł sprawozdawca odpowiedzialna za projekt – Róża Thun, nowe prawo zmierza do stworzenia bardziej zintegrowanego rynku dla konsumentów i firm. Uniemożliwia ono również dyskryminację klientów ze względu na narodowość.

  Za zmianami głosowało 557 posłów przeciwko 89, a 33 wstrzymało się od głosu. Nowe prawo będzie teraz musiała potwierdzić Rada Unii Europejskiej. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 9 miesięcy od momentu jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE. Oznacza to, że handel przez Internet może odbywać się na nowych zasadach jeszcze przed końcem 2018 roku.

  Dzięki badaniom metodą tajemniczego klienta stwierdzono, że w chwili obecnej aż 86% firm sprzedających sprzęt gospodarstwa domowego blokuje zakupy za granicą. Ten segment podlega największym ograniczeniom. Zakup usług w sektorze rozrywki również nie jest całkiem swobodny. Na przykład 40% stron blokuje zagraniczne zakupy biletów na imprezy sportowe. Nowe przepisy mają w dużej mierze ukrócić te praktyki.

  W następnej kolejności Parlament Europejski zajmie się problemem dostarczania paczek na terenie Unii, co również ma poprawić swobodę handlu i zwiększenie konkurencyjności. Jest to szczególnie ważna kwestia dla klientów robiących zakupy przez Internet.

  Źródło – PE

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *