Menu
 • Menu

  Zakup gotowej spółki z.o.o – wady i zalety

  Zakup gotowej spółkiJeszcze kilka lat temu zakup gotowej spółki z.o.o był nie do pomyślenia – jedyną możliwością było jej zarejestrowanie i konieczność odczekania odpowiedniej ilości czasu, by móc korzystać z tego statusu.

  Dzisiaj sprawa ta wygląda zupełnie inaczej, bowiem na rynku znajdują się nowe twory prawne w postaci gotowych spółek. Sprzedaż spółek z.o.o to opcja jak najbardziej legalna, ale czy rzeczywiście opłacalna? Postaramy się odpowiedzieć na te pytanie przedstawiając zarówno wady jak i zalety skorzystania z takiego rozwiązania.

  Zakup gotowej spółki – zalety i wady

  Sprzedaż spółek z.o.o staje się oraz bardziej popularna, dlatego takie kupno umożliwia coraz większa rzesza firm. Rosnąca popularność powoduje pojawianie się na rynku coraz większej ilości takich produktów, które wydają się być pozbawione wad. Czy rzeczywiście? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw zajmijmy się niekwestionowanymi zaletami jakie gwarantuje kupno gotowe spółki, a następnie przedstawimy ich negatywne strony. Mocne i słabe strony zostały rozpatrzone przez http://www.spolki-excelio.pl/

  Sprzedaż spółek z.o.o – zalety

  • Brak problemów z rejestracją – decydując się na kupno gotowej spółki idziemy niejako na skróty. Kupujemy bowiem gotowy produkt, a więc podmiot już zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, który posiada niezbędne dokumenty. Oszczędza się więc przede wszystkim czas. Gotowa spółka posiada niezbędne numery potrzebne do jej prowadzenia – na przykład REGON, NIP czy KRS oraz sporządzoną notarialnie umowę spółki. Co istotne – jest ona również zgłoszona zarówno do podatku VAT jak i VAT-EU.
  • Szybkość transakcji – w przypadku kupna gotowej spółki wszystkie formalności, jakich należy dopełnić nie powinny trwać dłużej niż 1-2.
  • Staż spółki – to jedna z największych zalet. Gotowa spółka może bowiem posiadać historię zarówno w US jak i KRS mimo, że działalność nie była wcześniej prowadzona. Powodem tego stanu rzeczy jest wcześniejsze zarejestrowanie spółki i jej wieloletnie istnienie na rynku.
  • Wyposażenie na poziomie – wiele gotowych spółek wyposażonych jest w zezwolenia, decyzje, koncesje czy różnego rodzaju licencje. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi się o nie starać i znów oszczędza czas.

  Sprzedaż spółek z.o.o – wady

  • niepewna transakcja – z uwagi na wspomnianą wcześniej popularność gotowych spółek na rynku mogą pojawić się zarówno dobre atrakcyjne oferty jak i te niekoniecznie uczciwe. Należy być więc bardzo ostrożnym – w przeciwnym wypadku można na przykład natknąć się na czyste podmioty myśląc, że kupuje się spółkę z historią.
  • dokonywanie zmian – kupno spółki mimo wszystko wymaga dopełnienia pewnych spraw formalnych. Przede wszystkim chodzi o naniesie zmian w KRS – mogą one dotyczyć na przykład rodzaju PKD, nazwy spółki czy wspólników. Cały proces może zająć od kilku dni do nawet dwóch tygodni – warto mieć to na uwadze.

  Mając takie informacje, podjęcie decyzji powinno być łatwiejsze. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie podejmować żadnych kroków pochopnie – warto poświęcić nawet minimum czasu, aby rzeczywiście czerpać z gotowej spółki wyłącznie profity.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *