Menu
 • Menu

  Zakończenie budowy A1 – kiedy z powstanie brakujący fragment?

  Zakończenie budowy A1Jak zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w 2022 roku podróż z Gdańska do granicy z Czechami potrwa 5 godzin – pisze portal “Money.pl”. Zakończenie budowy A1 sprawi, że powstanie autostrada o łącznej długości 570 km. Po zimowej przerwie kontynuowane są prace budowlane. Część z budowanych odcinków zostanie oddana do ruchu jeszcze w tym roku.

  Obecnie kierowcy mogą korzystać z dwóch dużych fragmentów autostrady, pierwszy z nich ma długość 340 km i łączy Gdańsk z węzłem Tuszyn, drugi zaś o długości 92 km biegnie od Pyrzowic do czeskiej granicy. By umożliwić zakończenie budowy A1, GDDKiA podzieliła brakujący fragment na 10 odcinków – pisze “Money.pl”. W tej chwili nie została jeszcze podpisana umowa na budowę tylko jednego z nich.

  Zgodnie z planem w 2019 roku mają zostać oddane do użytku 3 odcinki. Ich łączna długość wyniesie 36,6 km. Autostrada zostanie przedłużona od Pyrzowic do węzła Częstochowa Blachownia.

  Jak pisze “Money.pl”: Zaawansowane prace trwają na trzech południowych odcinkach A1: Częstochowa Blachownia – Częstochowa Południe (długość 4,7 km), Częstochowa Południe – Woźniki (16,7 km) oraz Woźniki – Pyrzowice (ok. 15,2 km, wykonawcą obu odcinków jest konsorcjum firm: Strabag Infrastruktura Południe i Strabag) sięga od 83 do 95 proc. Oddanie ich do ruchu planowane jest w III kwartale bieżącego roku.

  Kiedy zakończenie budowy A1 na kolejnych odcinkach?

  Już w tym roku rozpoczęły się prace na kolejnych odcinkach brakującego fragmentu autostrady między Częstochową a Tuszynem. Wycinkę drzew przeprowadzono już prawie na całej długości planowanej trasy.
  Rozpoczęła się budowa liczącego 7 kilometrów odcinka między Radomskiem a granicą województw łódzkiego i śląskiego. Prace prowadzi firma Intercor. Już za kilka dni mają się rozpocząć prace na trasie od granicy województw do węzła Częstochowa Północ.

  Niestety budowa autostrady na tych odcinkach wiązać się będzie z dużymi utrudnieniami w ruchu. Część A1 ma stanowić przebudowana droga krajowa nr 1, czyli tzw. “gierkówka”. Kolejne odcinki DK1 będą przebudowywane a wtedy ruch przeniesiony zostanie na jedną jezdnię.

  W okolicach Radomska obowiązuje już nowa organizacja ruchu. Zamknięta została jedna jezdnia, natomiast na drugiej wytyczono 3 pasy ruchu – dwa w kierunku północnym i jeden w kierunku południowym. Od przyszłego tygodnia pojawią się natomiast utrudnienia na 17-kilometrowym odcinku między granicą województwa łódzkiego a węzłem Częstochowa Północ. Początkowo zamknięcia jezdni będą dokonane łącznie na jednej trzeciej budowanej trasy.

  Utrudnienia takie potrwają do zakończenia inwestycji w drugiej połowie roku 2022. GDDKiA zapowiada jednak, że zakończenie budowy A1 umożliwi podróż z Gdańska do granicy z Czechami w czasie 5 godzin.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: “Money.pl”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *